Fronty lakierowane, polerowane

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Rafał83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2010, 21:57
Lokalizacja: Rybnik

Fronty lakierowane, polerowane

#1

Post napisał: Rafał83 » 09 cze 2010, 22:51

Witam wszystkich.
Moje pytanie dotyczy szlifowania i polerowania frontów meblowych na wysoki połysk.
Opisuję poniżej jak to wygląda w moim przypadku:
Szlifowanie: przy pomocy szlifierki oscylacyjnej mimośrodowej o małym skoku krążkiem 1500 na sucho, 2500 na mokro i na koniec 3000.
Polerowanie: przy pomocy polerki z regulacją obrotów z aplikatorem z wełny jagnięcej, pastą z farecli 300,500 i nabłyszczaczem.
Jednak mimo dobrego połysku widoczne są rysy pod światło. Cały proces jest bardzo czasochłonny i nie wybacza najmniejszego błędu na każdym z etapów.
Czy są inne sposoby? może lesze pasty?
Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.



Tagi:

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#2

Post napisał: mitek » 11 cze 2010, 21:58

Cześć

robimy to nieco inaczej ale podobnie...

- lakiery mam z ICA dość dobre
- pomieszczenie do lakierowania musi być czyste ściana lakiernicza wskazana choć mamy od niedawna i dawaliśmy rade :)
- mdf najpierw czyścimy papierem na długo taśmówce papierem 400
- potem podkład i ponownie czyszczenie na długo taśmówce 400 krawędzie ręcznie
- potem lakier zależy albo lakier potem połysk albo odrazu lakier połyskowy
- czyścimy papierem 2000 szlifierką mimośrodową i potem polerowanie pastami najpierw grubszą potem ciększą używamy past 3M
- do polerowania mamy filc na długo taśmówce czasami rysuje .... wtedy używamy polerki ale z gąbkami

wychodzą całkiem dobrze

polecam stronę http://www.e-manta.eu/forum/portal.php dla stolarzy :)


Autor tematu
Rafał83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2010, 21:57
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: Rafał83 » 13 cze 2010, 13:07

Dzięki serdeczne za pomoc. Spróbowałem past 3M i rzeczywiście wychodzi o niebo lepiej. Pozdrawiam. Życzę powodzenia. Rafał.


respect
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2011, 15:03
Lokalizacja: Bochnia

#4

Post napisał: respect » 28 lis 2011, 15:49

Witam ! mam problem z frontami lakierowanymi lakierem ica .Chciałem wykorzystać stare fronty jednak zauważyłem drobne ryski i wytarcia lakieru .Myślę że są skutkiem złego przechowywania .Mam pytanie czy muszę lakierować te czarne fronty od początku ,czy uda się może jakoś wyprowadzić ryski przez szlifowanie i polerowanie.Posiadam tylko małą szlifierkę oscylacyjną .Jakie materiały najlepiej zastosować. Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: mitek » 28 lis 2011, 19:39

Możesz zawsze przeszlifować papierem 1500 może 2000 a nawet 2500 w zależności jak wielkie są te rysy i prze polerować jeśli się nie uda i coś się przetrze to będziesz pewny że trzeba malować.
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D


respect
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2011, 15:03
Lokalizacja: Bochnia

#6

Post napisał: respect » 29 lis 2011, 11:08

Uff.Poza jednym wszystkie dziewięć udało się wyprowadzić tzn po odmuchaniu nie widać rysek. Z ,,barankiem '' też trochę lepiej , ale rzeczywiście przetrzeć łatwo z tego co zobaczyłem fronty były lakierowane dwa razy(całkiem możliwe bo reklamowałem u lakiernika jakość powłoki).Niestety nigdy nie polerowałem. Trzeba to robić na mokro? Szlifierka oscylacyjna z tą jak wcześniej przeczytałem wełną jagnięcą będzie dobra czy może szukać gąbki .Pozdrawiam i dzięki za poprzednią radę.Tak to jest być świerzakiem. A propos mam jeszcze fronty w bardzo jasnym odcieniu mają tą samą przypadłość ,ale jest ich dwa razy więcej może w związku z tym pożyczyć szlifierkę o większej średnicy krążka .i widzę że niektóre są przebarwione od słońca ,mają ciemniejszy odcień tam gdzie nie były zakryte papierem.Jest na to sposób?

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#7

Post napisał: mitek » 30 lis 2011, 20:27

Szlifierka oscylacyjna 150mm takie są standardowe. Szukaj z jak najmniejszym skokiem są bezpieczniejsze.
Jeśli chodzi o poprawne polerowanie to jak z szlifowaniem najpierw futro i pasta zgrubna następnie gąbka i pasta pośrednia na koniec delikatniejsza gąbka i mleczko wykończeniowe.
Możesz pominąć ostatni etap jeśli stwierdzisz że efekt jest zadowalający.


respect
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2011, 15:03
Lokalizacja: Bochnia

#8

Post napisał: respect » 06 gru 2011, 19:04

mitek pisze:Szlifierka oscylacyjna 150mm takie są standardowe. Szukaj z jak najmniejszym skokiem są bezpieczniejsze.
Jeśli chodzi o poprawne polerowanie to jak z szlifowaniem najpierw futro i pasta zgrubna następnie gąbka i pasta pośrednia na koniec delikatniejsza gąbka i mleczko wykończeniowe.
Możesz pominąć ostatni etap jeśli stwierdzisz że efekt jest zadowalający.

No i git .....,tylko kolego niewiele wiem o tych pastach może mógłbyś doradzić jakąś firmę , a gąbka to jaka bo oczytałem się o jakiś różowych żółtych przypuszczam że jest różnica, anie chciałbym inwestować w nieskończoność.W końcu ratuję stary lakier Tak wogóle nie wiem czy dodać wody tak żeby tworzyła się lekka pianaczy jechać na sucho. I teraz moje podejrzenie....
czy do polerowania też nadaje się szlifierka ocsylacyjna czy może być to szlifierko- polerka taka z dokręcanymi krążkami niestety widziałem tylko einhela zregulacją cena około 300.

Tak w ogóle część frontów musiałem przeciąć - inne wymiary nowych mebli i teraz spróbuję polakierować jakoś same kanty widzę że pod spodem był biały podkład
nie chciałbym spieprzyć ale czuję że niejest wykluczone że lepiej było rozciąć przed szlifem.
Mój plan jest taki.
okleić krawędzie jak najdokładniej,podkład,ręczne szlifowanie,czarny lakier ICA , 2dni suszenie,szlif papierem 2000, polerowanie mechaniczne.............. mam rację ?czy do D;)

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#9

Post napisał: mitek » 07 gru 2011, 12:16

dokładnie :) dwa dni może trzy lakier podkład możesz szlifować szybciej już 6godzin zresztą jak się sypie to jest oki

pasty mamy zawsze 3M są różne granulacje tak samo jak granulacje gąbek... oczywiście tymi najdrobniejszymi czy najdelikatniejszymi też zrobisz ale trwać będzie nieco dłużej ... ale nie musisz kupować kolejnego zbiornika z pastą.
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D


arturartur24
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 19 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

fronty fornirowane

#10

Post napisał: arturartur24 » 19 sty 2015, 17:31

Witam kupiłem fronty fornirowane z wenge 5006 pw . jak przyszły do mnie kurierem to się grubo zdziwiłem jak to wygląda szorstkie jak decha , pani powiedziała że to surowy fornir i trzeba wykończyć . kiedyś zamówiłem gdzie indziej i wyglądało całkiem inaczej . O co chodzi z tym wykończeniem i ile kosztuje taka impreza

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”