Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
młodyinzynier10
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2021, 13:49

Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#1

Post napisał: młodyinzynier10 » 23 gru 2021, 13:58

Pracuję nad projektem prostego jednostronnego zaworu pneumatycznego, coś w stylu zaworu pokazanego na zdjęciu. Mój problem jednak polega na tym, że chciałbym zamiast sprężyny wstawić tam mikrosiłownik hydrauliczny. Zależy mi na uzyskaniu stałej wartości siły reakcji podczas wypływu powietrza.
Moje pytanie zatem brzmi, jak dobrze dobrać taki siłownik. Czy możecie mi polecić jakieś strony, lub firmy z tego typu urządzeniami?
Załączniki
zdjecie.png




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4160
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#2

Post napisał: Steryd » 23 gru 2021, 15:52

Festo oczywiście znasz?
Można?
Morzna!!!


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 242
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#3

Post napisał: Wiktor57 » 23 gru 2021, 21:33

młodyinzynier10 pisze:Pracuję nad projektem prostego jednostronnego zaworu pneumatycznego, coś w stylu zaworu pokazanego na zdjęciu. Mój problem jednak polega na tym, że chciałbym zamiast sprężyny wstawić tam mikrosiłownik hydrauliczny. Zależy mi na uzyskaniu stałej wartości siły reakcji podczas wypływu powietrza.
Zawór na zdjęciu to typowy zawór zwrotny. Przepuszcza czynnik w jedną stronę a blokuje przepływ w drugą (powrót czynnika). Po wyrzuceniu sprężyny i wstawieniu siłownika zawór zatraci swoją podstawową funkcję i będzie tzw. zaporowym. Nie widzę możliwości wstawienia żadnego siłownika do rozwiązania ze zdjęcia, ponieważ musiał by się znajdować wewnątrz rurociągu, co jest mało realne i nie opłacalne . Prościej jest to zrealizować w układzie kątowym, lub na zwykłym kurku kulowym. Są również zawory tzw: zaporowo - zwrotne łączące funkcję zaporową ze zwrotną (być może Tobie właśnie o to chodziło). Jest też klapa zwrotna z możliwością zamknięcia. Co do możliwości dokładnej regulacji wypływu to wchodzimy w nowe zagadnienie: zawory regulacyjne. To osiąga się przez odpowiedni kształt grzybka (jest to tzw czasza regulacyjna). Unosząc grzybek o pewną wartość odsłaniamy proporcjonalną wielkość przelotu pod nim. W każdym przypadku napęd zaworu czy to ręczny, pneumatyczny, elektryczny czy hydrauliczny znajduje się poza rurociągiem i nie musi być mikro.


Autor tematu
młodyinzynier10
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2021, 13:49

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#4

Post napisał: młodyinzynier10 » 24 gru 2021, 01:12

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Faktycznie trochę zbyt ogólnie opisałem problem. Projektowane rozwiązanie ma być zaworem odpowietrzającym w pewnego rodzaju poduszce powietrznej. Żeby jednak była ona skuteczna, potrzebuję mieć stałą wartość ciśnienia absolutnego w poduszce. Dobrze by było, żeby również siła, z jaką powietrze działa na tłoczek (odpowiednik płytki z zaworu zwrotnego w poprzednim zdjęciu) była charakterystyką liniową. Sprawiłoby to, że mógłbym zastosować sprężynę o odpowiedniej charakterystyce ugięcia. Z symulacji przepływu w programie już wiem, że nie będzie ona liniowa, przez co odpada zastosowanie sprężyny, dlatego pomyślałem o siłowniku, który odpowiednio zaprogramowany spełnił by wszystkie warunki.
A mikro siłownik dlatego, że zależy mi żeby to rozwiązanie było jak najmniejsze ze względów funkcjonalności.

Poniżej załączam poglądowe zdjęcie projektu tego zaworu. Wlot powietrza jest u góry, wyloty po bokach. Geometria bardzo prosta ale jest to rozwiązanie w bardzo początkowej fazie testów, domyślnie otwory wylotowe są prostokątne (to co pokazuje zdjęcie to testowanie przeze mnie nieco innej geometrii).
Mam nadzieję, że teraz nieco lepiej opisałem problem. Czy muszę się jakoś specjalnie pochylać nad doborem tego siłownika? Czy wystarczą satysfakcjonujące mnie wymiary, skok i zakres sił. Początkowo myślałem że wystarczy taki siłownik ustawić na stałą wartość siły ograniczającej i wszystko będzie cacy, jednak boję się, że zmieni się wartość ciśnienia w poduszce.
Załączniki
zdjecie2.png


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#5

Post napisał: Adi123 » 24 gru 2021, 08:21

Raczej musisz pokombinować z modyfikacja otworów i ewentualnie sprężynami o nieliniowej charakterystyce.
Chcesz mieć zawór ze sterowanym siłownikiem hydraulicznym? Nie prościej wybrać zawór proporcjonalny? Siłownika hydraulicznego "nie zaprogramujesz", bo żeby uzyskiwać przy jego pomocy żądaną (zmienną) siłę musisz go i tak sterować proporcjonalnie

