Jak ustawiać detal przy obróbce kilku stron

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
tomaszdko
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 11 paź 2017, 12:54
Lokalizacja: net

Jak ustawiać detal przy obróbce kilku stron

#1

Post napisał: tomaszdko » 21 sie 2020, 18:44

Witam

Mam taki mały problem , jak ustawiać w imadle detal obrabiany z kilku stron tak by wszystko z sobą się zgadzało (wymiary , zbierzność). Coś w tym stylu

Wcześniej mi wystarczało z dwóch stron obrabiać detal , metoda na kołki. Tu jednak jest więcej pracy , jak to zrobić , zaplanować . Jeśli ma ktoś linki na poglądowy film , materiały to będę wdzięczny.




CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak ustawiać detal przy obróbce kilku stron

#2

Post napisał: CFA » 21 sie 2020, 21:32

tomaszdko pisze:
21 sie 2020, 18:44
Mam taki mały problem , jak ustawiać w imadle detal obrabiany z kilku stron tak by wszystko z sobą się zgadzało (wymiary , zbierzność). ...Wcześniej mi wystarczało z dwóch stron obrabiać detal , metoda na kołki. Tu jednak jest więcej pracy , jak to zrobić , zaplanować .
Obrabiać można z wielu stron. Ustawienie na czujnik gwarantuje TEORETYCZNIE pozycjonowanie do setki, czy dwóch setek trochę gorzej jest z kątami, w sensie samej dłubaniny z ustawianiem - nie ma tu specjalnie problemu.
Pozycjonowanie z kołków, to najczęściej jak jest technologiczna możliwość lub wymaganie, bo wtedy
się pomija czujnikowanie i oszczędza czas. Przestrzegam tylko zbytnio przed ufaniem w dokładne wykonanie półfabrykatu czy pozycjonowanie sztuki: miałem ostatnio taki przypadek w imadle blacha aluminiowa ta bez naprężeń, frezowaną - równoległość powierzchni sprawdzona pasametrem - praktycznie w zerze. Ustawienie powierzchni praktycznie w zerze. Po zfrezowaniu mocowanie odwróconej sztuki - ustawienie powierzchni w zerze - zfrezowanie i w praktyce powinno być równolegle a równoległości nie było ze 3 setki, czyli w każdym mocowaniu jest jakiś błąd. A zaplanować trzeba tak, żeby było do czego ustawiać i za co złapać i mierzyć.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Jak ustawiać detal przy obróbce kilku stron

#3

Post napisał: ak47 » 21 sie 2020, 21:50

Trudno to opisać bo jest tyle przypadków, że można tylko do konkretnego detalu się odnieść. Na pewno diatest staje się twoim nowym najlepszym kolegom sprawdzasz wszystko. Zanim odmocujesz detal z jakimiś ciasnymi tolerancjami też sobie przejedź czujnikiem i sprawdź czy to co wyfrezowałeś/wyciałeś i wytoczyłeś jest faktycznie idealnie prosto (bo może coś się po drodze przestawiło/skrzywiło i jesteś pewny, że położysz na tym i będzie prosto a tu d..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”