kieszeń

Awatar użytkownika

Autor tematu
Drim
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2011, 10:50
Lokalizacja: Mońki

kieszeń

#1

Post napisał: Drim » 13 lut 2012, 12:37

Witam

W jaki sposób zrobić kieśzeń w Corelu. Przykładowo mam tekst i chcę wybrać materiał wokół liter. Potem chcę frezować to w CNConv. Macie jakieś pomysły?



Tagi:

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#2

Post napisał: tom22 » 13 lut 2012, 13:25

Uruchamiasz funkcję =>obrys
w wersji ang. =>Contour


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: kieszeń

#3

Post napisał: lajosz » 19 lut 2012, 14:14

Drim pisze:Witam

W jaki sposób zrobić kieśzeń w Corelu. Przykładowo mam tekst i chcę wybrać materiał wokół liter. Potem chcę frezować to w CNConv. Macie jakieś pomysły?
Możesz również zabawić się w nieco pokrętny, ale za to (moim zdaniem) skuteczny sposób i do tego od razu masz przygotowana trajektorię.

Potrzebne będą:

1. Program o nazwie ArtCam.
Na oficjalnej stronie producenta tego programu można ściągnąć demo Artcama o nazwie Artcam Express i Artcam Insignia w jednym.
Program jest w pełni funkcjonalny oprócz możliwości zapisywania gotowych prac.

2. Program (darmowy) o nazwie dopdf-7.
Jest to tzw. wirtualna drukarka i jest ogólnie dostępny w necie.

Tak więc ściągamy w/w programy i instalujemy.
Teraz odpalasz Artcama i tam przygotowujesz sobie dokładnie to co chcesz wyfrezować.
Jest to otyle łatwe, że program do takich właśnie rzeczy służy, czyli możesz (jeśli chcesz) od podstaw narysować w nim to co chcesz albo (na szczęście) zaimportować gotowy (przygotowany wcześniej np. w Corelu) plik wektorowy, najlepiej zapisany wcześniej w Corelu jako DXF.
Czyli inaczej pisząc, przygotowujesz w Corleu dokładnie to co chcesz wyfrezować i eksportujesz do pliku DXF.
Teraz importujesz tego DXF-a do Artcama, wybierasz rodzaj obróbki (w tym wypadku nazywa się to "trajektoria czyszczenia powierzchni") , nastepnie dobierasz narzędzie i generujesz ścieżkę maszynową.
Oczywiście nie możesz tego zapisać jako gotowy projekt do wykonania bo jest to (jak pisałem) Artcam w wersji demo.
I tu właśnie z pomocą przychodzi wirtualna drukarka, czyli program "dopdf-7".
Zaznaczamy w Artcamie ścieżkę maszynową którą widzimy na ekranie w podglądzie 2D i każemy Artcamowi to wydrukować.
Jako drukarkę wybieramy Do pDF.
Drukarka "wydrukuje" , czyli zapisze plik PDF o nazwie jaką sobie wybierzemy.

Teraz wreszcie otwieramy tego PDF-a w Corelu, zaznaczamy żeby importował jako krzywe i ...... proszę bardzo, masz gotową ścieżkę maszynową którą możemy wyeksportować do dowolnego formatu jaki obsługuje Corel.

Trochę to pokrętne, ale moim zdaniem warto, bo dużą część pracy odwala tu Artcam.
Wada takiego rozwiązania, to to, że nie zrobisz w ten sposób płaskorzeźby, czyli reliefu, ale do wszelkich prac na jednej wysokości w osi Z wystarczy w zupełności.

Zaleta.
Masz Artcama w wersji demo, z którego można korzystać niemal tak samo jak gdyby był wersją full.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CorelDraw”