Jaką techniką wykonać taki kształt ?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
vispace
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2009, 02:59
Lokalizacja: Kraków

Jaką techniką wykonać taki kształt ?

#1

Post napisał: vispace » 29 lis 2009, 03:15

Witam serdecznie. Bardzo proszę o pomoc. Muszę wykonać 3- wymiarowe formy w postaci spłaszczonej elipsy- wrzeciona, z nacięciami wzdłuż formy. Proszę o informacje w jakiej najtańszej technice przy użyciu metalu bądź tworzywa sztucznego byłoby to możliwe. Jestem z Krakowa. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Wioleta Mazurek
[email protected]
Załączniki
probka.jpg
probka.jpg (71.6 KiB) Przejrzano 1326 razy



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 29 lis 2009, 12:58

Forma > figura geometryczna , rzeźba sztuka czy
forma do odlewów takich elementów.

Jeśli to pierwsze to drukarki 3d jeśli to drugie to potrzebujesz technologa.


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#3

Post napisał: Mrozik » 29 lis 2009, 13:03

Jeśli jedną sztukę to metodą laminowania na rdzeniu styropianowym. Ze styropianu robisz swój kształt i laminujesz na nim włókna szklane żywicą. Jeśli więcej sztuk tro też laminat tylko trzeba wykonać formę (odbitkę jednej połówki kształtu). Potem w tej formie laminujesz sobie połówki a następnie je łączysz. Nacięcia zrobić na końcu w obu przypadkach. Z metalu będzie na pewno drożej i nieopłacalnie. Proponuję wrzucić zdjęcie modelu bez efektów renderingu (cienie, odbicia etc) to coś doradzimy. proszę podać także wymiary gabarytowe.


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: sam » 29 lis 2009, 19:20

Do powyższych dodałbym jeszcze termoformowanie.
Poza tym też mi się wydaje, że wiemy za mało by coś doradzać. Może chociaż podstawowe warunki jakie ma spełniać ten przedmiot?


grawergift
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 23 lis 2009, 18:48
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

#5

Post napisał: grawergift » 29 lis 2009, 19:53

odlew metodą traconego wosku
łatwe wykonanie modelu
w przypadku odlewu np z ołowiu to nawet w domu na gazie mozna sobie topic metal
( oczywisciie jesli ktoś sie nie boi ołowicy )


Autor tematu
vispace
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2009, 02:59
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: vispace » 29 lis 2009, 20:45

Witam serdecznie,
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Muszę wykonać tylko jedną sztukę – jest to lampa, projekt na uczelni ASP w Krakowie, wymiar wysokość 120-150 cm, średnica w najszerszym miejscu 25-30 cm, w kolorze czarnym. Martwi mnie bardzo jak wyciąć później w tym obłym przestrzennym kształcie z żywicy te nieregularne fale które są na przestrzał. ? Jaką najlepiej zastosować żywicę? Bardzo z góry dziękuję wszystkim użytkownikom forum za pomoc.
Pozdrawiam
Wioleta

[ Dodano: 2009-11-29, 20:51 ]
przesyłam dodatkowy renderObrazek


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#7

Post napisał: koala.g » 29 lis 2009, 21:00

Ty pokrywasz koszt wytworzenia modelu czy uczelnia :D

Druk 3d zamuje się tym kilka firm w Polsce.


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: sam » 29 lis 2009, 21:39

No to chyba bym pomyślał o laminacie szklanym. Najpierw kopyto ze styropianu. Potem warstwa szkła na żywicy epoksydowej (poliestry rozpuszczają styropian). Później najbardziej pracochłonny element - szlifowanie i szpachlowanie powierzchni. Na koniec wycięcie wyrzynarką dziur i wypłukanie (np. acetonem) styropianu.
Wielokrotnie robiłem podobne rzeczy i wiem, że to możliwe. Potrzeba tylko czasu. Styropianowy model polecam wyciąć ploterem termicznym na stole obrotowym, będzie szybko i dokładnie.


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#9

Post napisał: Mrozik » 29 lis 2009, 22:56

Czyli dochodzimy do konkluzji że najlepiej na styropianie. Można używać poliestrowej żywicy tylko trzeba model dokładnie obkleić przeźroczystą taśmą klejącą. (trzeba zrobić to dokładnie i potem porządnie wygładzić aby zapobiec kontaktowi żywicy ze styropianem).
Potem laminujemy , szlifujemy, trasujemy wycięcia markerem, wyrzynarka i jazda.

Przy wytapianiu trzeba zwrócić uwagę aby był to prawdziwy, czysty aceton. Kumpel kupił ostatnio coś do paznokci z zapachem i witaminami to się nie chciał topić ino gumowaty się zrobił.

Jesli bryła jest bryłą obrotwą (chyba nie jest) to można sobie wyciąc po prostym szablonie. Na zwykłym cnc w dwóch zamocowaniach wyfrezuje to bez problemu.

Jesli chodzi o wycięcia to zrobił bym więcej mostków łączących pasy laminatu bo będzie to latać straszliwie.


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: sam » 29 lis 2009, 23:19

Nie wiem czy najlepiej ale skoro ma być tanio i tylko jedna sztuka to chyba w taki sposób jak omówiliśmy. Nie musi to być aceton. Może być nawet zwykły rozcieńczalnik nitro. Pewnie też toluen albo ksylen się sprawdzi.
Odkąd mam ploter termiczny to już nie myślę o ręcznym wycinaniu takich kształtów na szablonie. Frezowanie potrwa gdzieś z osiemset lat a do tego jakość powierzchni będzie gorsza. Pierwsza warstwa z epoksydowej ma tę zaletę, że można ją odpowiednio zabarwić co ułatwi malowanie wewnątrz.
Podoba mi się temat, lubię takie dziwadła :)
Absolutnie zgadzam się co do "mostków" łączących pasy tworzywa. Najlepiej gdyby to było coś w rodzaju spirali. Ale czy jest to do zaakceptowania to wie tylko autor projektu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”