Frezarka 400x310x200 z płyty traserskiej - proszę o uwagi

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

hornet20
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 21 kwie 2007, 19:18
Lokalizacja: Krakow

#11

Post napisał: hornet20 » 19 lip 2013, 12:57

Kod: Zaznacz cały

Wynika z tego, że śruba jest krzywa !!!. Czy ktoś spotkał sie z takim problemem? 
Tez mam krzywe sruby, 16x10 - na dlugosci 80cm na srodku bicie +/- 0,3mm. Madzy tego swiata mowia ze do wyprostowania. A sa tacy co sugeruja aby nic z tym nie robic.



Tagi:


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#12

Post napisał: Zbych07 » 19 lip 2013, 13:59

hornet20 pisze:

Kod: Zaznacz cały

Wynika z tego, że śruba jest krzywa !!!. Czy ktoś spotkał sie z takim problemem? 
Tez mam krzywe sruby, 16x10 - na dlugosci 80cm na srodku bicie +/- 0,3mm. Madzy tego swiata mowia ze do wyprostowania. A sa tacy co sugeruja aby nic z tym nie robic.

A może mnie Ktoś oświecić i powiedzieć jakie są konsekwencje bicia 80 cm śruby ok.+/- 0,3mm w środku jej długości ?

Rozumiem konsekwencje krzywych prowadnic, ale konsekwencji tak "potężnego" bicia śruby wstawionej do amatorskiej maszynki, jakoś nie potrafię sobie wyobrazić. :???:

:grin:


mlekocccp
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 204
Rejestracja: 14 cze 2012, 22:00
Lokalizacja: Walim

#13

Post napisał: mlekocccp » 19 lip 2013, 14:08

Wydaje mi się, że główną konsekwencją będzie szybsze zużycie się nakrętki i śruby w miejscu bicia. Prędkość obrotowa nie będzie zbyt duża, aby bicie śruby spowodowało "rozhuśtanie" konstrukcji.
A jakie jest zdanie fachowców?


Autor tematu
valler
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:13
Lokalizacja: Siedlce

Bicie śruby

#14

Post napisał: valler » 19 lip 2013, 18:39

Mi wydaje się, że nic się nie stanie, ponieważ śruba jest elastyczna. Starczy kciukiem przycisnąć śrubę i na czujniku zegarowym z 0,5 mm sie ugina. Problemu zatem nie ma. Pojawia się on natomiast jeśli bicie występuje blisko podpory śruby - wtedy siły są znaczne i może szybciej zużywać się nakrętka lub posypać się łożysko w podporze.


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#15

Post napisał: m.j. » 21 lip 2013, 20:00

Ja jeszcze się waham co do zastosowania śrub kulowych. Budżet mam napięty i chciałbym kulowe, ale akurat 16x4 trapezowe już mam, a po drugie jestem w stanie wykonać do nich nakrętki i podpory. Jak finanse pozwolą na pewno wezmę kulowe, ale póki co chyba jednak będą trapezówki. Wymiarowo chcę zrobić tak aby łatwo wymienić na śruby kulowe. Aby zmniejszyć drgania układu chcę nakrętkę i przeciwnakrętkę umieścić na końcach stołu, a pomiędzy nimi dać tulejkę przez którą będzie przechodzić śruba. Tulejka będzie miała przecięcie aby mozna było tak docisnąć tulejkę żeby śruba lekko się w niej kręciła a jednocześnie w razie powstawania drgań były one wytłumiane przez tulejkę. To oczywiście takie moje gdybanie ale instynkt podpowiada mi że to może zadziałać.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”