Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

Problem z cięciem okręgów na laserze

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
DX_2017
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2017, 08:07
Lokalizacja: Wrocław

Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#1

Post napisał: DX_2017 » 26 sty 2018, 07:49

Witam serdecznie,
wiem, że tutaj są sami fachowcy i eksperci, dlatego też jakiś czas temu wybrałem to forum.

Śmiem twierdzić, że Panowie serwisanci nie dorównują Wam do kolan, bo jak można przez półtora miesiąca odkładać klienta, przyjeżdżać i kroić hajs za każdym razem za przyjazd i mówić, że trzeba się dowiedzieć co jest nie tak.
Jak się okazało, silnik do maszyny oczywiście był sprowadzany z Chin, ale trzeba było oszukiwać i kłamać :P.

No więc do sedna jakże tej żenującej sytuacji :D.
Laser Chinol 100W. Służy tylko i wyłącznie do cięcia plexi 3mm różnego rodzaju. Materiał to plexi XT.
Problem tkwi w tym, że przypuszczam, iż od nowości był problem z wycięciem równego okręgu. W miarę jak się nabierało doświadczenia, a laser świrował to w tamtym roku po roku używania (w tym roku w marcu miną 2 lata od zakupu) zauważyłem, że nie tnie dokładnie.
Oczywiście firma jak i ich "rzetelny serwis" wyselekcjonowanych pracowników :lol: :lol:, powiedział, że to jest normalne i laser musi mieć wejście. Z tym, że to wejście jest na tyle dziwne, że się robi z okręgu jajo, no więc w tamtym roku serwis, wymiana silnika trwała prawie 2 miesiące :lol: , nas nieźle skroili za dojazdy, ale cóż... Nie o tym będę się żalił.

Chodzi o to, żeby Panowie ocenili jak można to wyeliminować. Wiem, że też paski powinny być do wymiany, ale serwis twierdzi, że sobie sam mogę to wymienić, bo to łatwe jest - żenada :D. Przy okazji, nie wiem czy tak wolno, ale jeśli ktoś potrafi rozkręcić na czynniki pierwsze ten złom i złożyć i jest w okolicach Wrocławia to by było super :), bo nie mamy zamiaru bulić za bzdety i przyjazd z Warszawy za ponad 1000 zł :).


Od razu chcę zaznaczyć, że ten post nie ma na celu żalenia się itd., chodzi tylko o porady i naszą bezsilność, bo serwisem i producentem maszyn nie jesteśmy :P.

Program do lasera to RdWorks. Jak ktoś ma jakieś porady itd., to bardzo proszę, będę mega wdzięczny.

Jeszcze chciałbym nadmienić, iż zdaję sobie sprawę, że laser musi mieć wejście/wyjście, ale w tym przypadku to wejście to prawie 1mm bubel, który jest widoczny, przez co robi się efekt jajka... Po wymianie silnika prawdopodobnie znowu się pojawia problem, laser resetowałem do ustawień fabrycznych.


Proszę też nie pisać, że zły wybór itd., mamy też kilka Troteców, ale one służą do grawerki i masowej produkcji. Chińczyk służy do wystroju wnętrz, napisów, dekoracji itd. :D.

Dziękuję bardzo za każdą pomoc i poradę <3!
Poniżej focie problemu

Obrazek Obrazek




Dr.Blitzen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 15 sty 2018, 09:18
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Re: Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#2

Post napisał: Dr.Blitzen » 26 sty 2018, 08:26

Mówiąc o wejściach i wyjściach Twoim specom od laserów chodzi o coś takiego:

Obrazek

Czyli wejście (punkt wpalenia- kropka na moim rysunku) powinno być poza obrysem elementu. Jeżeli chciałbyś wypalić otwór w jakimś elemencie, wtedy punkt wpalenia umiejscawiasz wewnątrz tego okręgu (czyli na odpadzie).

Druga sprawa:
Jaja tu nie widzę, za to widzę nie schodzące się ścieżki cięcia. Ewidentnie problem z luzem zwrotnym na jednej z osi.
Poruszaj osiami X i Y (ręką przy wyłączonym ploterze) w przód i w tył na niewielkim dystansie. Zapewne poczujesz luz i stukanie na krótkim odcinku podczas zmiany kierunku ruchu. Ten luz należy skasować- albo naprawa mechaniczna albo korekta elektroniczna w sterowniku (o ile Twój Chińczyk ma takie funkcje).


rsz
Posty w temacie: 3

Re: Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#3

Post napisał: rsz » 26 sty 2018, 08:41

Masz źle, lub w ogóle nie ustawiony backslash (kompensacja luzu mechanicznego w sterowniku). Jesli ten chińczyk działa na sofcie RD Works (Ruida) to jest to kilka kliknięć. Sprzedawca powinien Ci udostępnić gotowe parametry dla tej maszyny przy sprzedaży. Konkretne parametry (luz) wpisuje się dla konkretnych prędkości. To nie ma nic wspólnego z wejściem wiązki.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#4

Post napisał: abyss » 26 sty 2018, 10:18

Obrazek
Najpierw spróbuj tego, dopiero gdyby sie nie powiodło "walcz" z mechaniką.


Autor tematu
DX_2017
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2017, 08:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#5

Post napisał: DX_2017 » 26 sty 2018, 13:23

Super, dziękuję za zainteresowanie tematem :D.
Z tego co mi wiadomo to luzy na nim były, do tego wymienili ten silnik krokowy, niby jest poprawa, ale wczoraj tnę lustrzaną pleksi i nadal problem powraca.

Przy czarnej pleksi tak bardzo tego nie widać.

