Gięcie pręta fi12mm stempel/matryca

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
jeremy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2017, 09:27

Gięcie pręta fi12mm stempel/matryca

#1

Post napisał: jeremy » 20 lis 2017, 09:32

Witam wszystkich użytkowników forum. Potrzebuje na prasie hydraulicznej ugięć pręt fi12mm zgodnie z załączonym zdjęciem "Poprzeczka fi12mm". Jedyna opcja jaką mam to gięcie na prasie hydraulicznej przy pomocy matrycy i stempla.
Tutaj pojawia się problem czy jest możliwość teoretycznego wyznaczenia promienia stempla i matrycy? Robiłem już kilka razy takie narzędzia, ale zawsze na zasadzie prób i błędów tym razem nie mam czasu na tego typu podejście.
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi/sugestie służące rozwiązaniu problemu.




stara_kuznia
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2012, 10:32
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Gięcie pręta fi12mm stempel/matryca

#2

Post napisał: stara_kuznia » 22 lis 2017, 21:46

Witaj,
Możesz skorzystać z tabel gięć dla pras krawędziowych, znajdziesz tam odpowiedź na jakim "V" matrycy jaką grubość (t) materiału możesz teoretycznie zagiąć ("gięcie w powietrzu"), jaka orientacyjna siła nacisku będzie do tego potrzebna, znajdzie się tam też promień dla stempla (ir). Kąt matrycy i stempla powinien być tożsamy, ewentualnie stempel może mieć mniejszy kąt od matrycy. Nie sprecyzowałeś na jaki kąt chcesz giąć pręt, jeśli na większy lub równy 90 stopni, matryca o rozchyleniu 88 stopni w zupełności wystarczy. Szedłbym raczej w kierunku jak najszerszej matrycy (v) i jak największego promienia stempla (ir), zminimalizujesz wtedy ryzyko pękania giętego elementu po zewnętrznej stronie promienia.

Obrazek

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”