Nie odpisujesz dokładnie co to za aplikacja, ale różne poduszki pneumatyczne to się często po prostu zasila przez reduktor i tyle.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 242
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#6

Post napisał: Wiktor57 » 24 gru 2021, 08:27

młodyinzynier10 pisze:Z symulacji przepływu w programie już wiem, że nie będzie ona liniowa, przez co odpada zastosowanie sprężyny, dlatego pomyślałem o siłowniku, który odpowiednio zaprogramowany spełnił by wszystkie warunki.
Myślę, że siłownik bez odpowiedniego osprzętu , tj czujniki położenia pozycjoner, itp też nie spełni tej funkcji. No i czy jego szybkość działania będzie wystarczająca. Najprościej i najtaniej będzie pozostawić sprężynę i popracować nad kształtem okien i ukształtowaniem dolnej części tłoczka. Najprostsze technologicznie jest wywiercenie na obwodzie tulei
rzędów otworów. Wylicza się średnice i ilość otworów w rzędzie oraz ilość rzędów. Dolna część tłoczka może mieć odpowiednio ukształtowaną powierzchnię np. paraboli.
O widzę, ze Kolega wcześniej napisał prawie to samo.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#7

Post napisał: orion32 » 24 gru 2021, 09:51

A nie prościej zastosować reduktor upustowy? Chyba, że to ciśienie nie ma być stałe, tylko regulowane.Przykładowy
https://air-com.pl/p/zawory-redukcyjne- ... 14-12,8200
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
młodyinzynier10
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2021, 13:49

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#8

Post napisał: młodyinzynier10 » 24 gru 2021, 11:16

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi. Chyba faktycznie najlepiej będzie pokombinować ze zmianą samej geometrii.
Co do siłownika to myślałem o czymś takim:
https://www.ultramotion.com/servo-cylinder/#overview
Zależy mi na tym, żeby to rozwiązanie mogło być dość uniwersalne. Chodzi o zawór odpowietrzający do poduszki absorbujący upadek z wysokości. Dlatego pomyślałem że taki siłownik z zamkniętym układem sterowania będzie okej. W zależności od parametrów upadku wystarczy zmienić siłę, z jaką ma reagować. To by sprawiło że będzie dość uniwersalny jeśli chodzi o różne warunki uderzeniowe.
Jeśli zastosowałbym sprężynę to wydaje mi się że miała by ona zastosowanie w tylko tym jednym przypadku. Z drugiej jednak strony, wymiana sprężyny na inną nie jest bardzo kosztowna i trudna w zrealizowaniu. Ale mimo wszystko wydaje mi się że jest z tym trochę więcej zachodu.
Przesyłam jeszcze wykres siły działającej na płytkę w zależności od przesunięcia tłoczka. Ogólnie wygląda nieźle, oprócz tego nagłego skoku przy maksymalnym otwarciu.
Załączniki
zdjecie3.png


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#9

Post napisał: Adi123 » 25 gru 2021, 21:55

Co chcesz tą poduszką chronić? To ma być jednorazowe urządzenie? Jeśli tak to może coś jak poduszki czołowe w samochodzie? Poduszka się napełnia do jakiegoś ciśnienia, i wtedy następuje otwarcie (rozerwanie) "wentyli" przez które wypływa nadmiar gazu. Człowiek uderzając w poduszkę wypycha przez te same otwory po prostu szybciej gaz. W niektórych konstrukcjach otwierają się dodatkowe "wentyle" (zaworami tego nie nazwę), przy większym wzroście ciśnienia.

Tutaj muszę zaznaczyć że opróżnianie się poduszki czołowej związane jest głównie z koniecznością zapewnienia możliwości oddychania nieprzytomnej osobie, która mogła by się udusić leżąc na napełnionej poduszce


Autor tematu
młodyinzynier10
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2021, 13:49

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

#10

Post napisał: młodyinzynier10 » 26 gru 2021, 02:02

Adi123 pisze:
25 gru 2021, 21:55
Co chcesz tą poduszką chronić? To ma być jednorazowe urządzenie? Jeśli tak to może coś jak poduszki czołowe w samochodzie? Poduszka się napełnia do jakiegoś ciśnienia, i wtedy następuje otwarcie (rozerwanie) "wentyli" przez które wypływa nadmiar gazu. Człowiek uderzając w poduszkę wypycha przez te same otwory po prostu szybciej gaz. W niektórych konstrukcjach otwierają się dodatkowe "wentyle" (zaworami tego nie nazwę), przy większym wzroście ciśnienia.
W tym dokładnie przypadku chodzi o ochronę kapsuły zrzutowej w momencie uderzenia o ziemię, ale podobne rozwiązania są też testowane jako układy amortyzacji awaryjnego lądowania np. w helikopterach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”