Historia maszyn CNC

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Historia maszyn CNC

#1

Post napisał: chaos » 18 cze 2019, 15:34

Obrazek
Obrabiarka amerykańskiej marki Cincinnati z lat 1900 – 1920.

Historia maszyn CNC sięga swoimi korzeniami aż do wieku XIX. Rewolucja przemysłowa nadała postępowi technologicznemu niesamowity pęd, dzięki któremu dzisiaj możemy cieszyć się tak zaawansowanymi urządzeniami jak na przykład obrabiarki sterowane numerycznie. Jak to się wszystko zaczęło i kto jest za to odpowiedzialny?

Ludzkość od początku swojego istnienia miała potrzebę tworzenia. Z początku były to przedmioty ułatwiające polowanie i zapewniające bezpieczeństwo. Dziś są to już loty w kosmos i automatyzacja codziennych czynności. W podobny sposób rozwinęła się technologia CNC. Zaczęto od rzeczy najprostszych.


Historia maszyn CNC sięga XIX wieku
Marzenie o tworzeniu pięknych tkanin i powtarzalnych na nich wzorów dał początek przełomowi technologicznemu w XIX wieku. W roku 1805 francuski wynalazca Joseph Marie Jacquard stworzył maszynę, która umożliwiała sterowanie nićmi podczas tkania zgodnie z wzorem na kartach perforowanych. O tych kartach dziurkowanych mówi się, że stanowią pierwowzór nośnika danych. W kolejnych latach pomysł został podchwycony przez rosyjskiego konstruktora, Siemiona Korsakowa, który jako pierwszy wpadł na pomysł, by karty dziurkowane służyły zapisywaniu i gromadzeniu danych. Swoją technikę udostępnił publicznie i tak oto narodziła się pierwsza maszyna analityczna.

W 1837 roku angielski mechanik, Charles Babbage zaprojektował maszynę analityczną, którą można nazwać pierwszym prototypem komputera. Maszyna napędzana była przez silnik parowy, dane były wprowadzane na kartach perforowanych, a za ich wydruk odpowiedziały urządzenia kreślarskie.

W ciągu następnych dziesięcioleci karta perforowana była unowocześniana, a jej zastosowanie stawało się szersze. W 1858 roku Charles Wheatstone wynalazł maszynę, która zapisywała kod Morse’a w postaci otworów na taśmie perforowanej. Niecałe 30 lat później, bo w roku 1887 Herman Hollerith opatentował własny projekt karty dziurkowanej. Wykorzystał ją do zbierania informacji o cechach społeczeństwa. Tak oto w 1896 roku Hollerith zakłada przedsiębiorstwo Tabulating Machine Company, które dziś wszyscy znają pod nazwą IBM.


Tak oto dotarliśmy do wieku XX
W wieku XX karty dziurkowane zyskały olbrzymią popularność. Uznano je za karty ogólnego przeznaczenia. Rosnący popyt i podaż na nie zaowocowały ich standaryzacją. W 1928 roku otrzymały dedykowane wymiary: 187,3 na 82,5 milimetrów. Koniec lat 40. przyniósł nam pierwszy tranzystor, który zminiaturyzował przyrządy niezbędne do tworzenia elektroniki. Tak właśnie powstała w roku 1949 pierwsza obrabiarka NC. Wykonana została na zlecenie Sił Powietrznych USA. W latach 1952-1956 opracowano sterownik i język ABT, który pozwolił na stworzenie systemu ustalającego polecenia i przesyłającego je do obrabiarki.


W 1958 roku powstało pierwsze centrum obróbcze
Przełom nastąpił w roku 1958, kiedy zastosowano w obrabiarkach mikroprocesory. Poszukiwano także sposobu na stworzenie obróbki automatycznej, która pozwalałaby na pracę na jednym materiale z wykorzystaniem wielu narzędzi. Frezarki NC stanowią bazę, na której powstawały pierwsze centra obróbkowe. W 1963 roku wynaleziono Sketchpad, pierwsze interaktywne oprogramowanie graficzne, które wyświetlało funkcje.

Dużym skokiem technologicznym było także wynalezienie taśmy magnetycznej i wykorzystanie jej jako nośnika danych oraz G-kodu, czyli uniwersalnego języka programowania.


Dziś mamy już zaawansowane maszyny CNC
Zaczęło się od rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Obrabiarką CNC możemy zatem nazwać obrabiarkę NC wyposażoną w sterowanie komputerowe. Dzięki nowoczesnej technologii dzisiejsze maszyny obróbcze wyposażone są w kolorowe wyświetlacze z obsługą dotykową oraz systemy alarmujące o błędach. Światową popularność mogą zawdzięczać szerokiemu zakresowi działań oraz obróbce elementów z precyzją i szybkością nieosiągalną dla człowieka. Umiejętność ich obsługi można zdobywać i udoskonalać np. podczas wyspecjalizowanych kursów w firmie Numerika. Daleko idąca cyfryzacja umożliwiła również komputerowe wspomaganie wytwarzania (z ang. CAM). Dzięki oprogramowaniu tego typu, szybkość generowania programów obróbkowych osiągnęła zupełnie nowy poziom. Więcej na temat charakterystyki pracy w zawodach związanych z CNC możesz dowiedzieć się z artykułów na stronie: https://numerika.pl/aktualnosci/.Re: Historia maszyn CNC

#2

Post napisał: tristar0 » 14 cze 2020, 19:41

maszyny cnc powstały dopiero po powstaniu komputera , wszystko przedtem to były kopiarki mechaniczne i to bez znaczenia czy pracowały wg wzornika czy szablonu czy nawet taśmy ferforowanej
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”