Fanuc 0-TD - pomoc w ustawieniu bazy przedmiotu

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
lukm83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2018, 21:14
Lokalizacja: Kutno

Fanuc 0-TD - pomoc w ustawieniu bazy przedmiotu

#1

Post napisał: lukm83 » 28 gru 2018, 21:44

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem nowy na forum, lecz z tematyką programowania maszyn (dokładnie tokarek CNC) mam do czynienia od kilku lat. Od ok. 5 lat pracuję na tokarkach ze sterowaniem Sinumerik (840c i 810d), jednak od kilku dni zacząłem zabawę ze sterowaniem Fanuc, dokładnie 0-TD w tokarce Dugard Eagle 200. Ogólnie z programowaniem, ustawianiem i obsługą maszyny nie mam problemu, jednak zastanawia mnie jedna rzecz: gdy wyłączyłem maszynę po skończonej pracy i włączyłem następnego dnia (na tą samą robotę) okazało się, że baza przedmiotu jest w całkiem innym miejscu.
Robię to w ten sposób (narzędzia zmierzone sondą): mocuję wałek, który będę obrabiał, przetaczam go, mierzę (zmierzyłem, np. fi 30,15) i wpisuję MX30.15 w workshift, wciskam Input i X mam załatwiony. W osi Z robię dokładnie tak samo, z tym, że wpisuję MZ0. i wciskam Input. Baza przedmiotu ustawiona.
Dopóki nie wyłączę maszyny, baza jest stale w tym samym miejscu. Natomiast po wyłączeniu, baza się przestawia.
Proszę o podpowiedź, co robię źle. Jestem przyzwyczajony do Sinumerika i programy na Dugarda (Fanuc 0-TD) piszę podobnie jak do pozostałych maszyn ze sterowaniem Sinumerik. Wiem, że poprzedni użytkownik maszyny wpisywał na początku programu blok G28 U0. W0. - czy ten blok jest wymagany w tym sterowaniu? Może właśnie tu leży problem, że ja tego bloku nie wpisałem? Nie rozumiem również, czym jest relatywny układ sterowania (w sumie są 3 - maszynowy, absolutny i właśnie relatywny).
Dziękuję za pomoc.
lukm83




maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

Re: Fanuc 0-TD - pomoc w ustawieniu bazy przedmiotu

#2

Post napisał: maxadi » 30 gru 2018, 21:32

A używasz funkcji G54 do 58 bo te funkcje odpowiadają za bazowanie detalu jak na fanucu i na sinumeriku przynajmniej mnie tak nauczono a ustawia się je podobnie jak ty pisałes tyko po splanowaniu wpisujesz G54Z0 i workishiwt i imput X załatwiasz tak samo mi nigdy nie uciekał punkt zerowy na detalu po wyłączeniu maszyny a co do G28 U0. W0. to jest zapis gdzie głowica odjeżdża bezpiecznie do wymiany narzędzia


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

Re: Fanuc 0-TD - pomoc w ustawieniu bazy przedmiotu

#3

Post napisał: maxadi » 31 gru 2018, 14:55

Cały czas używałem gdy pracowałem na CNC funkcji G54 do bazowanie detalu i nigdy maszyna nie traciła punktu zerowego detalu po wyłączeniu maszyny a często miałem detale na kilka dni


Autor tematu
lukm83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2018, 21:14
Lokalizacja: Kutno

Re: Fanuc 0-TD - pomoc w ustawieniu bazy przedmiotu

#4

Post napisał: lukm83 » 31 gru 2018, 16:25

Dziękuję koledzy za zainteresowanie tematem.
Dziś powalczyłem jeszcze trochę z maszyną i okazało się, że albo coś źle wcześniej robiłem albo pomogło wyzerowanie relatywnego układu sterowania po zjechaniu na punkt referencyjny (wcisnąłem odpowiednio cancel U i cancel W). Nie pamiętam czy wcześniej wybierałem w MDI narzędzie (np. T0505) po referencji.
Dziś już było wszystko okej, po ponownym restarcie maszyny baza przedmiotu była stale w tym samym miejscu.
Mam pytanie do kolegi maxadi: jak ustawiałeś bazę przez G54?
Ja zrobiłem to w WORK SHIFT (przetoczyłem wałek, zmierzyłem, wpisałem MX....,.... i INPUT, natomiast po splanowaniu czoła wpisałem MZ0. i INPUT). Wcześniej wybrałem w MDI narzędzie. Bazy G54 nie ruszałem.
Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

Re: Fanuc 0-TD - pomoc w ustawieniu bazy przedmiotu

#5

Post napisał: maxadi » 01 sty 2019, 21:16

Jestem ciekaw jak u ciebie dziale to twoje ustawianie bazy detalu bo puki co to na wszystkich maszynach co pracowałem na fanucu i sinumeriku 840c na którym zaczynałem i chwilę miałem styczność z nowszym 828d o ile dobrze pamiętam zawsze było używane G54 nawet programy dość skomplikowane pisane w camie przez technologa zaczynały się od G54
A co do ustawienia to trochę zapomniałem dawno nie pracowałem na CNC pewnie jak bym staną przy maszynie to bym se przypomniał


Autor tematu
lukm83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2018, 21:14
Lokalizacja: Kutno

Re: Fanuc 0-TD - pomoc w ustawieniu bazy przedmiotu

#6

Post napisał: lukm83 » 02 sty 2019, 09:29

Już doszedłem do tego, jak to dobrze ustawić (widocznie wcześniej nie wybierałem w MDI narzędzia, tylko z przycisku na pulpicie, dlatego nie wczytywało mi korekcji narzędzia). W Fanucu robię to w WORK SHIFT, wówczas domyślnie mam bazę ustawioną bez fizycznego wpisywania w programie G54. W Sinumeriku 840c jest podobnie (nie muszę wpisywać G54).
Natomiast w Sinumeriku 810d w pierwszej linijce programu zawsze wpisuję G54.


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

Re: Fanuc 0-TD - pomoc w ustawieniu bazy przedmiotu

#7

Post napisał: maxadi » 03 sty 2019, 20:06

No to nie znam aż tak fanuca albo nikt nie pokazał mi tej funkcji
A co do G54 to nawet na hassie koledzy w pierwszej pracy do ustawienia punktu zerowego na materiale
Nawet w każdej instrukcji obsługi co czytałem to zalecają ustawianie punktu zerowego detalu na G54


Autor tematu
lukm83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2018, 21:14
Lokalizacja: Kutno

Re: Fanuc 0-TD - pomoc w ustawieniu bazy przedmiotu

#8

Post napisał: lukm83 » 05 sty 2019, 20:07

Kolego maxadi, ja tego nie wpisywałem tak jak ty (czyli G54Z0. i INPUT) gdyż nie znałem wcześniej tej metody.
Tak jak już wcześniej wspomniałem, robiłem to w workshift. Dodam jeszcze, że gdy podczas programu weźmiesz podgląd aktywnych funkcji G to widać tam m.in. funkcję G54, czyli wniosek taki, że maszyna sama przypisuje bazę detalu z workshift do G54. Co do instrukcji, niektóre są tak napisane, że nijak się mają do rzeczywistości w niektórych kwestiach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”