Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

problem do rozwiązania

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
adam-opole
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 11
Posty: 80
Rejestracja: 28 cze 2018, 07:31
Lokalizacja: Opole

Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#1

Post napisał: adam-opole » 26 kwie 2019, 22:50

Witam,

Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu problemu w kwestii doboru średnicy śruby trapezowej do 3x Silnika krokowego bipolarnego 2Nm 3A ST57H703, którego oś ma średnicę 6.35mm, przewidziane pole robocze CNC 70*50cm, konstrukcja z aluminium, wrzeciono głównie do użycia w drewnie lub Plexi.
Zastanawiam się czy zastosowanie śruby trapezowej Tr16x4mm nie jest przesadą, zaś czy zastosowanie Tr10x3mm nie spowolni działania posuwu jak również obniży sprawność całości.
Jeśli ktoś przeszedł ten temat proszę o podpowiedź, bo przy zastosowaniu śruby Tr16mm musiałbym tak czy inaczej toczyć koniec śruby bo nie ma takiego sprzęgła bezluzowego z redukcją 6.35/16mm.

Z góry dziękuję za każdą sugestie.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#2

Post napisał: Steryd » 26 kwie 2019, 23:02

tarcie na większej śrubie zje Ci więcej momentu z silnika...
A końcówkę śruby i tak musisz stoczyć, bo przecież sprzęgła nie założysz na gwint.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
adam-opole
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 11
Posty: 80
Rejestracja: 28 cze 2018, 07:31
Lokalizacja: Opole

Re: Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#3

Post napisał: adam-opole » 27 kwie 2019, 21:22

Zatem iść w Tr10x3 i to będzie wystarczajace czy jednak trochę stracić momentu ale zastosować Tr14x4, zyskując szybszy posuw?


Autor tematu
adam-opole
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 11
Posty: 80
Rejestracja: 28 cze 2018, 07:31
Lokalizacja: Opole

Re: Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#4

Post napisał: adam-opole » 30 kwie 2019, 20:10

Koledzy zmieniam kierunek i dopłacę żeby zakupić śruby kulowe- ale podstawowe pytanie czy powinienem kupić śruby 1204 czy 1605 a może 1610. Jakie radzicie do zastosowania na stół na wałkach podpartych o długości x szerokości 1000mm x 750mm Dn20 napęd na silnikach Nema 23 2.2Nm.
Czy iść w prędkość ? bo jednak na zwoju 1610 a zwoju 1204 powinienem zauważyć różnicę posuwu osi ?

I mam jeszcze jeden dylemat- obejrzałem trochę projektów i działających CNC zauważyłem, że część konstruujących nie stosuje bloku łożyskującego od strony mocowania z silnikiem. Czy to jest rozsądne i celowe zamierzenie, czy też raczej cięcie kosztów i dożynanie silnika.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#5

Post napisał: adam Fx » 30 kwie 2019, 20:52

nie wiem jak teraz ale Jak kupowałem śrubę 12 to była znacznie droższa od 16 pewnie z racji na mniejszą popularność więc ze względu na koszty Raczej sugeruję trzymać się śruby 16 x 5 albo 16 x 10 akurat jestem w trakcie nagrywania Wielkiego testu napędów to mogę powiedzieć że dla śruby 1610 i silniku 2Nm uzyskana siła to około 50-60 kg maksimum ale silnik jest naprawdę dynamiczny i wszystko bardzo szybko działa niestety na te odcinki będziesz musiał jeszcze trochę poczekać

To że poszedłeś śruby kulowe to dobry wybór a czy wybrać śruby o skoku 10 i o skoku 5 No to musisz sam zdecydować czy bardziej zależy ci na prędkości czy jednak na uzyskanej sile

Podczas wielkiego testu napędu nagrywałem też odcinki gdzie testowałem uzyskiwany maksymalne prędkości obrotowe dla silnika krokowego no i w zależności od napięcia zasilania taki silnik 2 niutonometr z tego co pamiętam udało się rozkręcić do 3500 RPM Co daje pewien punkt wejściowy do policzenia maksymalnej prędkości oczywiście jest to prędkość Graniczna i na pewno trzeba z niej zejść żeby układ działał pewnie i niezawodnie dodatkowo trzeba mieć na uwadze też że żeby uzyskać taką prędkość trzeba brać pod uwagę inne czynniki jak napięcie zasilania komputer z jakiego Korzystamy itd ale to znowu na odcinki trzeba będzie poczekać

