Dobór parametrów freza bez chłodzenia

Proszę o Pomoc

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Lorenzo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2018, 12:02

Dobór parametrów freza bez chłodzenia

#1

Post napisał: Lorenzo » 24 sty 2018, 13:33

Witam serdecznie,

Zacznę od konkretów.

Posiadam maszynę CNC router frezujący 1325 z japońskimi servo motorami i wrzecionem włoskim HSD o mocy 7 Kw, max. 18000 obr/min, pompa podciśnieniowa Beckera VLTF series 2, BRAK CHŁODZENIA FREZA. Brak chłodzenia wynika z tego, że blachy poddaje się szlifowaniu zaraz po frezwaniu, usuwanie mgły olejowej znacznie wydłużyłoby pracę.

Maszyna ma służyć do robienia wzorów na blasze aluminiowej H22 o grubości 3mm oraz H24 o grubości 1.5 mm, a także do wycinania otworów w podanych wcześniej blachach.

Na starej maszynie, która miała napędy kulowe i 3kw wrzeciono stosowałem stałe ustawienie obojętnie czy używałem frez 15 mm czy 6 mm i wszystko działało bezproblemowo. Frezowanie od czoła. Używałem ustawień 9000 obr/min przy feedrate na poziome 1000mm/min i zbieraniu 0,5 mm aluminium na przejście. (podejrzewam, że są to złe ustawienia, ale działało dobrze). Stosowałem zwykłe frezy HSS i jeden starczał na naprawdę długo.

Teram moje pytanie:
1. Zakupiłem teraz frezy fi12 trzypiórowy oraz fi6 dwupiórowy, węglikowe ogólnego zastosowania. Chciałbym na nowej maszynie zwiększyć feedrate do poziomu min. 2000mm/min z zachowanie zbierania 0,5 mm aluminium na przejście. Czy obroty mam dobierać z katalogiem czy może poradzicie mi jakie bezpieczne obroty dobrać do tego typu frezów i maszyny, biorąc pod uwagę BRAK CHŁODZENIA i żeby frez służył jak najdłużej?

2. Pracując w blasze H22 nie ma większych problemów z obróbką, jednak w H24 blacha i frez strasznie szybko się grzeją. Jak poprawnie zmieniać parametry freza do tego typu stopu ?

3. Czy do wycinania otworów wybierać frezem 0,5 mm na przejście aż wytnę otwór czy lepiej może zakupić jednopiórowy frez węglikowy i jechać 3mm blachę na wylot ?

Proszę mnie nie potępiać za brak wiedzy, głównie zajmuję się projektowaniem w firmie, ale jestem zmuszony być również operatorem maszyny. :)

Pozdrawiam.

Dodane 1 godzina 3 minuty 50 sekundy:
Frezy, które mam:

https://www.dormerpramet.com/pl-pl/prod ... id=DORS933

oraz myślę nad zakupem tego:

http://www.dolfamex.com.pl/produkty/dolfa-1-s-z1



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Dobór parametrów freza bez chłodzenia

#2

Post napisał: WZÓR » 25 sty 2018, 07:50

Na dłuższą metę frez bez chłodzenia oklei się i koniec frezowania.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Dobór parametrów freza bez chłodzenia

#3

Post napisał: Petroholic » 25 sty 2018, 08:41

W aluminium na sucho dało by radę też na dłuższą metę ale musiałbyś przebijać na wylot na raz i frezować kieszenie trochoidem na bardzo dużym posuwie. Wtedy nie oklei freza bo frez robi przerwy w miejscach skrawania i materiał zdąży się schłodzić przed kolejnym przejściem. Jedynie musisz dobrać tak "przesunięcie" i posuw żeby wiór zmieścił się w rowku śrubowym freza. Jak będzie miał ciasno to się zaklei. Dodatkowo możesz dochładzać samym powietrzem - przy okazji wydmucha urobek...

