jak wygląda robot za 15 lat

Awatar użytkownika

Autor tematu
abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

jak wygląda robot za 15 lat

#1

Post napisał: abyss » 08 maja 2005, 20:33

Wrzucę do dyskusji temat dosyć teoretyczny.

Załóżmy sobie, że dziś prosta drukarka plujka, albo prosty domowy skaner potrafi kosztować grosze. Konstrukcja w porównaniu do tych z przed 20 lat jest dramatycznie prostsza. Przenieśmy się z 15 lat do przodu. Masowa produkcja dosyć tanich robotów już ruszyła. Rozwiązania różnej maści są już dobrze "przemacane" przez producentów. Chińskie markowe roboty są dosyć drogie i solidne, ale te z mongolii dużo tańsze, a też sprawują się nieźle :P Wyobraźmy sobie, że właśnie kupiliśmy na okazyjnej promocji w hipermarkecie domowego robota mongolskiej firmy "Gwiazda stepu". Jaki jest? Ano, po pierwsze tani, dużo elementów to odpowiednie tworzywo, mało metalu. Oczywiście jest zgodny z bezprzewodowym systemem domowej komunikacji (powiedzmy taki nowy bluetooth) i językiem przekazywania komend robotom (RML - Robot Meta Language ?). Oczywiście bot, czyli "dusza" robota komunikuje się w AIML.

Co taki robot potrafi? Ano pójdzie do lodówki, przyniesie piwo, zakręci wodę, sprawdzi, czy gaz się nie pali, poodkurza. Skoczy do sąsiada po zapomniany parasol. Odbierze telefon (w domu albo w firmie) i zapamięta meritum sprawy, albo powtórzy całą wiadomość. Pomoże zanieść pakunki do samochodu i przyniesie z niego i poukłada zakupy w lodówce. Wyjdzie z psem na mały spacer.

No i tutaj zaczyna się w zasadzie temat propozycji mojej dyskusji - na poziomie jeszcze dosyć dalekim od czysto technicznego. Co powinien potrafić i móc robot? PO CO go tworzyć? Bo jeżeli będzie sensownie użyteczny, to musi spełniać pewne funkcje. Oczywiście nie można przesadzić w swoich chciejstwach, bo z pewnością nie da się od razu zrobić - super-robota. Na ile powinien być sługą, a na ile przyjacielem, istotą indywidualną? Nie śmiejcie się proszę, bo wbrew pozorom te pytania i problemy nie sa mniej istotne od spraw czysto technicznych, a w istotny sposób wpływają na projektowanie konstrukcji.

Chętnie też posłucham opinii, czy powinien być humanoidalny, czy zasilanie waszym zdaniem będzie jakąś baterią typu ogniwo paliwowe, a może mały

reaktor syntezy jądrowej ?
Czy sądzicie, że elementy wykonawcze (ręce, nogi) będą uruchamiane mikrosilnikami lub siłownikami elektromagnetycznymi, a może bardziej wydajne ze względu na wagę całości będzie zastosowanie jednej wydajnej pompy hydraulicznej lub pneumatycznej i rozprowadzenie "siły" poprzez przewody do siłowników w całym ciele?

Wrócę jeszcze na moment do tematu - po prostu myślę, że przez dobre założenia i troche wyobraźni można czasem przeskoczyć część z tych kilkunastu lat :)



Tagi:


azazel_B
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2005, 07:37
Lokalizacja: Sosnowiec

#2

Post napisał: azazel_B » 10 maja 2005, 08:48

Witam
moim zdanie nowoczesne roboty to niebeda w 100% z metalu czy innych tworzyw poprostu beda to jakies tkanki miesnie itd niestworzono chyba jeszcze mechanicznych czesci tak szybkich jak to posiadaja zywe istoty np oko jest tak precyzyjne szybkie i małe idealne kamery ja widze w tym kierunku przyszłosc jakas bioelektronika

AzaZeL

Awatar użytkownika

melpio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2004, 20:45
Lokalizacja: Dobrze? Wielki

#3

Post napisał: melpio » 11 maja 2005, 21:07

wiesz co za duzo Jetsons'ow sie naogladales

moim zdaniem roboty beda dardziej funkcjonalne i nie beda urzywane do czegos akiego jak "przynies mie piwo ROBOCIE" czy tym podobnych

ale jak to mowia starzy ludzie "porzyjemy zobaczymy"

