Dokładność narzędzia kontrolnego

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.
Awatar użytkownika

Autor tematu
quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

Dokładność narzędzia kontrolnego

#1

Post napisał: quzyn » 17 lip 2019, 17:50

Witam,
chciałem się doradzić na temat dokładności narzędzi kontrolnych.Mianowicie dla klienta wykonałem narzędzie do pomiaru gabarytu produkowanego przez niego detalu. Narzędzie dosyć proste, za pomocą wózka HiWin ręcznie przesuwa się przykręcony zderzak i patrzy czy detal mieści się pod zderzakiem.
Klient jednak wymaga raportu pomiarowego narzędzia z tolerancją wykonawczą dla narzędzia, którą należy przyjąć jako 10% tolerancji wymiaru mierzonego. Na rysunku detalu tolerancja ta wynosi 0,5mm, co końcowo daje nam tolerancję +/-0,05mm tolerancji wykonawczej narzędzia.
Problemem jest to, że sama tolerancja dla samego wózka HiWin wynosi 0,03mm, gdzie razem ze zderzakiem, który jest przykręcony do wózka ta dokładność jest praktycznie nie osiągalna ze względu na to, że wymiary "skaczą" przy kazdym pomiarze choćby ze względu na transport narzędzia (zmiana temperatury czy jakieś mechaniczne działanie).

Moje pytanie do osób, które mają doczynienia z metrologią na co dzień czy taka dokładność zawsze jest wymagana przy tego typu ruchomych sprawdzianach i jest ona normalna?
Z góry dziękuję za odpowiedź.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dokładność narzędzia kontrolnego

#2

Post napisał: Steryd » 17 lip 2019, 17:53

Przyjmuje się, że przy każdym sprawdzianie dokładność jego wykonania powinna być rząd wyższa od wymiaru mierzonego.
Odstępstwa są dopuszczane oczywiście, ale zazwyczaj dotyczą narzędzi, których dokładności nie da się przewyższyć, np. do sprawdzania interferometrów nic nie wykombinujesz dokładniejszego.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”