Jaki falownik do kompresora chłodziarki?

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Jaki falownik do kompresora chłodziarki?

#1

Post napisał: nanab » 24 gru 2021, 23:08

Szukam falownika, który da radę zakręcić silnikiem z agregatu chłodniczego(dokładniej osuszacz powietrza), silnik pobiera w czasie pracy 90-140W przy cos fi ok 0,95. Nie potrzebuję regulacji częstotliwości, ale jeśli by miał taką funkcje to się nie obrażę. Zasilanie DC(najlepiej 12-16,8V, bo mam już taką baterię, ale w ostateczności mogę zmienić konfigurację na wyższe napięcie), najlepiej bez żadnych wyświetlaczy, przycisków, specjalnych funkcji-proste tanie i małe urządzenie. Na papierze idealnie pasowałyby pudełka typu "przetwornica samochodowa 12 na 230V", ale one(nawet te dające sinus) nie nadają się do kręcenia silnikiem, mam taką o mocy ciągłej 350W i nie daje rady silnikowi biorącemu 90W.
Wpisując na allegro albo w google "falownik" nie mogę znaleźć nic poza takimi samochodowymi przetwornicami i sprzętami do fotowoltaiki. Wpisując "falownik cnc" znalazłem kilka które podobno służą do kręcenia silnikami, ale zasilane z 230 i z mocami w kilowatach, w tym zastosowaniu to overkill. Da radę dostać coś co spełni te wymagania?



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jaki falownik do kompresora chłodziarki?

#2

Post napisał: tuxcnc » 24 gru 2021, 23:23

nanab pisze:
24 gru 2021, 23:08
Szukam falownika, który da radę zakręcić silnikiem z agregatu chłodniczego(dokładniej osuszacz powietrza), silnik pobiera w czasie pracy 90-140W przy cos fi ok 0,95. Nie potrzebuję regulacji częstotliwości, ale jeśli by miał taką funkcje to się nie obrażę. Zasilanie DC(najlepiej 12-16,8V, bo mam już taką baterię, ale w ostateczności mogę zmienić konfigurację na wyższe napięcie), najlepiej bez żadnych wyświetlaczy, przycisków, specjalnych funkcji-proste tanie i małe urządzenie. Na papierze idealnie pasowałyby pudełka typu "przetwornica samochodowa 12 na 230V", ale one(nawet te dające sinus) nie nadają się do kręcenia silnikiem, mam taką o mocy ciągłej 350W i nie daje rady silnikowi biorącemu 90W.
Wpisując na allegro albo w google "falownik" nie mogę znaleźć nic poza takimi samochodowymi przetwornicami i sprzętami do fotowoltaiki. Wpisując "falownik cnc" znalazłem kilka które podobno służą do kręcenia silnikami, ale zasilane z 230 i z mocami w kilowatach, w tym zastosowaniu to overkill. Da radę dostać coś co spełni te wymagania?
Straszne herezje wypisujesz, a zapomniałeś napisać co to za silnik.
Trójfazowy czy jednofazowy z kondensatorem rozruchowym?


Autor tematu
nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Jaki falownik do kompresora chłodziarki?

#3

Post napisał: nanab » 24 gru 2021, 23:41

tuxcnc pisze:Straszne herezje wypisujesz, a zapomniałeś napisać co to za silnik.
Trójfazowy czy jednofazowy z kondensatorem rozruchowym?

Herezje tzn.?
1F z kondensatorem
Obrazek


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki falownik do kompresora chłodziarki?

#4

Post napisał: Steryd » 25 gru 2021, 00:11

Te przetwornice, jak zresztą większość zasilaczy niskiej jakości nie lubią obciążenia indukcyjnego, a kompresor ruszający z niezerowym obciążeniem może chcieć trochę więcej prądu niż się wydaje ot tak. Spróbuj urządzenia typu soft start, nie musi to być falownik.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jaki falownik do kompresora chłodziarki?

#5

Post napisał: tuxcnc » 25 gru 2021, 09:40

nanab pisze:
24 gru 2021, 23:41
Herezje tzn.?
1F z kondensatorem
No to przede wszystkim nie szukasz falownika.
Silnik jednofazowy z kondensatorem rozruchowym jest obliczony na konkretną częstotliwość, tutaj 50Hz i przy innej będzie działał źle, albo wcale.
Ponadto, jak wspomniano powyżej, prąd rozruchowy może być kilkakrotnie wyższy od prądu pracy, co jest typowe dla wszystkich silników indukcyjnych.
Tak więc zamiast pisać bzdury, powinieneś zmierzyć prąd rozruchowy (nie jest to łatwe, ale możliwe), albo znaleźć tą wartość w katalogu, a potem poszukać przetwornicy, która daje na wyjściu prawdziwy sinus (a nie zmodulowane kilkadziesiąt kHz) i ma wystarczającą obciążalność prądową.
Czy softstart wpięty pomiędzy przetwornicę i silnik spełni swoje zadanie to Ci nie powiem, bo na dwoje babka wróżyła. Jak tanio kupisz, to możesz spróbować.


skmskm
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 15 lis 2014, 20:21
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jaki falownik do kompresora chłodziarki?

#6

Post napisał: skmskm » 25 gru 2021, 11:17

Możesz użyć falownika z fotowoltaiki:
https://sanyu.eu/produkt/falownik-solar ... 8-vpm-1kw/
Obsługuje 12V baterie i można ładować baterie z 230V z sieciowego/generatora/paneli itp...
Ma 1KW(chwilowe 2KW) wiec silnik pójdzie bez problemu.


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Jaki falownik do kompresora chłodziarki?

#7

Post napisał: Adi123 » 28 gru 2021, 08:08

nanab pisze:nie nadają się do kręcenia silnikiem, mam taką o mocy ciągłej 350W i nie daje rady silnikowi biorącemu 90W.


Prąd rozruchowy takiego silnika to może być wielokrotność 5 i więcej prądu znamionowego.
Czyli przetwornica mającą tak z 0,5 kw (jak nie więcej) mogła by dopiero podołać.
tuxcnc pisze:No to przede wszystkim nie szukasz falownika

Falownik tak realnie jest tylko częścią składową, czy to przetwornicy zamieniającej 12v na DC, czy to elektronicznej przetwornicy częstotliwości do napędu silników, zwanej potocznie falownikiem


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Jaki falownik do kompresora chłodziarki?

#8

Post napisał: Daniu » 29 gru 2021, 22:14

Problem bardzo dobrze znany w turystyce kamperowej. Ludzie maja nieraz problemy jak do kampera wstawiają „domowe” lodówki. Polecane sa przetwornice z soft startem, aczkolwiek najlepszym rozwiązaniem jest wymiana sprężarki na 12to voltowa. Sprobuj przeglądnąć fora kamperowe może coś znajdziesz…
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”