Koronawirus - też możemy coś zrobić - przyłbice

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Koronawirus - też możemy coś zrobić - przyłbice

#1

Post napisał: strikexp » 22 mar 2020, 02:03

Dziś przeczytałem o tym jak jeden gość robi na drukarce 3D przyłbice ochronne, których bardzo brakuje:
https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-p ... ki-4384220

Może ktoś bardziej ogarnięty z produkcją, zechciałby opracować sposób na produkcję podobnego sprzętu. Jest problem z certyfikacją. No ale jak nie ma certyfikowanego sprzętu już i niecertyfikowany pójdzie w ruch. Zresztą przepisy swoje a ludzie w końcu się wpienią i zaczną robić po swojemu.
Gdyby powstał taki proces produkcyjny to można by zagadać z jakąś fundacją aby dostarczyła surowce. Wszystko kwestia podzwonienia i dogadania.
Myślę że do ogarnięcia są wielorazowe przyłbice i automat do szycia maseczek.
Wiem też że na wtryskarce to leciałyby takie części na przyłbice jedna po drugiej... Tylko trzeba by formy...

Nie wykluczałbym tego że za 2 tygodnie będzie u nas 10 tysięcy zarażonych. I to może się wtedy przydać. Zresztą na zachodzie to taki sprzęt może być potrzebny nawet przez 2 lata.




morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Koronawirus - też możemy coś zrobić

#2

Post napisał: morgal » 22 mar 2020, 02:39

Szycie maseczek jest to jakieś rozwiązanie choć by miało mieć 20% skuteczności to zawsze to lepsze niż nic !!!
Słaby punkt to byly by szwy, te jednorazowe i ubrania ochronne są zgrzewane chyba jakimiś ultradzwiekami ,czy coś w ten deseń o ile czegoś nie pokręcilem.
Swoją drogą to te jednorazowe to masakra jakaś wszędzie bokami i przy nosie zaciągnąłem (lewe powietrze) z większym impetem bo opór był mniejszy tam niż przez tą zaparawana maseczkę .
Wczoraj myślałem nad prasą z formą podgrzewaną do takich szczelniejszych wyprofilowanych maseczek tylko takie mają filtr a to już wtryskarka i wklady więc proces bardziej skomplikowany.
Chyba że by zgrzewło brzegi na tyle wysoko by trzymało kształt a środek przepuszczalny z odpowiedniej tkaniny i warstw.


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Koronawirus - też możemy coś zrobić

#3

Post napisał: mineque » 22 mar 2020, 02:55

Wojewódzki szpital w Kielcach zgodził się przyjmowac maseczki bawełniane uszyte przez lokalne krawcowe celem zapewnienia braków.

Dodane 1 minuta 1 sekunda:
Bez atestów bez formalności
Ponoć też wariant z kieszenią na filtr


morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Koronawirus - też możemy coś zrobić

#4

Post napisał: morgal » 22 mar 2020, 03:24

Może ekologiczne z butelki po płynie jakimś, takie cosik majstrowalem ostatnio żeby brody nie musieć golić 😁 nawet filtra będzie miało.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koronawirus - też możemy coś zrobić

#5

Post napisał: strikexp » 22 mar 2020, 11:44

Nie nazbierasz setek butelek tej wielkości. To musi być coś powtarzalnego, co da się produkować na masową skalę.

W sumie maseczki plastikowe robione w zgrzewarce to nie byłby głupi pomysł. Tylko obawiam się że ciężko się oddycha przez nieprzepuszczalny plastik.

Ja jestem obecnie odcięty od warsztatu, a i amator. To tylko zarzuciłem pomysł, może ktoś się podejmie jak ma możliwości.


morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Koronawirus - też możemy coś zrobić

#6

Post napisał: morgal » 22 mar 2020, 12:24

Gdyby miały coś na styl tej butelki, chodzi mi o ten otwór , to można by tam stosować wymienne filtry dajmy na to z materiału typu prześcieradło higieniczne wystarczy na setki krążków w połączeniu z okraglymi wacikami do demakijażu dostępnymi puki co w sklepach.
Można by się pokusić o krążki z maty z węgla aktywnego koszt puki co na all... w granicach 50zl za 1m2.
Po użyciu maska do dezynfekcji pod wodą z detergentem i świeży filtr.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Koronawirus - też możemy coś zrobić

#7

Post napisał: pitsa » 22 mar 2020, 12:49

No to ja zgoliłem brodę. Dzisiaj znów jadę wszystko na łyso.
Im mniejsza miotła do wychwytywania cząstek z powietrza tym lepiej.

Na powietrze dmuchające spod maski w stronę oczu pomagają okulary dociskające w tym miejscu.

Wszelkie drzwi można przerobić na otwierane łokciem lub nogą.
Można też przy drzwiach postawić pojemnik na papierki i zalecić każdemu noszenie notatnika z karteczkami za pomocą, których można dotykać klamki.
U mnie karteczką da radę wystukać kod do drzwi.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Koronawirus - też możemy coś zrobić

#8

Post napisał: morgal » 22 mar 2020, 15:48

Faktycznie broda chyba poleci pod maszynkę, muzułmanie to dopiero będą mieli problem.
Właśnie uszyłem szczelna maseczkę w środek będę wkładał kawałek wyżej wspomnianego prześcieradła higienicznego z tego się chyba robi nawet maseczki jednorazowe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodane 1 godzina 4 minuty 17 sekundy:
Na wypadek gdyby się to wszystko rozchulało i tzeba by by nieść pomoc, już wdrażam patenty z starego kasku i małych odwadniaczy ktorych mam pod dostatkiem jako filtry, a że spadochronow z których miałem szyć kiedyś latawce powstaną stroje ochronne , szybko wyschnie po praniu i nie przepuszcza tak powietrza.
Tak sobie myślę że teraz trza by było się w czymś takim pokazywać, żeby dało to ludziom trochę do myślenia 🤔
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koronawirus - też możemy coś zrobić

#9

Post napisał: strikexp » 22 mar 2020, 16:23

Kolego, mi tutaj chodziło o produkcję masową dla służb a nie jakieś wynalazki! Więc prosiłbym o niezaśmiecanie tematu prowizorkami.

Generalnie próbujesz wymyślić koło na nowo. Patrz na profesjonalne rozwiązania. Skafandry z folii nawet takiej do szklarni( wiadomo o co chodzi) zgrzewanej czymś ciepłym. Byłem przy produkcji poszycia na hale namiotowe, po folii ciągają taką śmieszną przyczepkę. Która dociska dwie folie do podłogi i zgrzewa je nagrzanym do określonej temperatury kółkiem bądź płozą.
Generalnie stroje do lakierowania za 20zł spełniają normy biologiczne. Szczególnie gdy masz stosowaną przez profesjonalistów pompę z filtrem. Która tworząc nadciśnienie wydmuchuje wszystko przez ewentualne nieszczelności.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Koronawirus - też możemy coś zrobić

#10

Post napisał: Zienek » 22 mar 2020, 22:38

Ktoś pytał o model 3d tych przyłbic? Gdzie tego szukać? Chętnie zobaczyłbym, co u mnie by wyszło z drukarki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”