Jaka to operacja/narzędzie ?

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Jaka to operacja/narzędzie ?

#1

Post napisał: StudentIB » 01 mar 2018, 23:45

Witam,

zaintrygowała mnie ta specyficzna operacja:

https://youtu.be/scZ9geApzAQ?t=1m15s

Wiem tylko, że to rodzaj cięcia, konkretnie nacinanie (albo nadcinanie, bo chyba tak się to nazywa wg książki "Konstrukcja wykrojników" Marciniaka). Ale jak widać ostrze wykonuje jakieś ruchy oscylacyjne.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak można nazwać taką operację i tego typu narzędzie ? I gdzie można o tym poczytać ?




atlc
Posty w temacie: 2

Re: Jaka to operacja/narzędzie ?

#2

Post napisał: atlc » 02 mar 2018, 00:00

Chodzi o to, żeby nie zagniatać rurek w trakcie cięcia, tak jak miałoby to miejsce przy cięciu nożem bez tego ruchu oscylacyjnego.
Proces wygląda podobnie jak cięcie rurki obcinakiem krążkowym(jak do rurek miedzianych), tylko odbywa się dla wielu rurek na raz, dlatego płaskim nożem, a nie krążkiem.


Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaka to operacja/narzędzie ?

#3

Post napisał: StudentIB » 02 mar 2018, 00:07

Czyli to na tyle nietypowa metoda, że nie ma ustalonej nazwy ? Szukałem czegoś o cięciu oscylacyjnym/nożach oscylacyjnych i nic nie ma. Nigdzie się tego nie spotyka w literaturze ?


atlc
Posty w temacie: 2

Re: Jaka to operacja/narzędzie ?

#4

Post napisał: atlc » 02 mar 2018, 00:20

Nie wiem czy się nie spotyka, ja nie widziałem, ale to nic nie znaczy.
W przemyśle papierniczym podobne cięcie nazywa się cięciem bruzdowym. (Podobne jak w obcinakach krążkowych, na filmie masz zmodyfikowany sposób).
Wydaje mi się, że przy cięciu na filmie docisk noża realizowany jest poprzez sprężyny, nóż naciska na rurki tocząc je od prawej do lewej i z powrotem, nacisk jest z grubsza taki sam (zbyt mały do zagniecenia rurki ale wystarczający do utworzenia bruzdy), kiedy ścianka jest wystarczająco cienka rurka się rozdziela, nóż opada niżej, krańcówka wykrywa przecięcie i proces zaczyna się od nowa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”