koncepcyjny dramat-alu ob 400x400x200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Xprot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 97
Rejestracja: 24 gru 2008, 14:08
Lokalizacja: Wrocław

koncepcyjny dramat-alu ob 400x400x200

#1

Post napisał: Xprot » 06 mar 2014, 21:16

dzień dobry. drugi tydzien po przeczytaniu calego forum ,posortowaniu i przyswojeniu sobie tematów, pracuje nad koncepcją własnej frezarki.

założyłem sobie:
-Możliwość wykonania frezarki praktycznie bez dostępu do technologii- jak najprostsza konstrukcja!

-obszar 400x400x200
-frezowanie aluminium, PA38, PA6 i PA9 okazyjnie. z mozliwie dużą dokladnoscia - brak konieczności dodatkowej obróbki wymiarowej otworu pod łożysko będzie moim szczytem szczęścia.
-niekoniecznie najszybsza obróbka świata
-napęd na śrubie trapezowej tr14x4
-łożyska liniowe fi 16 podparte
-wrzeciono pewnie kress 1050
-z elektroniki jestem gorzej niż ciemnogrodem, dlatego zestaw cnc profi, tu pytanie, który da radę?
http://www.cncprofi.com/zestaw-nr-2-cnc ... kat-1.html
http://www.cncprofi.com/zestaw-nr-3-cnc ... -1-13.html
http://www.cncprofi.com/zestaw-nr-3-cnc-profi.html
może inny? żebym musial to tylko ładnie włożyć, podłączyć kabelki i ogarnąć oprogramowanie.

dodatkowo fajna bylaby kompaktowosc maszyny

zagadnienia, które chciałbym skonsultować:
czy mach3 daje możliwość obrobienia bryły, a nie tylko płaskownika? na przyklad- pół kuli jako importowanej bryły ? czy jest inne osiągalne finansowo oprogramowanie, ktore g-coduje pliki cad 3D ?

co do samej budowy, nie jest to dla mnie czarna magia, bo mechanicznie sprawę ogarne, ale gryzie mnie sam koncept budowy:
brama ruchoma/stala
ruchomy stół X-Y (na wzor klasycznej frezarki)

czego użyć do budowy? jak wspomniałem, nie mam technologii, dlatego chciałbym użyć profili prostokątnych stalowych jako ram i do nich się przykręcać ( to szkic koncepcyjny)
jednak wyglada mi to na straszna pokrake, i zaczynam watpic w dostateczna sztywnosc...
Obrazek
czy ktoś z was pomaga ludziom takim jak ja, którzy maja mozliwości umysłowe, ale nie fizyczne do wykonania jakichkolwiek elementów ?

dziekuje za rzetelne odpowiedzi, pozdrawiam :)



Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 06 mar 2014, 21:51

Zadanie domowe:

1. konstrukcja drewniana kolegi oprawców fotografii.
2. Ściągnij pikocnc przeczytaj manual i pobaw się PikoCAMem.
3. Do płaskich rzeczy googlaj 'Inkscape gcode'.
4. Tematów o darmowych i dobrych CADach było parę.


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

Re: koncepcyjny dramat-alu ob 400x400x200

#3

Post napisał: Skrzydlaty » 06 mar 2014, 22:12

Xprot pisze:...czy ktoś z was pomaga ludziom takim jak ja, którzy maja mozliwości umysłowe, ale nie fizyczne do wykonania jakichkolwiek elementów...
Bez urazy ale nikt nikogo nie będzie winił za brak możliwości fizycznych do wykonania elementów...ale "możliwości umysłowe"? Przedstaw nam jakieś. Bo próbka Twoich rysunków mówi coś innego...chyba ze to nie Twoje to ok.
Xprot pisze:...
jednak wyglada mi to na straszna pokrake, i zaczynam watpic w dostateczna sztywność...
No sztywnosci to to nie ma, frezowanie na tym aluminium to raczej ciężko....