Awatar użytkownika

Autor tematu
abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#4

Post napisał: abyss » 13 maja 2005, 09:29

Jak pierwszy raz zobaczyłem kalkulator przywieziony z zachodu, to nie dali mi go dotknąć, taki był drogi (miałem z 9 lat, 1973rok zdaje się). To był pierwszy, który widziałem i o ktorym usłyszałem. Nawet w TV o tym nie mówili. Jakiś czas później (to jak miałem z ze 20 lat) zastanawiałem się nad zakupem . Kalkulatory mozna było kupić już bez dużego problemu, nawet polskie "Bolek" zdaje się :). Dzisiaj komputery pracują spoko z zegarkami rzędu 3GHz a nie 3 MHz i mają RAM'u po 1GB a nie 1kB. O wielkości HDD wogóle nie mówię. W tym samym czasie mniejwięcej znajomy wspominał, że prawdopodobnie pojawią się anteny do obierania TV przez satelity. Patrzyłem na niego nieco dziwnie. Dzisiaj mi tego wstyd.
Telefony komórkowe? Czysta abstrakcja z 25 lat temu w Polsce.
Wiem, że mechanika i elektronika to nie to samo, jest trudniej wykonać prototyp, sprawdzić działanie. Namawiam do uwolnienia wyobraźni - szczególnie co do sensu zastosowań. Niektóre maja bardzo konkretne zastosowania jak np. egzoszkielety dla niepełnosprawnych (HAL3, university of Tsukuba, projekt John Boyd). Jednak możliwe są często bardzo proste i tanie rozwiązania, genialne w swojej prostocie - jak np. to : Denise (bardzo fajny filmik 4MB)

Namawiam do wymyślania :)


mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#5

Post napisał: mag32 » 27 cze 2006, 11:52

Uważam, że taki robot, przedewszystkim musi umieć się uczyć. Po zakupie musi poznać teren, osoby, głosy, systemy. Musi umieć się poruszać i bezbłędnie omijać przeszkody, powinien mieć program swój-obcy by wiedział kogo do domu wpuścić.
Podać Piwo ? Czemu nie, rozpakować bagaże, jak najbardziej, pościelać łużko itp. wkońcu po to je tworzymy.
Konstrukcyjnie na pewno nie metal, raczej nanorurki węglowe i materiały na nich bazujące.
Pewno nie jeden CPU lecz kilka komunikujących się non-stop.
Zasilanie ? no nie wiem, raczej nie fotoogniwa, pewnie coś jak kolega wyżej napisał.
Sposób poruszania się raczej humanoidalny, to najbardziej praktyczne.
Orientacja na podstawie obrazu wideo i dodatkowych czujników typu sonar czy radar a może coś nowszego.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#6

Post napisał: pit202 » 27 cze 2006, 21:52

Uważam, że taki robot, przedewszystkim musi umieć się uczyć.
polecam poogladać "animatrix" to takie dodatki do samego matrixa , zwłaszcza epizod
w ktorym ludzie dokuczają robotom, gardzą nimi i traktują jak śmieci a one sie z tego uczą ....

po resztę zapraszam do filmu.
PiteR


agrafek
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 51
Rejestracja: 07 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: agrafek » 12 lis 2006, 15:49

Zapewne era bardzo inteligentnych robotów czeka nas już wkrótce ponieważ izraelska firma AISEEK LTD przedstawiła pierwszy na świecie procesor IPU (Inteligence Procesor Unit). Początkowo ma być on zastosowany w grach ale moim zdaniem nie będzie problemem z zastosowaniem go w robotach. Od kilku miesięcy na rynku znajduje się również wspaniałe urządzenie do komputera firmy AGEIA tzw PPU czyli procesor fizyki PhysiX.

Co do AISEEK IPU, widziałem układ w akcji i brak mi słów... wreszcie komputery zaczną same myśleć a nie posługiwać sie skryptami. http://www.aiseek.com/index.html

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#8

Post napisał: chomikaaa » 12 lis 2006, 18:51

coz narazie nie sadze aby nastala w najblizszym czasie jakas rewolucja co prawda doganiamy europe ale... pomyslmy na dzis kogo stac na roboty

druga spawa dobry komp jak kupowalem 6-7 lat temu kosztowal ponad 5k dzis jest podobnie tak samo bedzie z robotami

co prawda upowszechnia sie sie technologia ale pomyslmy ile kosztuje nowe serwo ok200W czy to stanieje ? nie bedzie tak samo drogie przy kolejnej generacji

co do robotow to trzeba uscislic co to wlasciwie jest czy robot z star wars czy automat powtarzajacy ta sama czynnosc

jak narazie to mamy automaty powtarzajace ta sama czynnosc roboty jakie mamy na mysli to narazie czysta abstrakcja bo niby jak ma nam robot ugotowac zupe jak ja doprawic pozatym jesli chodzi o sprzatanie

wyobrazacie sobie zbudowanie robota "marysi" ktory wykona te wszystkie czynnosci sprzatania

niby kto go nauczy? ile ten proces ma trwac hehehe wyobrazacie siebie jako nauczyciela robota wy tyracie a on sie patrzy

