Forma i żywica przezroczysta.

Dyskusje na tematy związane z przygotowywaniem form.

Autor tematu
Permik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2

Forma i żywica przezroczysta.

Post napisał: Permik » 23 sie 2018, 22:19

Witam serdecznie jestem nowy na forum.
W sumie nawet nie wiem czy to odpowiedni dział dla tego zapytania. Ale spróbuję, w razie czego proszę przesłać w dobry dział.

Więc mam problem. Mam szklany element o grubości bodajże 6mm taka jest grubość szkła. Jest jednolite.
Chciałbym skopiować ten Element. Próbowałem już formować plekse na powierzchni tego szkła jednak w piekarniku nie rozłożyło się to prawidłowo i pomimo wielu prób i błędów nie udało się uzyskać dobrego powtarzalnego efektu.

Pomyślałem teraz żeby zrobić formę z gipsu tego elementu a następnie w zamknięta formę wlać żywice przezroczysta np. http://www.modelarnia24.pl/strona-glown ... a-1kg.html

I. Teraz pytanie dla was. Czy to się sprawdzi?
Chodzi o uzyskanie elementu który przejrzystościa będzie podobny do szkła lub pleksi. Formę z gipsu można by chyba wygladzic bardzo drobnym papierem aby uzyskać formę bez żadnych skaz i żeby. Gotowy element nie musiał być bardzo szlifowany. Co myślicie.
Druga sprawa to chodzi o to jaka będzie trwałość elementu? Nie chodzi aby był jakiś mega twardy. Jeśli trwałością byłby zbliżony do pleksi to byłbym w 200% zadowolony

Przepraszam jeśli to nie to forum - ale nie wiem już gdzie udać się z tym problemem

rdarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)

Re: Forma i żywica przezroczysta.

Post napisał: rdarek » 24 sie 2018, 09:24

Permik pisze:
23 sie 2018, 22:19
Chciałbym skopiować ten Element. Próbowałem już formować plekse na powierzchni tego szkła jednak w piekarniku nie rozłożyło się to prawidłowo i pomimo wielu prób i błędów nie udało się uzyskać dobrego powtarzalnego efektu.
W piekarniku podgrzewałeś razem pleksę i szkło?
Stosowałeś podciśnienie?
Zerknij na to:

Jest wiele innych filmików o tym

Autor tematu
Permik

Post napisał: Permik » 24 sie 2018, 20:43

Witam

Niestety nie mam pompy do robienia próżni. Pewnie od biedy wystarczył by kompresor z lodówki bo jakieś tam podciśnienie zrobi.

Próby z pleksi robiłem w różne sposoby.
Min. Rozgrzanie szkła wraz z pleksi w piekarniku do Xxx temperatury i pleksi sama siadala w idealnym stanie na elemencie. Jednak jego budowa tego elementu dyskwalifikuje odwzorowanie 1:1 dlatego też szukam czegoś co mi pozwoli bardziej wielokrotnie robić kopie elementu.

Spróbuję jutro zrobić formę z gipsu tego elementu składana z dwóch części. Gips będę próbował wyrównać jak najdokładniej i następnie po wyrównaniu go aby forma była bardzo gładka i dokładna myślałem pokryć ja czymś od strony gdzie będzie żywica. Tak aby nie przywieralo nic do formy. Tylko nie wiem czym
Wiem że można woskiem dużo posmarować i nie powinno trzymać

rdarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)

Post napisał: rdarek » 24 sie 2018, 21:01

Permik pisze:
24 sie 2018, 20:43
Niestety nie mam pompy do robienia próżni.
Nie wiem co chcesz kopiować - jak skomplikowany kształt- jednak jak byś obejrzał filmiki to zwróciłbyś uwagę, że w wielu wypadkach wystarczy odkurzacz.
Podgrzewasz samo tworzywo. Testy możesz zrobić z workiem do pakowania próżniowego + mata np. silikonowa lub gruba folia na rozgrzane tworzywo aby nie przykleiło/uszkodziło worka
https://www.google.pl/search?biw=1235&b ... gJeqSHWhpM
co prawda kosztuje grosze ale....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wytwarzanie Form”