Dobór wrzeciona do małej i kompaktowej frezarki/grawerki

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających
Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1690
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#11

Post napisał: grg12 » 21 lis 2013, 10:07

diodas1 pisze:Do mocowania frezów jest w nim standardowy stalowy uchwyt trójszczękowy Proxxona.
W zestawie z wałkiem giętkim proxxona jest zestaw tulejek a nie uchwyt trójszczękowy - przynajmniej tak było w egzemplarzu ktory kupiłem. Z drugiej strony - uchwyt trójszczękowy niezbyt się nadaje do mocowania frezów a zestaw tulejek jest droższy od uchwytu więc chyba tym lepiej...
Co do stabilnego mocowania proxxona - widziałem kilka maszynek używających Proxxona LBS/E - tego z długą "szyją". Mocowania wyglądały na standardowe oprawy do łożyk liniowych - trzymały na całej długości.



Tagi:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#12

Post napisał: zacharius » 21 lis 2013, 10:48

no to jak tuleja z nakrętką to lepiej. zresztą można to i to kupić oddzielnie od wałka więc jak bedzie z trójszczękiem to dokupić zestaw z tulejami. gwinty są te same
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#13

Post napisał: bmajkut » 21 lis 2013, 12:00

Znalazłem coś takiego:
http://www.wkociuba.pl/WALEK-GIETKI-DO- ... 55%29.aspx
Pytanie czy to lepsze rozwiązanie od wałka PRoxxon?
Można też drożej kupując:
http://www.wkociuba.pl/WALEK-GIETKI-DO- ... 54%29.aspx

I to:

http://www.wkociuba.pl/PROSTNICA-ZAKREC ... 16%29.aspx

A tutaj cały zestaw Foredom z zaciskiem 0-4mm:

http://www.wkociuba.pl/SILNIK-Z-GIETKIM ... 06%29.aspx

Jak myślicie? Lepiej cały zestaw czy wałek+prostnica i do tego podłączyć Proxxona?

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1690
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#14

Post napisał: grg12 » 21 lis 2013, 12:53

Własnie zajżałem na stronę proxxona bo coś mi kołatało w pamięci że giętki wałek ma ograniczone max. obroty. Rzeczywiście - do 25000obr/min. O ile pamiętam instrukcje obsługi ograniczony był też max. czas pracy (ze względu na nagrzewnie linki) ale na stronie nic takiego nie widzę.
Przy okazji - reczywiście mają też wersje z uchwytem wierarskim.


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#15

Post napisał: bmajkut » 21 lis 2013, 13:11

grg12 pisze:Własnie zajżałem na stronę proxxona bo coś mi kołatało w pamięci że giętki wałek ma ograniczone max. obroty. Rzeczywiście - do 25000obr/min. O ile pamiętam instrukcje obsługi ograniczony był też max. czas pracy (ze względu na nagrzewnie linki) ale na stronie nic takiego nie widzę.
Przy okazji - reczywiście mają też wersje z uchwytem wierarskim.
Z obrotami to nie ma strachu bo narzędzia Proxxon i tak wyciągają maksymalnie 20000 obr/min, ale informacja o ograniczonym czasie pracy jest jak najbardziej na miejscu i nawet o tym nie pomyślałem.
Teraz poważnie zastanawiam się nad wykorzystaniem narzędzi jubilerskich.

A może by tak prostnica pneumatyczna? Uzyskalibyśmy wtedy bardzo wysokie obroty.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#16

Post napisał: zacharius » 21 lis 2013, 13:53

bmajkut, sugerowałbym wziąć sam wałek z prostnicą. tylko patrzeć która to prostnica bo większość z nich jest na stały zacisk 2,4 mm

z tegoż względu że te silniki jubilerskie nie mogą pracować w trybie ciągłym po X godzin a na dodatek regulator do nich to jest pedał (są też wersje z potencjometrem ale to nadal nie wyklucza tego powyżej)

silnika szukać oddzielnie

pneumatyk ok ale co np z tym że to wymaga dość spore ilości naolejonego powietrza, na dodatek dość niski moment obrotowy i praktycznie niemożliwość regulacji obrotów no i szum kompresora
Ostatnio zmieniony 21 lis 2013, 13:57 przez zacharius, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1690
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#17

Post napisał: grg12 » 21 lis 2013, 13:55

bmajkut pisze: A może by tak prostnica pneumatyczna? Uzyskalibyśmy wtedy bardzo wysokie obroty.
A masz sprężarkę?
Możliwości jest dużo - podstawowe pytanie brzmi co konkretnie chcesz obrabiać? I jakimi narzędziami?
W pierwszym poście piszesz o "tworzywach i sklejce". W przpadku wilu tworzyw nie możesz stosować zbyt wysokich obrotów bo się zaczną topić i zklejać frez. W przypadku drewna - przy wysokich obrotach frezarka musi też mieć odpowiednio szybki posów albo będziesz przypalał materiał - a jeśli nawet nie - będzie się strasznie pylić.


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#18

Post napisał: bmajkut » 21 lis 2013, 14:14

Myślałem właśnie by kupić prostnicę z zaciskiem 0 - 4 mm i do tego wałek. Do tego zestawu zaprzęgnąć Proxxona który daje 20000 obr/min. Nie musiałbym w ogóle szukać silnika i regulację obrotów też mam od razu i całość na 230VAC.

Nie mam żadnych argumentów za pneumatyczną prostnicą, może do małej maszyny to już za duże wydziwianie.

Co do obrabianych materiałów to myślę nad uniwersalnym rozwiązaniem czyli takim które nigdzie nie będzie pewnie idealnie się spisywać ale przynajmniej na przyzwoitym poziomie.

Jeżeli idzie o obroty w stosunku do materiału to jasne jest że potrzebna będzie zawsze ich regulacja aczkolwiek zbudowanie regulatora dla silnika jednofazowego lub DC nawet 500W to nie jest żaden problem. Schemat prosty jak konstrukcja przysłowiowego cepa(cyfrowy lub analogowy).

Takie małe maszyny ludzie często wykorzystują do wycinania kształtek z plexi, pmma, mdf czy sklejka liściasta lub grawerka PCB. Wszystko to w granicach rozsądku czyl plexi, mdf i sklejka maksymalnie 10 może 12 mm.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#19

Post napisał: zacharius » 21 lis 2013, 15:30

trzeba brać pod uwagę też spadek mocy proxxona na wałku bo na pewno będzie
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#20

Post napisał: Dagome » 21 lis 2013, 16:31

Albo jak ma się dostęp do kumatego tokarza.
Kupić na ebaju wałek er11, fi10, L150 i tulejki do niego, do tego trzy łożyska 6000HV i we wałku fi35 czy 40 wytoczyć otwór 28mm na minus(łożyska mają się opierać na segerach, nie robić gniazd z obu stron wałka bo nie złapie współosiowości). Na końcu wrzeciona dać kułko pasowe proxxonowi zamiast futerka też. Później wymienisz na silnik BLCD.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”