Elektrodrążarka wgłębna ZAP BP

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

Autor tematu
injectionmold
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 24 lut 2017, 22:33
Lokalizacja: EU

Elektrodrążarka wgłębna ZAP BP

#1

Post napisał: injectionmold » 03 cze 2017, 21:34

Witam,
zajmujemy się formowaniem wtryskowym i od niedawna (rok) wykonujemy formy u siebie.
Na tą chwilę frezujemy, natomiast drążenie zlecamy i o ile jakość jest ok to cena i termin wykonania nam nie odpowiada.
Zdecydowaliśmy się na zakup elektrodrążąrki wgłębnej i tu chciał bym zasięgnąć waszych opinii.
Wszystkie tematy w tym dziale już przejrzałem i pewne wniosku mam, natomiast mam nadzieje że jeszcze ktoś się wypowie.
Pierwszą opcją jest zakup polskiej maszyny ZAP BP.
Druga alternatywa to Accutex.
Obie opcję są podyktowane możliwościami finansowymi, zdaję sobie sprawę, że są duże lepsze maszyny, natomiast na dzień dzisiejszy nie mamy takich zleceń, aby kupować maszynę za 400 000zł.
Od maszyny wymagamy jakości powierzchni, takiej, aby dało się ją wyprowadzić pod polerowanie i uzyskać lustro. Wydajność jest mniej istotna, robimy dla siebie, więc czas nie jest priorytetem.
Nie wiem czy ktoś z kolegów pracuje na materiale M261 lub M268 z Bohler Uddeholm, natomiast rozmawiałem z osobą, która próbowała drążyć oba materiały na drążąrce z ZAP'u i powierzchnia wychodziła bardzo chropowata.
Pytam dlatego gdyż, głównie te materiały stosujemy na wkładki.
Może ktoś poleci jeszcze jakąś inna drążąrkę w podobnym budżecie?



Tagi:


gold
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 16 mar 2017, 20:24
Lokalizacja: warszawa

#2

Post napisał: gold » 04 cze 2017, 15:49

Jestem użytkownikiem drążarek- drutowej i wgłębnej ZAP-BP.Korzystam z nich około 15 lat.
Bardzo dobrze się sprawują.W tym przedziale cenowym nie można za wiele oczekiwać.
Dla małej firmy mają same zalety.
mały gabaryt
rozsądna cena zakupu
prosta budowa
prosta obsługa
niskie koszty eksploatacji
niskie ceny napraw
bardzo dobry kontakt z serwisem
Załączam próbki wypalania na różnych prądach.
Więcej informacji pod tel 530913249 Zdzich.Obrazek


Autor tematu
injectionmold
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 24 lut 2017, 22:33
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: injectionmold » 04 cze 2017, 18:34

czy ta powierzchnia o najmniejszej chropowatości to jest jakaś wartość graniczna do osiągnięcia na tej maszynie? Przyznam, że wygląda to trochę słabo.
Czy producent gwarantuje jakąś wartość Ra do osiągnięcia? Bo inne firmy podają, natomiast z specyfikacji maszyn z ZAP tego nie widziałem.
Nam usługę wykonuje firma, która ma Charmills'a dziesięcioletniego i powierzchnia wychodzi prawie że lusterko.
Wiem że, aby osiągnąć mniejsze Ra drążarka musi pracować dłużej, natomiast tak jak wspomniałem dla nas czas nie jest priorytetem, tylko obawiam się czy ta drążąrka z ZAP jest w stanie uzyskać Ra w granicach 15-18.


gold
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 16 mar 2017, 20:24
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: gold » 04 cze 2017, 20:40

Drążarka posiada funkcję wygładzania powierzchni.Czy to działa nie wiem.Nie zajmujemy się formami wtryskowymi.Nie zależy nam na gładkości powierzchni.Przez 15 lat wyprodukowano kilka nowych modeli
drążarek.Na pewno posiadają jeszcze lepsze parametry.Znam narzędziownie które wykonują formy wtryskowe wykorzystując właśnie takie drążarki.Załączam wykres parametrów drążenia posiadanej maszyny.Obrazek


Autor tematu
injectionmold
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 24 lut 2017, 22:33
Lokalizacja: EU

#5

Post napisał: injectionmold » 04 cze 2017, 21:20

Dziękuje za wypowiedź.
We wcześniejszym poście chodziło mi o wzornik VDI w granicach 15-18, a nie parametr Ra.
Z wykresu wynika że wartość Ra w pobliżu 1.6 jest do osiągnięcia co odpowiada numerowi vdi około 24.

