Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#1

Post napisał: tuxcnc » 22 mar 2023, 19:05

Wiem, że to głupota, ale mam tylko takie, a robota z kategorii jednostkowych.
Otóż mam frezarkę do aluminium o średniej sztywności i wrzeciono 24000 obr/min 2,2 kW.
Potrzebuję wyciąć kilka otworów z płycie czołowej urządzenia, niektóre maja kształt skomplikowany i z małą tolerancją.
Żeby uprzedzić offtopic, informuję że zastanawiałem się nad wycięciem płyty z innego materiału.
Mogłaby być pleksi (mam laser CO2) albo aluminium, blacha jest dość mała (200x130 mm) więc koszt materiału bym przebolał, ale sprawa się rozbija o grubość...
Oryginalna płyta czołowa jest stalowa i ma grubość poniżej milimetra, czyli wyciąć, skręcić i zapomnieć,
Aluminium trzeba by dać ze 2 mm, a pleksi nawet 3mm może się okazać za słabe, co utrudni, albo wręcz uniemożliwi montaż gniazd, a z kolei wystające wtyczki mogą podziałać sporą dźwignią przy przypadkowym naciśnięciu...
Dlatego lepiej by było wyciąć w oryginalnej płycie czołowej, bo by było i taniej i lepiej...
Mam "koilba kukurydzy młyn" jak to tłumaczą na Aliexpress, czyli pilnik obrotowy dawniej zwany frezem diamentowym (nie chodzi o materiał, tylko rombowe nacięcia, które komuś się tak skojarzyły".
Tylko nie bardzo wiem, czy tym da się stal przewiercić...
Powinienem też znaleźć frez dwupiórowy VHM, ale coś kojarzę że on ma długie ostrze, więc średnio by pasował.
W grę wchodzi też zakup, ale przy średnicy 3 mm (ew. 1/8"), chyba nic innego się nie wymyśli, a grubszy być nie może.

Robił ktoś taką fuszerkę?
Jakim frezem i na jakich parametrach?



Awatar użytkownika

bas01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 91
Rejestracja: 04 lut 2023, 21:06
Lokalizacja: Polska i okolice

Re: Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#2

Post napisał: bas01 » 22 mar 2023, 19:21

to frez do blach widiowy z wiertłem prowadzącym

Dodane 6 minuty 45 sekundy:
do 0,1mm dokładnie można zrobić ,obroty ok 1000 ,chyba ,że nie zrozumiałem tematu ,to sorry Obrazek
nie jest ważne jak powoli idziesz ,ważne jest ,że nie stoisz w miejscu wtedy nauczysz się doskonale chodzić

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#3

Post napisał: tuxcnc » 22 mar 2023, 19:31

bas01 pisze:
22 mar 2023, 19:21
chyba ,że nie zrozumiałem tematu ,to sorry
Nie zrozumiałeś.
Chodzi o obróbkę obwiedniową frezem palcowym 3 mm, a problem leży w wysokich obrotach i małym momencie wrzeciona.

Awatar użytkownika

bas01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 91
Rejestracja: 04 lut 2023, 21:06
Lokalizacja: Polska i okolice

Re: Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#4

Post napisał: bas01 » 22 mar 2023, 19:33

zastanawiałem się kiedyś nad wykonaniem takiej frezarki obwiedniowej ,ale to inna inszość :wink:
nie jest ważne jak powoli idziesz ,ważne jest ,że nie stoisz w miejscu wtedy nauczysz się doskonale chodzić


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#5

Post napisał: maciek95k » 22 mar 2023, 19:42

Wziąłbym na twoim miejscu dowolny frez VHM (w sumie im tańszy tym lepszy bo nie Vc a prędzej drgania go wykończą) i ustawił Vc na poziomie 120-160 a F ok 200-500. Do tego Ap - 0.25-0.5 i powinno Ci się udać wydłubać to co potrzebujesz. Jak masz wątpliwości czy się przegryzie to możesz zawsze na początku nawiercić. Przy zagłębianiu się rampą daj max ze 2 stopnie. Dłubałem kiedyś jakieś szafy sterownicze i dźwięki były straszne ale nawet to szło.


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#6

Post napisał: WP Kamil » 22 mar 2023, 20:35

To jak mają być drgania to HSS więcej wytrzyma.
"Frezowałem" sobie kiedyś w stali hartowanej (wiertło tego nie gryzło) mały stempelek mokrym hinolem 800W, frez HSS 2mm 5GBP/10szt dosłownie w kropli chłodziwa. Kluczem była warstwa 0.02mm. Nie sprawdzałem czy dałoby się więcej, nie pamiętam reszty parametrów, ale po 3h mielenia efekt był bardzo zadowalający.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 919
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#7

Post napisał: Pneumokok » 22 mar 2023, 20:44

Kluczem jest stałe bardzo małe ae. Wtedy możesz dowalić Vc, bo ostrze nie zdąży się zagrzać jak będzie w materiale. Najlepiej jakbyś miał dostęp do jakiegoś CAMa, aby zaprogramować obróbkę trochoidalną, bo to co opisujesz to idealnie się pod trochoidę nadaje. Raczej frez VHM. Wytrzymuje znacznie większe temp. niż HSS.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#8

Post napisał: Steryd » 22 mar 2023, 20:55

Przede wszystkim to nie jest obróbka obwiedniowa. Przy frezie 3mm ani nie potrzeba momentu, ani małej prędkości. Spokojnie wrzeciono 2kW da radę przy tych 10k rpm, tylko czymś polewać i ostrożnie z posuwem. Warto by było poszukać downcuta, ale do stali trudno dostać. Zwłaszcza obwiedniowe.
Można?
Morzna!!!


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#9

Post napisał: Mateusz-M » 22 mar 2023, 21:07

Witam.
Była już taka akcja na forum, planowanie stołu stalowego mokrym chińczykiem z konstrukcją na wałkach podpartych.
Frez VHM obroty w granicach 12tys i zagłębienie 0.15mm i 1200mm/min
Frez powlekany do stali, obfite chłodzenie i spokojnie pójdzie.
Pozdro. .


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezowanie stali wrzecionem do aluminium.

#10

Post napisał: Avalyah » 22 mar 2023, 21:11

Ja tam nie widzę problemu. W stali nierdzewnej frezem fi2 jednopiórowym (!) do alu poprawiałem otwory po cięciu laserem. Głębokość skrawania to było ok 1.5mm a szerokość różnie (bo otwór po laserze nierówno pozycjonowany), czasem ledwie muśnięte, ale potrafił i z pół milimetra wziąć i nawet dźwięki nie są specjalnie straszne.

Możesz rzeczywiście nawiercić sobie otwory, żeby nie przebijać się frezem czołowo i frezować tylko bokiem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”