Frezarka na Arduino

Dyskusje o programowaniu mikroprocesorów.

Autor tematu
p0ldek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 lut 2014, 14:57
Lokalizacja: Polska

Frezarka na Arduino

#1

Post napisał: p0ldek » 01 mar 2014, 15:53

Witam
Zbudowałem sobie frezarkę CNC na arduino z bibliotekami Grbl które interpretują g code i przenoszą go już na ruch maszynowy. Sam układ działa całkiem nieźle płynnie równo.

Miałem parę problemów podczas budowy całości, bo jestem całkiem zielony w temacie. Prawdziwy problem powstał gdy trzeba coś wyciąć. Mam mało obrotów samego frezu(około 5000 do 7000 max). dlatego chciał bym żeby moja frezarka cięła powoli i nie chciał się wbijać od razu na 10 mm w materiał tylko żeby sobie milimetr po milimetrze cięła na osi Z, swoją drogą na pozostałych dwóch osiach też mogła by wolniej pracować. Moje pytanie jest takie gdzie się to wszystko ustawia.

Mam też wrażenie że mam nie poprawnie skonfigurowaną maszynę. Ustawienia w Grbl na arduino to:
$0=39.370 (x, step/mm)
$1=39.370 (y, step/mm)
$2=2560.000 (z, step/mm)
$3=30 (step pulse, usec)
$4=750.000 (default feed, mm/min)
$5=1100.000 (default seek, mm/min)
$6=0 (step port invert mask, int:00000000)
$7=0 (step idle delay, msec)
$8=9.800 (acceleration, mm/sec^2)
$9=0.050 (junction deviation, mm)
$10=0.100 (arc, mm/segment)
$11=25 (n-arc correction, int)
$12=3 (n-decimals, int)
$13=0 (report inches, bool)
$14=1 (auto start, bool)
$15=0 (invert step enable, bool)
$16=0 (hard limits, bool)
$17=0 (homing cycle, bool)
$18=0 (homing dir invert mask, int:00000000)
$19=25.000 (homing feed, mm/min)
$20=250.000 (homing seek, mm/min)
$21=100 (homing debounce, msec)
$22=1.000 (homing pull-off, mm)
ok


Na osiach X i Y używam silniczków krokowych shinano stp-42d225-01 (200 kroków 1.8 stopnia, 1.2A)silniczki były unipolarne i po małych przeróbkach korzystam z nich jak z bipolarnych. Sterowniki do silników to Easydriver 4.4, trzeci silnik jest niemal identyczny tylko nie posiada żadnej naklejki po której mógł bym stwierdzić co to dokładnie za model, od dwóch pozostałych różni się tym że jest krótszy o jakiś centymetr i miał coś w rodzaju koła zamachowego które zdjąłem. Problem jest z nim taki że jak wszystko jest podłączone do zasilacza silniczek z osi Z lekko się grzeje w stanie spoczynku. Na sterowniku jest jakieś małe pokrętło do jakiejś regulacji. Podejrzewam że to o to chodzi ale dokładnie nie wiem więc pytam.

Osie X i Y chodzą na zębatki MXL 20 z paskiem GT2 6mm. Oś Z chodzi na gwintowanym pręcie, takim najprostszym gdzie skok jest taki sam jak na większości śrub.

Czyt da się ustawić gdzieś od górnie pole pracy naszej frezarki ? żeby w przypadku za dużych obiektów nie próbowała na siłę wyjść dalej?

Jak już pytałem gdzie się ustawia prędkość która wartość w wyżej podanej specyfikacji to prędkość.

Jak przeglądam wiele rożnych wątków wszyscy mówią o jakiejś ilości Khz, mniema że ma to coś związanego z wydajnością maszyny?

Czy ustawienie w programie taki jak np MeshCam frezu z ostrzem które ma fizycznie ostrze o długości 10mm, na 1mm albo 2 mm, automatycznie mi przeliczy to tak że będzie wykonywał np cięcia na osi Z tylko do tych 1 czy 2 milimetrów?

Programy z jakich korzytsam to:
- Do wysyłania g codu Grbl Controller 3.5/UniversalGcodeSender-v1.0.6/grblgui
- Do tworzenia g codu MeshCAM v6 na razie w nim mam dużo opcji które zasadniczo ustawiam na czuja, co raczej nie wychodzi na dobre.


O czym należy ogólnie pamiętać za co się zabrać, w jakiej kolejności. Może ktoś polecił by mi książkę, tutorial. Jak konstruować g code, czy warto uczyć się samego g codu. Jakich programów najlepiej używać. Jeżeli są jakieś pytania chętnie na nie odpowiem, jeżeli będzie potrzeba zdjęć to je zamieszczę.



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 02 mar 2014, 11:39

Po kolei...

Arduino na bok.

Jaki skok ma śruba w z? Chociaż powiedz jaki rozmiar gwintu?
Jaki podział kroku masz ustawione na sterownikach?
Czy wszystko (krok na/mm) dla każdej osi policzyłeś prawidłowo z uwzględnieniem mikrokoku sterownika?

Default seek - domyślna prędkoś przejazdowa x/y
Default feed - to zagłębienie osi z

Zagłębienie fraz ustawiasz w programie cam. Nie znam twojego.
Weź na pierwszy ogień program dxf3gcode. Spokojnie wystarczy na pierwszy ogień.
Jak nie ogarniesz tego programu to daj znać - pisałem do niego instrukcje to ją opublikuje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe”