Frez fi 1mm do balsy i sklejki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7638
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#11

Post napisał: pukury » 25 maja 2006, 21:31



Mane Tekel Fares

Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 maja 2006, 06:18

fenix3627 pisze:A jakie nażędzia polecacie do pracy w mdf (frezowanie), mam zamiar zrobić sobie nowe fronty do mebli i chciałbym moźe coś w nich wygrawerować, myślałem o jakimś frezie w kształcie kulki ale nie mogę na nic trafić ani na allegro ani w necie.
Do pracy w MDF najlepiej nada się frez jednoostrzowy, nie kulisty, ale prosty w owalnym zakończeniem. Takie frezy (najmniejszy fi 4 mm) widziałem w Castoramie. Kosztuje 5.90 zł sztuka. Uchwyt fi 8 mm. Frezik chiński, ale za to z ostrzami z węglika.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


anzelm
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 74
Rejestracja: 12 maja 2006, 14:10
Lokalizacja: Łódź

#13

Post napisał: anzelm » 26 maja 2006, 10:13

fenix3627 pisze:Dentystyczne pewnie zapchają sie trocinami tak samo jak korundowe
to zależy jak są nacięte. krzyżowe nacięcia pilnikowe może się zapchają, ale nacięcia "zębów" raczej sobie poradzą
fenix3627 pisze:szukam czegoś z uchwytem 6 lub 8 mm
jeśli chcesz profesjonalne, daj sygnał na priv. jeśli nie to w w sklepach z gwoździami, śrubami, czasem takie mają

Piotr Rakowski pisze:Kosztuje 5.90 zł sztuka. Uchwyt fi 8 mm. Frezik chiński, ale za to z ostrzami z węglika
bardzo wątpię, czy to węglik widziało za tę cenę. obstawiam raczej jakąś gatunkową stal
frez z węglika fi8 to około 100-200 zł

[ Dodano: 2006-05-26, 10:34 ]
pukury pisze:witam !! może kogoś zainteresuje http://www.allegro.pl/item105884602_fre ... ierek.html
to są frezy dentystyczne do ZĘBÓW. na pewno miękkie materiały będą skrawać, ale ze stalą to sprzedawca się zagalopował. jak coś jest z węglika, lub pokryte diamentem, to jeszcze nie znaczy, że do metalu. liczy się też geometria.
w efekcie może być tak, że zużyjesz całą furę tanich frezików, zamiast użyć jeden, droższy przeznaczony do tego zadania. frez w ręku pani dentystki się nie złamie, popychany silnikiem może pęknąć. frezując ręcznie kontroluje się proces, a maszyna beznamiętnie prze do przodu. radzę też pamiętać, że dentysta nie ma za zadanie wyciąć precyzyjny kształt, albo zebrać jak najwięcej materiału. i te frezy są do tego dostosowane

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#14

Post napisał: ALZ » 26 maja 2006, 10:46

Jeśli chodzi Wam o małe średnice frezów polecam frezy ze spieków firmy Kemmer
http://www.spinex.com.pl/kemmer/index.html


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7638
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#15

Post napisał: pukury » 26 maja 2006, 16:54

witam !! Kol. poszukiwał frezów do BALSY i SKLEJKI a nie do METALU . więc może jednak się da tymi frezami obrabiać te materiały ? . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#16

Post napisał: ALZ » 26 maja 2006, 17:21

Wspomniane powyżej frezy są powszechnie stosowane w produkcji obwodów drukowanych i są w ciągłej sprzedaży (cena ok 10 zł netto) w średnicach od 0,5 do 3mm. Używałem ich do frezowania sklejki i spisywały się dobrze a spieki z których są wykonane gwarantują długą pracę. Wspominam o tych frezach bo często podobne są oferowane po złodziejskich cenach i często wątpliwej jakości.
http://valpol.net/promocjawf.htm


anzelm
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 74
Rejestracja: 12 maja 2006, 14:10
Lokalizacja: Łódź

#17

Post napisał: anzelm » 29 maja 2006, 12:45

ze względu na specyfikę najlepiej użyć frezów do aluminium, miedzi, lub uniwersalnych. wbrew pozorom, od obróbki stali frezy nie są bardzo ostre. przy drewnie zaś potrzeba odcinać poszczególne włókna materiału, co wymaga ostrych krawędzi (np bez pokrycia).
lepiej (i drożej) jest zastosować frez z węglika ze względu na trwałość. lepiej też użyć narzędzia ze zdefiniowanym kształtem (to ze względu na CAM i dokładność obróbki)
frezy typowo do drewna to frezy do profilowania krawędzi listew. frezy palcowe i kuliste tylko do drewna raczej nie występują, a przynajmniej ja ich nie spotkałem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”