Dobór palnika

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
mikad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2015, 18:54
Lokalizacja: PL

Dobór palnika

#1

Post napisał: mikad » 09 kwie 2021, 20:09

Witam.
Nie wiem czy pisze w dobrym dziale bo chodzi o ręczną plazmę a nie cnc ale nie widzę innego.
Nie miałem jeszcze styczności z przecinarką plazmową więc niektóre pytania mogą wydać się śmieszne dla "starych wyjadaczy".
Chcę zakupić przecinarkę plazmową Makin cut 65 firmy Kuhtreiber zwanej u nas Tiger, jednak przecinarka sprzedawana jest bez uchwytu. Przecinarka ma złącze euro i zajarzenie łukiem pilotującym, czy do takiego systemu będzie pasował każdy palnik z łukiem pilotującym? Czy ten łuk powstaje między cofającą się elektrodą? Czy to jest to samo co spartus nazywa zajarzeniem blow back? Jak rozróżnić te palniki P, PT, S, A, CP.
vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 415
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

Re: Dobór palnika

#2

Post napisał: vv3k70r » 21 lip 2021, 19:08

Nie znam tej akurat przecinarki, ale. Łuk zajarzasz na koszt elektrody w palniku.
Jeśli pracujesz z ręki to 35amp wystarcza do pocięcia wszystkiego poniżej 20mm czarnej. A powyżej to tylko męczenie elektrod chyba że złomujesz i potrzebujesz coś takim prądem zdmuchnąć.
Pierwsze co robię w przecinarce to obchodzę limit ciśnienia i zadaję duży filtr przed maszyną (żeby nie pluła wodą) oraz wywalam oryginalne chłodzenie i podłączam poważniejsze. Hypertherm 45 chodzi mi tak już naście lat, a katuję go w niegodziwych warunkach (uchwyt z gorąca już pękł i trzyma się na taśmie).
Jeśli chcesz zmechanizować do cięcia liniowego ręcznym palnikiem to wtedy zastosowanie ma wyższy prąd, ale jego wykorzystanie wymaga sporego przepływu powietrza, a producenci jakoś tak robią, żeby go nie było tylko żeby elektrody się szybko zużywały.
bumeluję


dudziak4
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 544
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Dobór palnika

#3

Post napisał: dudziak4 » 22 lip 2021, 17:39

Łuk pilotujący mogą mieć zarówno palniki zajarzane przez HF jak i palniki zajarzane przez cofającą się elektrodę tzw. blow-back
Najprościej było by się dowiedzieć u producenta lub w manualu czy plazma ma moduł HF czy nie lub rozkręcając agregat o ile masz takę wiedzę jak płytka z HF wygląda. Jeśli kupisz palnik z blow-back a agregat ma HF to w najlepszym przypadku uszkodzisz nie odwracalnie sam palnik a w najgorszym coś padnie w agregacie+palnik. Jeśli kupisz palnik odpalany przez HF a agregat obsługuje palniki z blow-back czyli agregat nie posiada modułu HF to palnik zwyczajnie nie odpali będzie lecieć tylko powietrze. Podsumowując jeśli nie masz w żaden sposób jak sprawdzić jak agregat odpala palnik to kup palnik odpalany przez HF jak się okaże że palnik nie odpala i jest potrzebny palnik z blow-back to go po prostu wymienisz jak zrobisz odwrotnie to będzie du** i nie kupuj palnika większej mocy niż ma plazma bo nie ma to najmniejszego sensu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”