Jakie oprogramowanie wybrać do CNC?

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Jakie oprogramowanie wybrać do CNC?

#1

Post napisał: chaos » 22 mar 2019, 08:54

Obrazek
Dyskusje o tym, jakie oprogramowanie CNC wybrać do konkretnych zastosowań przypominają trochę spory o wyższość jednej marki samochodów nad drugą. Zwolennicy opcji “A” nie widzą poza nią świata, a fani konkurencyjnego oprogramowania sugerują właśnie swoją ulubioną opcję. Nie oznacza to jednak, że powinieneś wybrać program do CNC tylko na podstawie tego, która opcja ma więcej zwolenników. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przeczytasz w tym artykule!Program do frezarki CNC - wsparcie techniczne
Kupując oprogramowanie do frezarek oczekujesz, że software do CNC zapewni Ci długą, efektywną i bezawaryjną pracę. Z reguły tak jest, ale warto też zwrócić uwagę na wsparcie techniczne, jakie oferuje dystrybutor lub producent danego oprogramowania. Dlaczego to takie ważne?
Wyobraź sobie, że nagle w programie pojawia się jakiś błąd, który powoduje niedotrzymanie parametrów produkcji. Restart nie pomaga, a Twoja firma ponosi straty, bo przecież wytwarzanie zamówionych projektów nie może się rozpocząć. Zanim zatem kupisz konkretny software CNC warto się upewnić, czy otrzymasz do niego techniczne wsparcie.

Na pewno nie zaszkodzi też sprawdzić, jaki zakres wsparcia oraz czasy reakcji na zgłoszenie o awarii oferuje sprzedawca software do maszyny CNC. Tak naprawdę, po co miałbyś wykorzystać pomoc techniczną, na którą musisz czekać nie wiadomo ile?


Program do obróbki skrawaniem - doświadczenie sprzedawcy
Nie wahaj się zapytać sprzedawcy o dotychczasowe realizacje. Jeżeli dana firma jest rzeczywiście godna zaufania, to jej przedstawiciel nie będzie miał obaw, by pokazać Ci dotychczasowe projekty. Być może poznasz dodatkowe szczegóły techniczne, co pozwoli Ci ocenić, czy dana oferta rzeczywiście będzie dopasowana do Twoich realnych oczekiwań.
Obrazek


Program do CNC - ile kosztuje licencja?
Wybierając oprogramowanie do obróbki skrawaniem warto upewnić się również, z jakimi kosztami wiąże się wykupienie licencji. Na szczęście, do przeszłości należą już czasy, gdy za możliwość korzystania przez cały rok z jakiegoś oprogramowania trzeba było zapłacić kilka tysięcy złotych. Owszem, takie programy można znaleźć na rynku, lecz nie ma większego kłopotu ze znalezieniem propozycji, w których licencja wieczysta oznacza koszt kilkuset złotych. Fakt faktem, największy wpływ na decyzję na temat wyboru konkretnego rozwiązania powinien mieć zakres opcji, do których dostęp zapewnia.

Na pewno warto zainteresować się też autorskimi projektami. Wiadomo, że w dziedzinie rozwiązań do obróbki skrawaniem od lat prym wiodą określone marki. Z drugiej strony, nawet jeżeli znajdziemy program do CNC, którego nie znamy, ale który spełnia nasze oczekiwania pod względem technicznym, a sprzedawca/producent zapewnia wsparcie, to właściwie po co przepłacać?Jak działa oprogramowanie CAM?
Większość naszych czytelników zapewne doskonale wie, jak wygląda cała procedura. Pozwolimy sobie jednak w kilku prostych zdaniach przypomnieć. Na czym polega różnica? Przede wszystkim, oprogramowanie CAD służy do tworzenia zarysu całej konstrukcji. To nie tylko bryła, ale również rysunek płaski, wraz z wymiarami. Takie przedstawienie przestrzenne konstrukcji można później przerzucić do oprogramowania typu CAM. Taki program pozwala na wybór określonej geometrii cięcia oraz wybór konkretnego rodzaju obróbki. To w oprogramowaniu typu CAM operator używa gcode, aby stworzyć konkretne ścieżki pracy dla danego projektu.
Podsumowując oprogramowanie CNC służy do wykonywania gcodu stworzonego przez program CAM na podstawie bryły stworzonej w oprogramowaniu CAD.
Obrazek


Dlaczego programy CNC są tak istotne?
Czy to frezarka, tokarka czy też inne maszyny CNC, wybór odpowiedniego oprogramowania jest kluczowy dla bezproblemowej i maksymalnie efektywnej pracy. Taki software do CNC pozwala na zaplanowanie oraz kontrolę poszczególnych czynności w trakcie obróbki skrawaniem. Dodatkowo, programy do maszyn CNC, o ile są poprawnie dobrane i odpowiednio ustawione, pozwalają zwiększyć wydajność maszyny. W rezultacie rośnie nie tylko efektywność produkcji, ale również niezawodność samego urządzenia. A co więcej, operator jest w stanie opanować kilka urządzeń naraz. To zwiększa wydajność danej linii produkcyjnej, ale także pozwala redukować koszty. Poza tym, dzięki takiemu oprogramowaniu dosyć łatwo można sterować całym procesem z poziomu komputera. Zakup takiego rozwiązania w zasadzie eliminuje konieczność posiadania dodatkowego kontrolera.


