Frezarka cnc gubi kroki

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mazaj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 04 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Puławy

Frezarka cnc gubi kroki

#1

Post napisał: mazaj » 04 sty 2011, 13:23

Witam. Wykonałem we własnym zakresie frezarkę cnc nie jest to duża konstrukcja ma wymiary ok 600x400x400. Osie to śruby trapezowe 16x4, silniki 1,26Nm allegro od Markcomp77 sterownik to opart na lmd18245 avrstmd bipolarnie z podziałem kroku 1/10, sterowanie mach2. Ostatnio próbowałem wygrawerować napis mazda i okazało się ze napis jest nie taki jak w projekcie. Punkt zero ustawiony był w narożniku na dole pierwszej nóżki litery m po całej obróbce pkt. zero przesunął się do przodu ↑ i w lewo ← o jakiś 1mm. G-kod generowany był w edgeCAM'ie jako pierwsza jest obróbka wewnętrznych części liter "a" następnie "d" i "a". Później następuje obróbka wszystkich liter po krawędziach zewnętrznych. Gdy zakończy się frezowanie środki nie są tam gdzie być powinny. (później zamieszczę zdjęcia) Na początku myślałem że to coś w ustawieniach MACH'a ale nic nie wymyśliłem mądrego kombinując 2'a dni z ustawieniami. Nawet nie pomogła instalacja mach3 i zmiany komputera. Stwierdziłem że może silnik za słaby podczepiłem większy (prawdopodobnie tej samej firmy bo wyglądał bardzo podobnie tylko że był większy) ale odwrotnie ze względu że oś z tyłu miał 6,35mm (z przodu 8mm). Puściłem program i okazało się że silniki zgubiły kroki tylko co ciekawe w przód ↑ i w prawo→ też około 1mm. Większy silnik nie pomógł to wziąłem się za sterownik zacząłem od zmiany podziału kroku, najpierw na full step- dalej były błędy, half step - błędy , 1/16 błędy. Zwiększyłem w machu czas rozpędzania silników i z tym podziałem kroku 1/16 ,napis wyszedł najlepiej ale dalej niedokładnie. Dodam że osie pracują bez oporów. Proszę o jakąś pomoc, bo już zacząłem rozglądać się za nowymi silnikami sanyo denki.
Załączniki
mazda4.txt
g-cod do frezarki generujący napis mazda w oryginalnej czcionce dla frezu 0.4mm
(52.59 KiB) Pobrany 360 razy
Ostatnio zmieniony 04 sty 2011, 14:00 przez mazaj, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

#2

Post napisał: pit » 04 sty 2011, 13:33

Jakieś bydle o wymiarach 6000x4000x4000 napędzasz silniczkami z drukarki :?: to niedziwne że gubi kroki dziwi mnie to że to ruszyło z miejsca.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Frezarka cnc gubi kroki

#3

Post napisał: pitsa » 04 sty 2011, 13:34

Przesunięcie około 1/4 obrotu. Jakie masz sprzęgła?


Autor tematu
mazaj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 04 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Puławy

#4

Post napisał: mazaj » 04 sty 2011, 14:02

Już poprawiłem wymiary :) Sprzęgiełka robiłem sam są to 2-a elementy aluminiowe a pomiędzy nimi elastyczna guma. Jak będę w domu to doślę zdjęcia. Tylko że ten 1mm jest gdy steruję mikrokrokiem z podziałem na 1/10 w przypadku sterowania pełnym krokiem rozbieżności były jeszcze większe. Sprzęgła wyglądają tak:
Obrazek
Nie posiadają tych elementów co są skreślone na 1-en komplet potrzeba 2-e sztuki a pomiędzy tymi elementami jest element gumowy w kształcie krzyża jak na rysunku.


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: creative1agh » 04 sty 2011, 18:38

Może silniki źle dostrojone w "MotorTuning" w Mach'u. Czy przy ręcznym sterowaniu - odjazd z bazy na jakąś odległość i powrót automatyczny do bazy ( "Zero All" ) wraca do pkt wyjściowego ?
Może szybkie przejazdy ( rapid move czy jak to tam jest w tych Cam'ach ) - czyli te puste ruchy przy przechodzeniu do kolejnych elementów napisu, które są w innym miejscu układu współrzędnych, masz ustawioną za dużą prędkość i wtedy silniki gubią krok?
Jeszcze przychodzi mi na myśl luz na nakrętkach, bo nie wspomniałeś jak to masz rozwiązane, jednak to pewnie wykluczyłeś jako pierwsze.
Coś mi się wydaje, że to jednak problem z tymi silnikami, skoro pracują, to proponuję obciąć im maksymalną prędkość i zobaczyć jak będzie to wyglądało przy wolniejszej pracy. Może silniki ustawiałeś na sucho, a teraz mają obciążenie w postaci śruby i prowadnic i muszą na to poświęcić trochę więcej mocy.


Autor tematu
mazaj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 04 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Puławy

#6

Post napisał: mazaj » 05 sty 2011, 10:57

Tutaj są zdjęcia jak obiecałem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


jora38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 144
Rejestracja: 05 cze 2008, 14:19
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: jora38 » 05 sty 2011, 13:40

Tu na forum, czytałem, że przyczyną gubienia kroków są często sprzęgła. Czy ta guma jest dobrym rozwiązaniem, może powinieneś do elementów, które sam zrobiłeś dobrać typowe krzyżyki od sprzęgieł, one chyba nie są z gumy.
Sprawdź też ustawienia sterownika, miałem źle ustawione, i element, który grawerowałem był mniejszy.
Z gubieniem kroków, też się spotkałem, w jednej osi i tylko w jednym kierunku. Powodem było to, że grawerując, pryskam WD-40, trochę się go dostało na sprzęgło - poluzowany wkręt i nastąpił poślizg. Posprawdzaj sprzęgła, a najlepiej kup to co sprawdzone, może najpierw na jedną oś i zobaczysz.


porazina1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 29 wrz 2007, 18:31
Lokalizacja: bydgoszcz

#8

Post napisał: porazina1 » 07 sty 2011, 10:38

Nie pisze kolega w czym grawerował oraz jakim frezem, miałem podobny problem.
Okazało się że silniki są za słabe, moja maszynka ma pole pracy 310x210 mm i silniki 1,89 Nm po zmianie parametrów obróbki zaczęła normalnie działać spróbuj na minimalnym posuwie, u mnie podziałało
Jacek


Autor tematu
mazaj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 04 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Puławy

#9

Post napisał: mazaj » 07 sty 2011, 19:07

Ok może i przez sprzegiełka gubi kroki ale dlaczego zaczął gubić kroki w drugą stronę gdy odwróciłem silnik? podłącze inny sterownik i zobaczę czy to przypadkiem nie przez niego.


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#10

Post napisał: kak » 07 sty 2011, 19:51

Mi strasznie gubiła kroki jak miałem włączoną funkcję " Idle Current Reduction" na sterowniku z hobbycnc. Po odłączeniu jest dobrze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”