Grad po cięciu aluminium

Pomoc przy cięciu aluminium 2mm

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
lolekkelol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2023, 08:15

Grad po cięciu aluminium

#1

Post napisał: lolekkelol » 21 kwie 2023, 08:26

Witam,

Dostałem spore zlecenie na cięcie aluminium z blachy 2mm. Jest to prawie 30 arkuszy 2500x1250, więc zależy mi na jak najlepszej jakości. Próbowałem różnych parametrów, dysz, zmieniałem focus, ciśnienie gazu, prędkość, ale dalej jest praktycznie cały czas taki sam grad.
Maszyna to Durma HD-FL 3015.
Parametry na jakich tnę

Detal



Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Grad po cięciu aluminium

#2

Post napisał: Zienek » 22 kwie 2023, 21:19

10-12 barów powietrza. Cienkie alu lepiej idzie na powietrzu niż na azocie.


lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Grad po cięciu aluminium

#3

Post napisał: lukasz89 » 23 kwie 2023, 22:20

Jak dla mnie grad normalny jak przy cięciu alu 2 mm. Możesz się pobawić nastawami, ale nie liczyłbym na cuda. Chciałbym zobaczyć efekty cięcia na powietrzu. Jakieś zdjęcia ? Wydaje mi się, że są chyba specjalne głowice/soczewki do cięcia tego typu rzeczy.


Autor tematu
lolekkelol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2023, 08:15

Re: Grad po cięciu aluminium

#4

Post napisał: lolekkelol » 29 maja 2023, 11:35

Jeszcze nie miałem okazji palić. Na razie wypaliłem jedną sztukę, która pojechała do klienta na próbę. Jak będzie ok, to ruszę z robota i wtedy wstawię zdjęcie.

Tymczasem chciałem zapytać o parametry palenia blachy czarnej 25mm.
Średnio mi się to podoba, niestety nie mam żadnego zdjęcia bo nie zrobiłem. Problemem jest sama krawędź po wypalaniu, strasznie "poszarpana", nierówna itp.
W programie mam dyszę 4mm, wypalam 3.5.
Z pewnością też sam materiał pozostawia wiele do życzenia, bo praktycznie za każdym razem wypalam na tych samych parametrach a detale są różne.


lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Grad po cięciu aluminium

#5

Post napisał: lukasz89 » 30 maja 2023, 09:01

Z tymi zdjęciami to było do Zienka. Możesz próbować mniejszą dyszę, z reguły daje to lepszą jakość, ale też i ciężej mu ciąć - może nawet nie przepalać na wylot. Oczywiście im grubszy materiał to i większe wymagania co do jego jakości. Do 20 mm zaleca się min. 6 kW chociaż i na 4 kW też ludzie tną i to jakoś idzie. Ty tu masz moc obniżoną do 3.2 kW ? Po operuj focusem, gazem, prędkością i daj moc na maksymalną, ale czy 5 kW wystarczy do jakościowego cięcia 25-tki ? Może być różnie.


Autor tematu
lolekkelol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2023, 08:15

Re: Grad po cięciu aluminium

#6

Post napisał: lolekkelol » 30 maja 2023, 14:03

Dziękuję za odpowiedź
Zwiększyłem moc trochę, do 3800 zmniejszyłem prędkość i wyszło mi coś takiego




Jak widać, te krawędzie nie są zbyt ładne. Chociaż i tak jest lepiej niż ostatnio, pewnie dlatego, że prędkość mniejsza. Problem też w tym, że nie bardzo jestem w stanie po zmianie parametrów sprawdzić detal. To są duże elementy, których nie jestem w stanie wyciągnąć zaraz po wypaleniu. Muszę wyjeżdżać całym stołem, a wiadomo, że potem ciężko dalej palić bo zero arkusza będzie inne.
Jak już zmieniać parametry to focus bardziej w górę/dół? Spróbuję dysza 3d albo 2d. Ogólnie to myk jest też taki, że ja przebicia robię 1.5D, a zmieniam na palenie krawędzi na 3.5D. Bo jak robię przebicie 3.5 to straszna dziura się robi i wulkan.
P.S laser, na którym robię ma moc 6kW


igorhromek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 cze 2023, 18:37
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Grad po cięciu aluminium

#7

Post napisał: igorhromek » 03 cze 2023, 18:49

lolekkelol pisze:
30 maja 2023, 14:03
Dziękuję za odpowiedź
Zwiększyłem moc trochę, do 3800 zmniejszyłem prędkość i wyszło mi coś takiego

Jak widać, te krawędzie nie są zbyt ładne. Chociaż i tak jest lepiej niż ostatnio, pewnie dlatego, że prędkość mniejsza. Problem też w tym, że nie bardzo jestem w stanie po zmianie parametrów sprawdzić detal. To są duże elementy, których nie jestem w stanie wyciągnąć zaraz po wypaleniu. Muszę wyjeżdżać całym stołem, a wiadomo, że potem ciężko dalej palić bo zero arkusza będzie inne. 7575 angel number
Jak już zmieniać parametry to focus bardziej w górę/dół? Spróbuję dysza 3d albo 2d. Ogólnie to myk jest też taki, że ja przebicia robię 1.5D, a zmieniam na palenie krawędzi na 3.5D. Bo jak robię przebicie 3.5 to straszna dziura się robi i wulkan. positive q words
P.S laser, na którym robię ma moc 6kW
Na twoim miejscu spróbowałbym, jak mówisz, odrzutowca 3D. Oczywiście chce też dalej próbować i uzbroić się w cierpliwość. Nauczenie się wszystkiego samemu zajęło mi może 3-4 miesiące.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”