Jeśli ktoś jeszcze mógł by coś dodać to będę wdzięczny.
Obrazek


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#6

Post napisał: Majster70 » 05 cze 2017, 07:49

Mam identyczną sytuację, frezuję formy dla siebie, drążenie zlecam na zewnątrz. Rzeczywiście, jakości wszyscy pilnują ale praktycznie nigdzie nie jest tanio ani szybko. Z 2 strony można zaplanować tak wykonywanie formy, żeby sobie zarezerwować wcześniej czas u dostawcy. Co do ceny usługi, to wszędzie są problemy z utrzymaniem dobrych fachowców, i z tego wynikają wysokie koszty. Ja nie mam tyle roboty dla drążacza żebym stworzył dla niego cały etat, tym bardziej, że 1 dobry drążacz obsługuje zwyczajowo 2-4 drążarki w zależności od detalu. Być może wyjściem byłoby dołożenie frezerowi drążarki, ale nie każdy podoła. Tutaj bym się zastanowił na waszym miejscu, bo kupić obrabiarkę i się później na nią patrzyć to żadna sztuka.
Co do nieporuszonych kwestii technicznych: jest jeszcze kwestia generowanego prądu: na dobrej elektrodrążarce możesz pracować w miarę szybko (co cię mniej interesuje) i długo na 1 elektrodzie. Na gorszej, jak masz formę wielo-gniazdową musisz wykonywać oddzielne elektrody zgrubne i kilka wykańczających.


Autor tematu
injectionmold
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 24 lut 2017, 22:33
Lokalizacja: EU

#7

Post napisał: injectionmold » 06 cze 2017, 20:06

Do tej pory zamawialiśmy około 20 form rocznie, gdzie w prawie każdej trzeba coś przydrążyć, więc obłożenie miała by na tyle by chociaz pokryć koszty.
Dziś byliśmy na targach i przyglądaliśmy się trzem maszyną z różnych firm.
Co prawda budżet wyższy niż zakładany, ale mówi się trudno.
Mianowicie:
- Sodick - seria AG
- Mitsubishi - seria EA8S
- Agie Charmilles - seria form 20 oraz 30

Czy ktoś z kolegów może pracuje i ma jakieś zdanie o drążarkach z w/w firm?
Cena drugiej i trzeciej pozycji podobne, Sodick nie co wyżej i raczej ją odrzucamy na wstępie.


avatar_mk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2011, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa

#8

Post napisał: avatar_mk » 08 cze 2017, 19:11

Proces EDM nigdy nie będzie szybki (najwolniejsza obróbka + robocizna elektrod + ich zużycie), chyba że dołożymy mocy i wypalimy szybko ale to ma minusy. Drążarka ma być nowa/używana ? Ja mama Dieter Hansen 450S + generator z 750S. Maszyna jest w moim wieku ale możliwości jej są czasem lepsze od nowszych drąże M1E + grafit bez problemowo.
Maszyna też nie ma obłożenia, ale jak potrzeba to nie trzeba czekać i się prosić :] elektrody i wio :). Teraz na Plastpolu rozmawiałem z Zimmer+Kreim podobno jest to firma która powstała po DH, maszyna przypomina stare DH ale wykonanie nowsze, fajne itd.


Autor tematu
injectionmold
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 24 lut 2017, 22:33
Lokalizacja: EU

#9

Post napisał: injectionmold » 10 cze 2017, 13:50

To że proces edm w którym chcemy uzyskać małą chropowatość powierzchni jest czasochłonny mam świadomość. Mi chodziło o to że przekazując np 5 elektrod do przydrążenia wykańczającego jakiś wkładek czekamy np 3 tygodnie. Osobiście ten czas pewnie dało by się skrócić o połowę, a do tego dochodzi spasowanie stempli z matryca, które nie raz trzeba minimalnie poprawić i znów kilka dni czekania.
W przemysłowych drążarkach jest możliwość bazowania stykowego elektrodą oraz sondą przedmiotową.
W Zap'ie jest chyba tylko możliwość bazowania stykowego elektrodą.
Jak to się ma w praktyce jeśli chodzi o dokładności bazowania?


Zenith
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 03 sty 2016, 20:38
Lokalizacja: Kraków

Elektrodrążarka wycinarka drutowa BP12dK X600Y385

#10

Post napisał: Zenith » 30 wrz 2017, 14:57

Jak byście potrzebowali to mam do sprzedania drążarkę wgłębną i drutówą z ZAP BP
;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”