Dla przykładu masz filmik jak to działa u mnie na sucho - jedynie z nadmuchem.

http://youtu.be/4kRWWOioJoU


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Dobór parametrów freza bez chłodzenia

#4

Post napisał: jasiu... » 25 sty 2018, 16:18

Lorenzo pisze:
24 sty 2018, 13:33
Brak chłodzenia wynika z tego, że blachy poddaje się szlifowaniu zaraz po frezwaniu, usuwanie mgły olejowej znacznie wydłużyłoby pracę.
Jeśli to jedyna przyczyna, to nie ma problemu. Chłodzisz spirytusem (biały tzw. denaturat), odparuje szybko, a przy obróbce swoją rolę spełni znakomicie. Smród? A odciąg nie pomoże?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Dobór parametrów freza bez chłodzenia

#5

Post napisał: Petroholic » 25 sty 2018, 20:52

jasiu... pisze:Chłodzisz spirytusem (biały tzw. denaturat)
Jasiu u nas denaturat jest kolorowy i zawiera tłuszcze. Jeśli chodzi o biały i bez tłuszczu to jest DENATURAX...


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Dobór parametrów freza bez chłodzenia

#6

Post napisał: jasiu... » 26 sty 2018, 12:58

Nie wiem, wiem że ten się nadaje: https://www.dm.de/denkmit-brennspiritus ... 35616.html dwa ojro za litrową flaszkę. Potrzebujesz więcej, np. do zastosowań wewnętrznych, to ten wychodzi taniej: https://hoefer-shop.de/brennstoffe/bioe ... emium-96-6


Autor tematu
Lorenzo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2018, 12:02

Re: Dobór parametrów freza bez chłodzenia

#7

Post napisał: Lorenzo » 26 sty 2018, 16:57

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi. :)

Chłodzenie powietrzem nie wspomniałem ale jest. Przeprowadziłem dzisiaj testy i wyszło następująco.

Przy robieniu wzorów w aluminium frezem fi12 węglikowym jedynie z chłodzeniem powietrzem zastosowałem następujące parametry:

8 000 obr/min, feedrate 1000mm/min, zbieranie 0,5 mm aluminium na przejście, frez chodzi cicho i wchodzi jak w masło - powierzchnia jak prawie jak lustro. Przy zwiększeniu zbierania materiału do 1mm na przejście niestety miękki metal zaczął zapychać frez (o czym wspomnieliście, że może się tak zdarzyć). To samo tyczyło się zwiększenia feedratu do 2000mm/min przy zachowaniu tych samych obrotów. Było tojednak za szybko i hałasował.

Jeżeli chodzi o wycinanie otworów frezem jednopiórowym fi6, węglikowym to obroty zwiększyłem do 12 000 obr/min a feedrate zmniejszyłem do 500mm/min. Wycinałem blachy H22 3mm na jedno przejście i wyszło też dobrze. Jednak frez trochę piszczy, ale tylko trochę. Próbowałem pozmieniać posuw i obroty ale nic to nie dawało.

Doszedłem do wniosku, że bez chłodzenia płynem nie jestem w stanie przyśpieszyć pracy maszyny. Postaram się zastosować do waszych rad i poszukać łatwo usuwalnego chłodziwa.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Dobór parametrów freza bez chłodzenia

#8

Post napisał: Petroholic » 26 sty 2018, 20:41

Lorenzo pisze:Jeżeli chodzi o wycinanie otworów frezem jednopiórowym fi6, węglikowym to obroty zwiększyłem do 12 000 obr/min a feedrate zmniejszyłem do 500mm/min. Wycinałem blachy H22 3mm na jedno przejście i wyszło też dobrze. Jednak frez trochę piszczy, ale tylko trochę. Próbowałem pozmieniać posuw i obroty ale nic to nie dawało.
Twoje Vc to 226.5 Fz 0.0415
Optymalne parametry dla freza wg. katalogu -> Vc 400 Fz 0.045
Daje to S21231 F955 - jeśli na sucho będzie za głośno to zmniejsz do S16985 F764... Albo najlepiej zacznij od tych niższych, żeby się nie okazało, że złamię ci freza :(
Lorenzo pisze:8 000 obr/min, feedrate 1000mm/min, zbieranie 0,5 mm aluminium na przejście, frez chodzi cicho i wchodzi jak w masło - powierzchnia jak prawie jak lustro. Przy zwiększeniu zbierania materiału do 1mm na przejście niestety miękki metal zaczął zapychać frez
Vc 201 Fz 0.042 -> to twoje parametry...
Przy 3piórze spróbuj S12000 F1500 i dalej po 0.5mm nie powinno kleić, a będzie 50% szybciej :) Głębiej niż 0.5mm raczej go nie wsadzisz bez chłodzenia bo zalepi bardzo szybko :( Chyba, że masz miejsce to trochoidem kopnij :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”