Kilka prostych pytań do fachowców od hobbysty

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

Kilka prostych pytań do fachowców od hobbysty

#1

Post napisał: KSCar » 17 lis 2014, 21:03

W związku z zakupem małego, taniego, Chińskiego ploterka 40W do hobbystycznych zastosowań chcę się podzielić kilkoma uwagami i prosić o poradę i odpowiedź na kilka pytań, które się urodziły przy pierwszych próbach:
- czy wymiana lusterek z 20mm na 25mm i soczewki na soczewkę o większej średnicy wiąże się z jakimiś konsekwencjami ? (chciałbym wymienić mocowania lustrek i głowicę na lepsze, stabilniejsze i łatwiejsze w regulacji).
- czy wymiana ramy, jednej prowadnicy na wałku i prowadnicy głowicy na 3 prowadnice szynowe (w celu lepszej stabilizacji i precyzji pracy) wiąże się z jakimiś kłopotami z późniejszym uruchomieniem ?
- czy odległość wyjścia tuby lasera od pierwszego lusterka jest istotna. Jeśli tak to jaka powinna być ?
- czy wymiana soczewki 2" na 1,5" poprawi precyzję pracy w cienkiej sklejce i papierze (cięcie) ?
- czy jest jakieś rozwiązanie na precyzyjne ustawienie mocy (np. wskaźnik cyfrowy) i jego dołożenie jako dodatkowy ? Obecnie jest cyfrowy miliamperomierz i regulacja potencjometrem. Chciałbym jednak mieć możliwość ustawienia mocy bez konieczności uruchamiania tuby.
- czy zachowanie lasera jest prawidłowe: przy regulacji mocy wskaźnik wskazuje od 0 do 3 mA, po tym wraca do 0 i dalej wzrasta do 16 mA ???
- jaka jest minimalna moc możliwa do ustawienia przy zachowaniu właściwej pracy dla tuby 40W w mA ??
- jaka orientacyjnie powinna być moc i prędkość do cięcia sklejki 0,4mm z najlepszą precyzją i minimalnym śladem cięcia.
Pytań mam jeszcze kilka, bardziej szczegółowych ale na razie bardzo proszę o odpowiedzi na te.
Jeśli coś napisałem niejasno to przepraszam. Postaram się wyjaśnić jeśli trzeba i proszę o wyrozumiałość dla amatora hobbysty.



Tagi:


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: deflection » 18 lis 2014, 17:50

czy wymiana lusterek z 20mm na 25mm i soczewki na soczewkę o większej średnicy wiąże się z jakimiś konsekwencjami ? (chciałbym wymienić mocowania lustrek i głowicę na lepsze, stabilniejsze i łatwiejsze w regulacji).
- czy wymiana ramy, jednej prowadnicy na wałku i prowadnicy głowicy na 3 prowadnice szynowe (w celu lepszej stabilizacji i precyzji pracy) wiąże się z jakimiś kłopotami z późniejszym uruchomieniem ?
Możesz wymienić :) pod warunkiem, że zachowasz "bieg" wiązki, żebyś nie miał tylko problemu z tego ustawieniem.
- czy odległość wyjścia tuby lasera od pierwszego lusterka jest istotna. Jeśli tak to jaka powinna być ?
Przy większych odległościach tak, im więcej ma wiązka do przelecenia tym bardziej się rozjeżdża. Kilka cm nie zrobi różnicy.
- czy wymiana soczewki 2" na 1,5" poprawi precyzję pracy w cienkiej sklejce i papierze (cięcie) ?
Zmniejszy się punkt po ogniskowaniu i co za tym idzie powinna poprawić się "kultura" cięcia cienkich materiałów.
- jaka orientacyjnie powinna być moc i prędkość do cięcia sklejki 0,4mm z najlepszą precyzją i minimalnym śladem cięcia.
Metoda prób i błędów. Im szybciej i mocniej tym lepiej :)


Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

#3

Post napisał: KSCar » 18 lis 2014, 20:32

Bardzo dziękuję za te wyczerpujące dla mnie odpowiedzi. Pozwolę sobie jednak doprecyzować pytanie o odległość tuby od pierwszego lusterka. Obecnie jest około 10mm od krawędzi mocowania lusterka. Wyczytałem za wielką wodą że optymalna odległość dla takich maszynek to 1 cal. Ja chciałbym zwiększyć tą odległość do około 35mm czyli tak by zmieścił się dorobiony uchwyt i mini laserek punktowy z tego zestawu. Chodzi o to bym mógł na czas regulacji umieścić go precyzyjnie do osi tuby i ułatwić sobie tym sposobem regulację. Nie będzie wtedy trzeba strzelać laserem w papierowe taśmy i ustawiać na czuja metodą prób i błędów. Czy takie rozwiązanie ma sens i czy odległość tuby od środka lusterka ok. 45mm nie wpłynie na jego pracę ???
Czy będę to po przeróbkach umiał ustawić to się przekonam. Jestem jednak dobrej myśli bo jeśli chińczykom się udało przy luzach o milimetry w każdym kierunku i blaszkach podtrzymujących lusterka, które można palcem uginać bez większej siły, to po wymianie mechaniki powinno być znacznie łatwiej, precyzyjniej a przede wszystkim stabilniej.
Chyba że się mylę ale w takim przypadku proszę mnie wyprostować jeśli jestem w błędzie.

[ Dodano: 2014-11-19, 14:46 ]
Mogę prosić jeszcze o odpowiedź na pozostałe pytania ??
Czyli:

- czy jest jakieś rozwiązanie na precyzyjne ustawienie mocy (np. wskaźnik cyfrowy) i jego dołożenie jako dodatkowy ? Obecnie jest cyfrowy miliamperomierz i regulacja potencjometrem. Chciałbym jednak mieć możliwość ustawienia mocy bez konieczności uruchamiania tuby ?
- czy zachowanie lasera jest prawidłowe: przy regulacji mocy wskaźnik wskazuje od 0 do 3 mA, po tym wraca do 0 i dalej wzrasta do 16 mA ???
- jaka jest minimalna moc możliwa do ustawienia przy zachowaniu właściwej pracy dla tuby 40W w mA ??
- czy dobrze rozumiem to co napisano wcześniej ? że lepszy efekt cięcia jest przy max mocy i dużej prędkości niz mniejszej mocy i wolniej ?? czy mam przez to rozumieć że zaczynać próby od max mocy i regulować prędkość a potem ewentualnie zmniejszać moc jeśli prędkość max jest za mała i pali materiał ?? (pomijając oczywiście kwestię zużywania się lasera).
- czy to co piszą niektórzy o zużywaniu czyli rozszczelnianiu się nieużywanego lasera to prawda ? Jak to możliwe przez szkło ? Ktoś był w stanie to zbadać w jakiś cudowny sposób i jest to faktem, czy tylko przypuszczeniami bo nowa tuba leży na półce 4 miesiące i po założeniu jako nowa nie działa. Czy na pewno w takim przypadku powodem jest nieszczelność szkła ??


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#4

Post napisał: cinematic2 » 20 lis 2014, 21:38

KSCar pisze:Wyczytałem za wielką wodą że optymalna odległość dla takich maszynek to 1 cal.
To jakieś bzdury.
Praktycznie nie ma znaczenia czy 10 czy 40 mm.

[ Dodano: 2014-11-20, 21:44 ]
KSCar pisze: tak by zmieścił się dorobiony uchwyt i mini laserek punktowy z tego zestawu. Chodzi o to bym mógł na czas regulacji umieścić go precyzyjnie do osi tuby i ułatwić sobie tym sposobem regulację.
Mało prawdopodobne żeby to się udało ale próbuj.

