Jakim laserem wycinać otwory w blaszce 0.1mm/0.2mm ?

Jakiej mocy powinien być laser do wycinania otworów w blaszkach 0.1mm/0.2mm ?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
XMaLaKX
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 04 sie 2016, 16:52
Lokalizacja: Poznań

Jakim laserem wycinać otwory w blaszce 0.1mm/0.2mm ?

#1

Post napisał: XMaLaKX » 21 sty 2019, 22:39

Witam serdecznie wszystkich.

Jestem nowy na forum i to moje pierwsze pytanie. Otóż posiadam blaszki o wymiarze 5x10 cm (dość małe) i bardzo cienkie 0.1mm może 0.2mm max i muszę wyciąć serię otworów w nich. Niestety nie są one takie same w każdej blaszce. Pomyślałem o cięciu laserem które jest bardzo dokładne i idealnie by się u mnie sprawdziło. Pozostaje tylko pytanie jaki laser miałby to być? jakiej mocy? Czy być może nie powinienem robić tego laserem tylko np. frezarka ? Będę wdzięczny za wszelakie wskazówki. Mam nadzieję, że temat jest do ugryzienia :) Blaszek mam około 2000 sztuk także opłacało by mi się nawet kupić laser za kilkanaście tys złotych. Na portalach aukcyjnych widziałem lasery Co2 o mocy 40, 50, 80W ale nie wiem czy one się nadadzą do takiego cięcia. Pozdrawiam




cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Jakim laserem wycinać otwory w blaszce 0.1mm/0.2mm ?

#2

Post napisał: cinematic2 » 24 sty 2019, 08:03

Najlepszy będzie laser Fibrowy. Przy tej ilości pracy to z 50 W.
Dobry laser CO2 RF też da radę ale to już dobrze powyżej 100W. W/g kalkulatora Synrada minimum to 240 ale jeśli dodać tlen to i 150W pociągnie.
Unikaj szklanych chińskich laserów.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
XMaLaKX
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 04 sie 2016, 16:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakim laserem wycinać otwory w blaszce 0.1mm/0.2mm ?

#3

Post napisał: XMaLaKX » 24 sty 2019, 16:52

Witam Cię serdecznie,
Kurcze z tego co widzę Fiber 50W kosztuje około 60.000 zł. Myślałem, że uda mi się znaleźć coś za kilkanaście tysięcy max. Szukałem na ten temat info w necie i oglądałem filmiki na YouTube, gdzie 150W ludzie wycinają blachę 1.5mm nawet 2mm, to myślałem, że taką cieniutką blaszkę 1/10 tego to utnę czymś słabszym. Chciałbym to robić beż użycia tlenu. Czy może powinienem porzucić laser na rzecz np. frezarki i mikrofrezem wycinać takie otworki ? Pozdrawiam


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Jakim laserem wycinać otwory w blaszce 0.1mm/0.2mm ?

#4

Post napisał: harma » 24 sty 2019, 20:03

Na Youtube znajdziesz też filmiki o chemitrails i płaskiej ziemi.
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


Autor tematu
XMaLaKX
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 04 sie 2016, 16:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakim laserem wycinać otwory w blaszce 0.1mm/0.2mm ?

#5

Post napisał: XMaLaKX » 24 sty 2019, 21:12

Kolego Harma proszę powstrzymaj się z głupimi komentarzami, które nic nie wnoszą do wątku, nie rób z tego forum drugiej elektrody. Nie wiem, więc pytam, bo kto pyta nie błądzi. Widziałem filmiki, podpisane laser co2 150W i widać jak cięta jest blacha ponad 1mm, nie widzę powodu dla którego miałbym nie wierzyć w ten filmik, dlatego pytam czy to możliwe i jak dobrać laser do mojego problemu, jak możesz to pomóż. Pozdrawiam


bodix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 25 kwie 2007, 19:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jakim laserem wycinać otwory w blaszce 0.1mm/0.2mm ?

#6

Post napisał: bodix » 24 sty 2019, 21:16

20W źródło IPG i w takiej blaszce tnę otwory widoczne tylko pod lupą lub pod światło. CO2 jakikolwiek bez najmniejszych szans.


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Jakim laserem wycinać otwory w blaszce 0.1mm/0.2mm ?

#7

Post napisał: harma » 24 sty 2019, 22:35

XMaLaKX pisze:
24 sty 2019, 21:12
Widziałem filmiki, podpisane laser co2 150W i widać jak cięta jest blacha ponad 1mm, nie widzę powodu dla którego miałbym nie wierzyć w ten filmik, dlatego pytam czy to możliwe (...)
No więc odpowiadam, że nie wszystko co na "jutubie" to prawda. Poziom jest czasem porównywalny właśnie do dyskusji o płaskiej ziemi.
Przemysłowe, profesjonalne i duże lasery CO2 aby wycinać stal 0,5-1mm w osłonie tlenu potrzebują min. 160W (ale prędkość nie będzie oszałamiająca), tyle ma Trumpf w "najniższej" możliwej tabeli technologicznej. (Ale z kolej na takim dużym laserze i w osłonie gazu nie podjąłbym się "z marszu" takiej roboty, bo takie cienkie blaszki fruwałyby mi po całej hali i trzeba by było robić przyrządy je ustalające). Bez osłony tlenu taka moc nie wystarczy. A więc chińczyk z ebaya za kilka tysięcy ze szklaną tubą 150W nie da rady.

Dobrze to opisał kolega cimenatic2 w poście wyżej. Fiber o mniejszej mocy da radę.
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Jakim laserem wycinać otwory w blaszce 0.1mm/0.2mm ?

#8

Post napisał: abyss » 25 sty 2019, 11:59

XMaLaKX pisze:
21 sty 2019, 22:39
Jestem nowy na forum i to moje pierwsze pytanie. Otóż posiadam blaszki o wymiarze 5x10 cm (dość małe) i bardzo cienkie 0.1mm może 0.2mm max i muszę wyciąć serię otworów w nich.
... Na portalach aukcyjnych widziałem lasery Co2 o mocy 40, 50, 80W ale nie wiem czy one się nadadzą do takiego cięcia.
Nie napisałeś z czego są te "blaszki"? Mosiądz, miedź, aluminium, tytan, złoto, srebro, stal "czarna" czy jakaś wysokojakościowa, hartowana etc?
Otwory - jeden, 10 czy 200 w takiej blaszce? Jeżeli kilka i blisko, to możesz liczyć, ze ta "blaszka" się pofaluje pod wpływem ciepła.
Już przy grawerowaniu gdzie moce są mniejsze zachodzą takie zjawiska. Podrzuć to do 2-3 zakładów które mają swoje maszyny i zobacz jak wychodzi.

O chińskim laserze CO2 o mocach rzędu 100W i bez tlenu absolutnie zapomnij. Obok tego, że moc jest za mała do takiego cięcia to same lasery(tuby) są nieprzystosowane do tego typu pracy. Problem polega na tym, że tnąc "zwykłe" materiały jak plexi czy drewno energia jest absorbowana w bardzo dużej części przez ten materiał. Natomiast przy cięciu metali - szczególnie miedź/alu następuje odbicie znacznej części strumienia "do tyłu". Nie musi to, ale MOŻE spowodować przegrzanie i przedwczesne zniszczenie lustra półprzepuszczalnego. Trudno powiedzieć jak się zachowa i czy np. nie padnie po miesiącu takiej pracy. Mało kto to próbuje testować, bo to i kosztowne i mało bezpieczne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”