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#4

Post napisał: wojtek30 » 06 mar 2014, 22:45

Na oko widać, że nie osiągniesz na tej konstrukcji zakładanego pola roboczego.
Podstawa to zdaje się kwadrat, więc jeśli na bramie (oś X) będziesz miał zakres ruchu 400mm, to na podstawie w osi Y będzie już tylko około połowa z tego, bo oś wrzeciona wypadnie na środku stołu. Musisz to uwzględnić i dać podstawę odpowiednio dłuższą.
Po drugie jaki planujesz rozstaw prowadnic na bramie? Tam chyba muszą być ze dwa takie profile.

Bez dostępu do precyzyjnych urządzeń nie robił był wałków po bokach, będzie Ci to trudniej wszystko ustawić. Poza tym jeśli brama nie będzie idealnie dopasowana, to łożyska będą się zacinać. Jeśli dasz wałki na górze, to zawsze możesz coś wyregulować na śrubach.

Jak chcesz napędzić bramę? w najprostszym i najtańszym wariancie, trzeba bramę spiąć od spodu i tam dać nakrętkę śruby.

Może pomyśl o stałej bramie i ruchomym stole. Taka konstrukcja jest prostsza do wykonania w warunkach domowych.


Autor tematu
Xprot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 97
Rejestracja: 24 gru 2008, 14:08
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: Xprot » 06 mar 2014, 23:10

przepraszam, ze opisalem to w formie takiego obrazka, a nie dokladnego i szczegółowego modelu, ktory moze okazac sie lada moment do kompletnej wymiany... i zmarnuje niepotrzebnie czas na jego tworzenie... SZKIC panowie, szkic! :)

odpowiedz: latwiej zrobic stala brame jest bardziej konkretna, dziekuje. chcialem robic wlasnei brame ruchoma, bo daje jakąś taką symetryczność maszynie...

wózki rozstawie najszerzej jak bede w stanie w granicach rozsadku. mysle o okolo 100mm


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#6

Post napisał: Skrzydlaty » 07 mar 2014, 09:45

Ale rób to sztywne! To co jest po bokach to przykład źle pojętej sztywności. Zastrzały, zastrzały i jeszcze raz zastrzały.

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#7

Post napisał: wojtek30 » 07 mar 2014, 11:25

Xprot pisze:przepraszam, ze opisalem to w formie takiego obrazka, a nie dokladnego i szczegółowego modelu, ktory moze okazac sie lada moment do kompletnej wymiany... i zmarnuje niepotrzebnie czas na jego tworzenie... SZKIC panowie, szkic!
Ja rozumiem, że to szkic, nie ma przecież wszystkich prowadnic, zetki, wrzeciona, śrub, silników i mnóstwa detali, których gdy nie przewidzisz w projekcie, to potem będziesz robił prowizorki (wiem z doświadczenia). Jeśli jednak już coś robisz, to rób od razu w odpowiednich wymiarach i skali. Nie będziesz się potem dziwił że pokraczne :razz:


Autor tematu
Xprot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 97
Rejestracja: 24 gru 2008, 14:08
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: Xprot » 08 mar 2014, 18:02

okej, przepraszam za poprzedanie, teraz widze co ja wykonalem :)

ponizej prawdziwy szkic do oceny. chcialbym tez, zeby ktos doradzil ktory z zestawów napędowych da rade ? jak wspominalem, szybkosc nie jest priorytetem

Obrazek


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#9

Post napisał: dragon44 » 08 mar 2014, 18:16

Xprot pisze:okej, przepraszam za poprzedanie, teraz widze co ja wykonalem :)

ponizej prawdziwy szkic do oceny.
no to teraz dorysuj śruby, wraz z silnikami, blokami łożyskującymi, uchwytami nakrętek, itd...

następnie rozbierz w głowie wszystkie części i postaraj się je poskładać uwzględniając każdą śrubkę i nakrętkę, oraz to czy jest to technologiczne, czytaj: "czy da się?"


Autor tematu
Xprot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 97
Rejestracja: 24 gru 2008, 14:08
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: Xprot » 10 mar 2014, 23:17

Obrazek

tak wyglada to dzisiaj , czy ktoś może doradzic co do elektroniki ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”