Program to Ruida (rd works), laser to Axxxxxxxxx.., pole robocze ~ 2.6 x 1.6 m

Ogarnąłem z Backlash no i efekt jest zdecydowanie lepszy.
Poprawa jest :), dziękuję za pomoc, ale i tak proszę jeszcze o jakieś inne porady, w razie gdyby problem nie ustąpił, bo to może magiczny przebłysk Chinolka i zależy od której strony zacznie robić okręg :P.

Tak przy okazji zapytam, od czego jest zależne, z której strony zacznie ciąć okręg, to jest randomowo czy zależne jest od wielkości?

Poniżej fotki:
Obrazek
Obrazek


Dr.Blitzen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 15 sty 2018, 09:18
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Re: Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#6

Post napisał: Dr.Blitzen » 26 sty 2018, 14:32

DX_2017 pisze:
26 sty 2018, 13:23
Tak przy okazji zapytam, od czego jest zależne, z której strony zacznie ciąć okręg, to jest randomowo czy zależne jest od wielkości?
Nie powinno mieć to żadnego znaczenia. Ale najwyraźniej Twoja maszyna nie jest dobrze skalibrowana. Trzeba sprawdzić liniowość osi, przechodzenie wiązki przez wszystkie lustra, może jakość optyki. Tak przynajmniej wynika z tych wyciętych detali (nadpalenia tylko z jednej strony).
Jak to ogarniesz, to "będziesz Pan zadowolony" :)

Swoją drogą, ci Twoi "spece" to jakaś katastrofa :roll:


rsz
Posty w temacie: 3

Re: Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#7

Post napisał: rsz » 26 sty 2018, 18:24

DX_2017 pisze:
26 sty 2018, 13:23


Tak przy okazji zapytam, od czego jest zależne, z której strony zacznie ciąć okręg, to jest randomowo czy zależne jest od wielkości?

Sprawdź, czy masz zaznaczoną opcję "path optimize". Powinna być zaznaczona. Algorytm przelicza wtedy cięcie tak, żeby sumaryczna droga przejazdu była jak najkrótsza.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#8

Post napisał: abyss » 26 sty 2018, 22:42

DX_2017 pisze:od czego jest zależne, z której strony zacznie ciąć okręg, to jest randomowo czy zależne jest od wielkości?

Jeżeli wyłączysz "path optimize" to będziesz mógł sprawdzić kierunek i początek obiektu o ile zrobisz projekt np. w Corelu. Tam masz nad tym pewną kontrolę. Nie wiem jak w innych programach. Kiedyś wrzucałem tu przykładowy plik testowy gdzie były linie, kwadraty i okręgi które właśnie miały różne kierunki obróbki, celowo tak ustawione by testować maszynę. To chyba jakoś z rok temu było? Nie chce mi się szukać, sam poszukaj.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#9

Post napisał: cinematic2 » 29 sty 2018, 04:18

Dla mnie szokujące jest to, że pomimo upływu lat nic się w tym chorym kraju nie poprawia.
Kilka lat temu miałem podobny przypadek (też we Wrocku) że do gościa przyjeżdżali "serwisanci" z kilku firm, żaden nie ustawił maszyny ale każdy brał cash za przyjazd.
Pierwszy był taki geniusz, że nawet języka nie potrafił zmienić na wyświetlaczu.
A wystarczyło -po wymianie spalonego sterownika Leetro- poustawiać strony Datum, ilość kroków i obszar czyli zrobić podstawową konfigurację.
Myślałem, że te czasy już dawno minęły.
Z drugiej strony nie bardzo rozumiem ludzi, którzy płacą "za przyjazd serwisu" kiedy przyjeżdża gość, który dopiero musi się dowiedzieć w czym problem.
Jak nie wie to niech się uczy za swoje.
A przy okazji. Wejście w materiał stosuje się w wycinarkach do stali a nie w ploterach. Ten co tą usterkę tłumaczył "wejściem" zwyczajnie kłamał.
Ja bym od firmy zażądał zwrotu kosztów. Tym bardziej, że wymiana silnika była na 99,99% nieuzasadniona a to już zalatuje kryminałem (Niekorzystne rozporządzenie mieniem: Art. 286. § 1.)
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
DX_2017
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2017, 08:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Duży laser 100 W - nierówne cięcie na okręgach, półokręgach

#10

Post napisał: DX_2017 » 30 sty 2018, 11:14

Witam ponownie :).

Serwis oczywiście za każdy przyjazd nas sowicie kasował. Przyjechali 3 razy i dopiero za 3 razem w miarę to naprawili, przy okazji argumentując, że nie mogli zdiagnozować co jest przyczyną - śmiechu warte. Najpierw jeden, potem po dwóch.
Teraz Panowie mam inny problem. Ogniskowałem soczewki nie przynosi to rezultatów. Już po prostu mamy powoli dosyć... Soczewki czyszczone, nie mam możliwości też samodzielnie usunąć wadę, bo się na mechanice szczerze nie znam :P.

Bawiłem się parametrami i bez rezultatu. Przy cięciu wchodzi wiązka i robi taki bubel.
Przy okazji pytanie do Państwa - czy ktoś w okolicy Opola robi serwis takich maszyn lub przegląd itd.? Żeby ktoś to porządnie zrobił, bo to jest kpina co oni robią.

Obrazek
cinematic2 pisze:
29 sty 2018, 04:18


Z drugiej strony nie bardzo rozumiem ludzi, którzy płacą "za przyjazd serwisu" kiedy przyjeżdża gość, który dopiero musi się dowiedzieć w czym problem.
Innego wyjścia nie ma, bo Ci nie przyjadą na serwis :/...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”