Jeżeli chcesz zobaczyć naocznie różnice w pracy w Maszynie ze śrubami 10 i ze śrubami 5 to na moim kanale są dwie frezarki taka żółto-czarna kolumnowa która ma śruby o skoku 10 i żółto-czarna bramowa która ma śruby o skoku 5 obie na silnikach 3 niutonometry i tych samych sterownikach


Katalogach śrub kulowych są rysunki Jak można łożysko bać te śruby nie spotkałem się żeby dopuszczalne było niestosowanie łożyska od strony napędu taka oszczędność niestety łatwo się zemści
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
adam-opole
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 11
Posty: 80
Rejestracja: 28 cze 2018, 07:31
Lokalizacja: Opole

Re: Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#6

Post napisał: adam-opole » 30 kwie 2019, 23:02

Przekonałeś mnie zdecydowanie na te śrubę 1610 z uwagi jednak na bardzo dobre prędkości, które jednocześnie w zupełności wystarcza na posuw mojej ok 15kg no może max 20kg bramy, więc zapas mocy będzie znaczny!
Trochę pogmatwa mi już dobrana konstrukcje ten fakt by jednak z obu stron założyć bloki łożyskowe, się skłaniam sie ku tym typu FF, zajmą mniej miejsca..
Przy śrubie 1610 będę miał jedynie zadania bojowe połączyć os silnika 6.35mm z zrobiona końcówka śruby na 15mm- toczyć to da się w miarę czy jak widziałem na filmikach trzeba grzać by rozhartowac...

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#7

Post napisał: adam Fx » 01 maja 2019, 02:24

Ja nie na miałem do niczego jedynie podzieliłem się wiedza
Robiłem też eksperyment z przemieszczaniem masy 25 kg naprawdę nieźle zamiatał o takim ciężarem ale ten materiał też będzie za dobre parę tygodni
Jeśli chodzi o bloki łożyskowe to też zapraszam do odcinka z wielkiego testu napędu tam co prawda trochę inne bloki pokazuje ale jeżeli chciałbyś dać FF z obu stron bo tak zrozumiałem to niestety to nie wypali bo tam jest zwykłe łożysko kulkowe podtrzymujące pracujące suwliwie oprawie musisz mieć łożyska skośne które przeniosą naprężenia osiowe ze śruby pociągowej
pewnie na jakiejś dużej tokarce i odpowiednią płytką to pójdzie przetoczyć taką śrubę ale ja to robię na małej tokarce stołowej więc zawsze zagrzewa końcówki żeby odpuścić ale staram się kupować śruby obrobione bo jednak to jest trochę szarpanie się
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
adam-opole
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 11
Posty: 80
Rejestracja: 28 cze 2018, 07:31
Lokalizacja: Opole

Re: Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#8

Post napisał: adam-opole » 01 maja 2019, 11:25

Zatem pozostać warto przy blokach łożyskujących BK i BF, kwestia wygospodarowania miejsca na ich mocowanie..
Nie chcę popełnić błędów już popełnionych dlatego pytam o szczegóły wiadome pewnie osobom które przeszły już etap budowy swojej cnc.
Całość sterować będę Arduino Uno R3 za pośrednictwem sterowników TB6600. Myślę, że nie będzie z nimi problemu. Jak dotąd działam sobie na małej cnc tylko pod Arduino z nakładą shield i Stepstic'ami. Działa mi to bez zarzutu, a na Mach 3 jakoś nie chcę przejść, bo nie robię tak skomplikowanych rzeczy... może kiedyś :)


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#9

Post napisał: Steryd » 01 maja 2019, 13:31

A jakie to skomplikowane rzeczy da się zrobić na mach 3, których się nie da na arduino?
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
adam-opole
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 11
Posty: 80
Rejestracja: 28 cze 2018, 07:31
Lokalizacja: Opole

Re: Dobór średnicy śruby trapezowej do silnika krokowego

#10

Post napisał: adam-opole » 01 maja 2019, 20:11

W mach 3 nie chodzilo mi o to co powstaje na skutek używania tego programu z lecz w kontekście skomplikowania jego instalacji i obsługi. Może to zwykła panika przed programem którego nie poznałem, a warto ?!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”