Kasowanie luzu osiowego na łożyskach oporowych wrzeciona.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
LukF
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2017, 11:00

Kasowanie luzu osiowego na łożyskach oporowych wrzeciona.

#1

Post napisał: LukF » 12 gru 2017, 11:24

Witam,

Podczas testowania nowej dla mnie 50-letniej tokarki TSS-150 zauważyłem, że ma za duży luz promieniowy na wrzecionie. Opisów jak dobrać ten luz jest wiele i nie miałem z tym problemu. Przy okazji wyjąłem wrzeciono, umyłem panewkę itd, lecz przy montażu okazało się, że dobranie luzu osiowego nie jest takie oczywiste. Jak docisnę nakrętki dociskające łożyska wzdłużne ręcznie tak żeby nie było luzu wyczuwalnego ręką na średnich obrotach (600 rpm) łożysko nagrzewa się i zakleszcza. Długo szukałem na sieci jak dobrać siłę nacisku, luz i nic nie znalazłem, więc pytam tu na forum. Czy ktoś wie jak mocno powinny być dokręcona nakrętki blokujące łożyska wzdłużne wrzeciona tokarki o maksymalnej prędkości 1200 rpm i średnicy wewnętrznej łożyska 50mm?

Zamieszczam schemat wrzeciona z DTR poniżej.
Obrazek

Obecnie ustawiłem przed nakrętką luz 0.05mm zmierzone czujnikiem zegarowym popychając i ciągnąc wrzeciono. Znalazłem kalkulator rozszerzalności cieplnej i policzyłem że panewka długości 15cm, łożyska i nakrętki długości 4cm mogą się wydłużyć o 50um przy wzroście temperatury o 20-25stC. Stąd te moje 0.05mm. Mam nadzieję, że jak wrzeciono na obrotach nagrzeje się o 20st więcej to luz zniknie. Czy to dobre podejscie, czy powinienem był to zrobić inaczej?

Na koniec zdjęcie zestawu nakrętek którymi się kasuje luz osiowy
Obrazek

I zdjęcie panewki, która z kasacją luzu osiowego ma niewiele wspólnego, ale fajnie wygląda i może komuś się przyda zobaczyć jak wygląda:
Obrazek



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Kasowanie luzu osiowego na łożyskach oporowych wrzeciona.

#2

Post napisał: RomanJ4 » 13 gru 2017, 10:13

Kolego gotowej wartości dokręcenia nakrętek by wykasować luz na wrzecionie nie dostaniesz bo to bardzo indywidualna sprawa, nawet w obrębie jednego modelu. Musisz po prostu metodą prób dobrać taki by przy jak najmniejszym luzie łożysko/a się nadmiernie nie grzało ani kleszczyło. I tyle....
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
LukF
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2017, 11:00

Re: Kasowanie luzu osiowego na łożyskach oporowych wrzeciona.

#3

Post napisał: LukF » 15 gru 2017, 13:16

Dziękuję za odpowiedź.

Doprecyzowując, nie oczekuję, że dostanę gotową wartość w Nm, lecz może ktoś mógłby napisać ogólnie jak się dobiera taki docisk (nie luz bo łożyska toczne podobno nie mają mieć luzu jak łożyska ślizgowe), gdy grzania tych łożysk nie da się sprawdzić za dobrze bo są małe w porównaniu z objętością metalu dookoła, dojścia do nich przy założonej pokrywie nie ma, a przy zdjętej nie można włączyć wysokich obrotów bo chlapiący olej nie pozwala na to. Musiałyby osiągnąć kilkaset stopni C żebym ja zauważył ich grzanie na zewnątrz maszyny.

W sprawie luzu promieniowego na panewce dobieranie luzu jest proste i w wielu miejscach opisane, ale w sprawie luzu osiowego na łożyskach tocznych znalazłem tylko tyle na angielskich stronach, że producent ma podać "preload" dla typów łożysk, ale już takiej informacji, lub tabeli dla łożyska tocznego wzdłużnego 51114 nigdzie znaleźć nie mogę.


Bartollini
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 06 lis 2012, 16:59
Lokalizacja: Wkz

Re: Kasowanie luzu osiowego na łożyskach oporowych wrzeciona.

#4

Post napisał: Bartollini » 16 gru 2017, 16:21



Autor tematu
LukF
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2017, 11:00

Re: Kasowanie luzu osiowego na łożyskach oporowych wrzeciona.

#5

Post napisał: LukF » 18 gru 2017, 17:49

Super. Dziękuję bardzo :-) Nigdy bym sam tego nie znalazł, bo nie znam rosyjskiego, ale automatyczny tłumacz na youtube jest dość dobry więc video jest bardzo przydatne.


Bartollini
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 06 lis 2012, 16:59
Lokalizacja: Wkz

Re: Kasowanie luzu osiowego na łożyskach oporowych wrzeciona.

#6

Post napisał: Bartollini » 18 gru 2017, 19:00

Ogólnie polecam kanał.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Kasowanie luzu osiowego na łożyskach oporowych wrzeciona.

#7

Post napisał: rc36 » 19 gru 2017, 12:40

Niedawno regulowałem luz osiowy w TUMie 25, luz ten wynosił aż 0,18mm. Dokręcałem nakrętkę regulacyjną łożyska oporowego tak długo aż skasowałem luz do zera, po energicznym zakręceniu wrzeciona ręką wrzeciono robi z rozpędu pięć obrotów. Zadnych niepokojących stuków, trzasków itp. nie stwierdziłem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”