Program sterujący „simCNC” firmy CS-Lab z wieczystą licencją
Obrazek

Jednym z najbardziej nowatorskich rozwiązań dostępnych na rynku jest oprogramowanie simCNC, stworzone przez firmę CS-Lab. Co wyróżnia ten konkretnie program? Jego podstawową zaletą jest niezwykła precyzja ruchu. Wśród konkurencji, wyróżnia je także niespotykana dynamika pracy. Jak to możliwe? Programiści z firmy CS-Lab zadbali o to, by program był maksymalnie zoptymalizowany pod kątem przebiegu ruchu. Nieustannie pracując nad ulepszaniem i optymalizacją trajektorii pracy tego oprogramowania sprawili, że simCNC zapewnia maszynie niespotykaną szybkość pracy. Dynamika działania idzie jednocześnie w parze z doskonałą precyzją wszystkich działań. Warto jednak wiedzieć, że to jeszcze nie wszystkie zalety tego rozwiązania. Program do frezarki CNC od CS-Lab zapewnia także niespotykaną płynność działań. Jednostajny proces obróbki sprawia, że wszystkie prace przebiegają znacznie szybciej niż standardowo. Warto przy tym podkreślić, że jednostajność działań ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na przyspieszenie obróbki, ale również na niezawodność działania samego urządzenia. Płynność pracy to przede wszystkim znacznie wyższa żywotność narzędzi, jak również samej frezarki CNC.Re: Jakie oprogramowanie wybrać do CNC?

#2

Post napisał: boleslaw » 25 mar 2019, 09:09

Ja osobiście miałem okazję współpracować z gościem, który korzystał właśnie z oprogramowania tej firmy CS-Lab. Powiem szczerze, że bardzo mi się spodobało to jak to wszystko funkcjonowało. Żadnych problemów i śmigało. Jak będę na stałe korzystać z oprogramowania takiego, to pewnie wybiorę ich.

Re: Jakie oprogramowanie wybrać do CNC?

#3

Post napisał: Steryd » 25 mar 2019, 18:36

Bełkot martetingowy...
od kiedy w oprogramowaniu CAM używa się gcodu do tworzenia ścieżki?
Co to znaczy:- "maksymalnie zoptymalizowany"? można coś zoptymalizować do połowy?
"niesłychana płynność"?- a jak spotkam? i takie tam
Można?
Morzna!!!

Re: Jakie oprogramowanie wybrać do CNC?

#4

Post napisał: jasiu... » 25 mar 2019, 20:01

Zestarzałem się, bo jakoś ten tekst trafia do mnie bardzo powoli. Założyłem okulary, ale nadal nie widzę, z czym toto współpracuje, co obsługuje, co to robi, jakie są minimalne wymagania sprzętowe. I nadal nie wiem, czy na moim smartfonie top pójdzie.

Jak się robi coś dla inżyniera, to albo się to przedstawia na rysunku technicznym, planie, albo w konkretnych punktach. Bajka o programie do frezarki może jedynie zniechęcić. Po co zatrudniacie jakąś dziewczynkę po polonistyce, żeby wam to wszystko tak pięknie opisała, jak ona nie rozumie, o czym pisze i do fachowca z tym tekstem nie trafi. Nie lepiej oprzeć się na faktach?

Nie, ja nie krytykuję samego produktu, ale opakowanie łożyska igiełkowego w różowe pudełko po bombonierce, z nadrukowanym serduszkiem, przyniesie podobny efekt, co wasza reklama.

Re: Jakie oprogramowanie wybrać do CNC?

#5

Post napisał: Avalyah » 25 mar 2019, 20:37

No nie powiem, jak na forum techniczne to ta reklama wygląda jak opis szpeca z allegro, który reklamuje chiński ploter 3040 w nowej, lepszej wersji.

A do tego kryptobolesław w pierwszym poście nie poprawia sytuacji.

Re: Jakie oprogramowanie wybrać do CNC?

#6

Post napisał: tuxcnc » 02 paź 2020, 19:49

Do tego programu trzeba dokupić dedykowany sterownik, razem to już 2500 PLN.
Czy to dużo czy mało, to kwestia względna, ale trudno się spodziewać żeby ktoś za takie pieniądze kupił kota w worku, zachęcony jedynie marketingowym bełkotem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”