[ Dodano: 2014-11-20, 22:01 ]
KSCar pisze:- czy to co piszą niektórzy o zużywaniu czyli rozszczelnianiu się nieużywanego lasera to prawda ? Jak to możliwe przez szkło ? Ktoś był w stanie to zbadać w jakiś cudowny sposób i jest to faktem, czy tylko przypuszczeniami bo nowa tuba leży na półce 4 miesiące i po założeniu jako nowa nie działa. Czy na pewno w takim przypadku powodem jest nieszczelność szkła ??
Nie ma czegoś takiego ja rozszczelnianie się lasera.
To są teorie domorosłych filozofów, którzy znają się na wszystkim od medycyny po lasery, a tak na prawdę o laserach wiedzą NIC.
Laser to urządzenie, które do działania musi spełniać szereg rygorystycznych parametrów.
Jakiekolwiek "rozszczelnienie" natychmiast powoduje CAŁKOWITY zanik akcji laserowej.
Przyspieszony spadek mocy nieużywanego lasera CO2 (chińskiego) wynika z reakcji chemicznej zachodzącej w laserze.
Reakcja ta zachodzi wolniej kiedy laser jest systematycznie używany.
Nie ma takiego zjawiska w przypadku laserów - też szklanych CO2- np firmy GSI ani w przypadku laserów metalowych.
Chociaż w metalowych są gumowe uszczelnienia luster OC i HR.
Po prostu inna technologia.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

#5

Post napisał: KSCar » 20 lis 2014, 23:20

Jasne. Bardzo dziękuję za te informacje. Też tak myślałem, że posty o nieszczelnościach to bzdety. Co do procesów chemicznych, to pewnie w wolnej chwili poszukam informacji bo też to dla mnie dziwne, że zachodzą szybciej psując laser, który nie pracuje. Mniejsza z tym. To było pytanie z zakresu "ciekawość" bo i tak nie mam na to wpływu.
Z laserkiem do ustawiania optyki się uda, bo już tak robiłem. Modernizując jednak mechanikę chcę sobie temat jeszcze bardziej ułatwić.

Proszę jednak jeszcze o garstkę informacji i odpowiedź na pozostałe pytania:

- czy jest jakieś rozwiązanie na precyzyjne ustawienie mocy (np. wskaźnik cyfrowy) i jego dołożenie jako dodatkowy (proste, bez większych kombinacji) ? Obecnie wskaźnik jest cyfrowy- miliamperomierz i regulacja potencjometrem. Chciałbym jednak mieć możliwość ustawienia mocy bez konieczności uruchamiania tuby? Może np. odpowiednio wyskalowany omomierz podłączyć równolegle z potencjometrem ?
- czy zachowanie lasera jest prawidłowe: przy regulacji mocy wskaźnik wskazuje od 0 do 3 mA, po tym wraca do 0 i dalej wzrasta do 16 mA ???
- jaka jest minimalna moc, możliwa do ustawienia przy zachowaniu właściwej pracy, dla tuby 40W w mA ??
- czy dobrze rozumiem to co napisano wcześniej ? Że lepszy efekt cięcia jest przy max mocy i dużej prędkości niż mniejszej mocy i wolniej ?? czy mam przez to rozumieć, że zaczynać próby od max mocy i regulować prędkość a potem ewentualnie zmniejszać moc jeśli prędkość max jest za mała i pali materiał ?? (pomijając oczywiście kwestię zużywania się lasera).

I ostatnie pytanie:
- czy kąt pod jakim jest zamocowany laser (tuba) ma jakieś znaczenie ??
Pomijając oczywiście kwestię ustawienia optyki i chłodzenie. Jednym słowem czy powinna być w miarę możliwości maksymalnie poziomo czy nie ma to większego znaczenia (byle tylko nie było powietrza przy chłodzeniu) ??? Reasumując, czy gdyby (teoretycznie oczywiście) zamocować tubę pionowo to wiązka będzie równie skuteczna ???


Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

#6

Post napisał: KSCar » 22 lis 2014, 21:11

Znalazłem już odpowiedzi na nurtujące mnie pytania więc dziękuję.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”