:mrgreen: poza problemami zasilania i konstrukcji mechancznej jest podstawowa rzecz nie do przeskoczenia jak zrobic stowzyc inteligencje nie ta sztuczna


agrafek
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 51
Rejestracja: 07 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Kraków

#9

Post napisał: agrafek » 12 lis 2006, 19:39

Co do nauczania robotów to najmniejszy problem, przykład zaczerpne znowu z PC, w różnego rodzaju grach nowej generacji przeciwnicy uczą sie od graczy dla przykładu słynna gra Couter Strike w której BOT-y tzw sztuczni przeciwnicy uczą sie grając z graczem. Nigdy nie popełniają tych samych błędów no chyba że im skasować log... Jedyny problem jaki będzie nas nachodził to ograniczenia technologiczne dla pamięci i mechanizmów które umożliwią poruszanie sie jednostki.

Co do programowania i mózgu robota to naprawde na chwile obecną jest mały problem... Przykład niedawno na rynek weszły procesory z podwójnym rdzeniem, cacko prawda ? Wcale nie bo na chwile obecną są gotowe pojedyńcze procesory 8 rdzeniowe o mocy obliczeniowej grubo ponad 10GHz, tak więc wpięcie 2 takich jednostek na płytę główną da nam zaledwie bagatela ponad 20GHz mocy obliczeniowej.

Co do pamięci masowych niestety jesteśmy w tej technologi zacofani, bo co to jest 2TB ? Dla robotów będzie potrzebne pewnie conajmniej 50 lub 100TB, obecnie wchodzi następna generacja pamięci tzw. pamięci nieulotne, gdy dojdziemy do 50TB prawdopodobnie będą to już dane zapisywane w kryształach :roll:

Co do serwo to do robotów napewno nie będzie wykorzystywane takie jak w automatyce przemysłowej z prostej przyczyny... jest ono powiedzmy upośledzone = nazwijmy to jedną płaszczyzną.

Dla tego sony opracowało nowoczesne inteligętne serwo mechanizmy które działają w 2 płaszczyznach (przykład zastosowania Qrio). Poza tym coraz bardziej rozwijają sie swego rodzaju sztuczne mięśnie, tak więc po co wracać do prymitywnego serwo mechanizmu który dużo zajmuje i nie jest tak wydajny jak jego następcy.

Rewolucja technologiczna nie nastąpi napewno w polsce tylko na całym świecie, i będzie to tak jak na początku z internetem czy też samym komputerem. Kto w latach 60 pomyślał by że w 2000r komputery będą mieć taką moc obliczeniową ? Nikt ! wyśmiali by takiego człowieka i powiedzieli że komputer nigdy nie będzie do domowego użytku. Kto w 1995 roku w polsce pomyślał by że internet będzie u nas tak popularny na chwile obecną ? Też nikt, wszyscy narzekali jak to jest źle i nie ma szans żeby w domu mieć 2Mb/s stałe łącze bo Telekomuna chamowała postęp internetu.

To samo dotyczy sie robotyki, już zaczynają sie pierwsze kroki tak jak i w komputerach lata 70 i wczesnych 80. Powoli do domów trafiają inteligętne zabawki (Aibo) Pewne jest że robotyka tak jak i komputery musi obrać odpowiednią drogę technologii i rozwinąć ją. W komputerach domowych technologia 32 bitowa zostaje powoli dopiero zmieniana przez 64 bitową (która była już dostępna w 91r w stacjach roboczych SUN)

Tak więc musimy sie nastawić pozytywnie a nie jak w czasach złotej ery myśleć że wszystko co mogło być wymyślone już wymyśliliśmy :)


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#10

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 12 lis 2006, 20:55

mysle ze zarowno parametry jaki techonlogie w dziedzinie procesorow (jaki i innych dziedzin) sa znacznie bardziej zaawansowane od tego co mozemy przeczytac. nowosci jakie docierarja do wiadomosci publiczenj to tylko to co ma najwiekszy sens z punktu widzenia marketingu.
POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Roboty”