Dobór diody prostowniczej

Dobór diody prostowniczej

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
zaliczenie14
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 19 paź 2018, 09:07

Dobór diody prostowniczej

#1

Post napisał: zaliczenie14 » 27 gru 2021, 21:40

Witam,
mam pytanie odnośnie doboru diody prostowniczej D1 na schemacie. Nigdy nie zajmowałem się doborem diod i mam pytanie czy ktoś mógłby pomóc z jej doborem. Dioda ma zabezpieczać miliamperomierz M1 przed przeciążeniem.
Z góry dziękuje za odpowiedzi i chęć pomocy.
Pozdrawiam.

Schemat: Obrazek



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór diody prostowniczej

#2

Post napisał: tuxcnc » 27 gru 2021, 22:01

zaliczenie14 pisze:
27 gru 2021, 21:40
Schemat: Obrazek
Jeżeli układ jest zasilany 10V, to przez diodę nie popłynie więcej niż 100mA.
Natomiast problemem może być napięcie przewodzenia, bo ono może przyciąć zakres miernika, którego parametrów nie ma na schemacie, więc trudno cokolwiek wywróżyć.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Dobór diody prostowniczej

#3

Post napisał: TOP67 » 27 gru 2021, 23:09

W układzie są szeregowo: miliamperomierz o nieznanej rezystancji, 3 rezystory 100 Ω i tyrystor, na którym w stanie przewodzenia jest ok 1V. Zatem przy zasilaniu 10V, na rezystorze z miliamperomierzem będzie co najmniej 3V (pomijając diodę). Ale dioda przewodzi przy ok 0,6V, więc pomiar będzie zafałszowany.

Dlaczego boisz się przeciążenia? Bez diody nie popłynie więcej jak 30 mA. A przez diodę ok 40 mA.

Dodane 8 minuty 41 sekundy:
Aby dobrać diodę zabezpieczającą, musisz znać spadek napięcia na miliamperomierzu przy maksymalnym wskazaniu. Jeśli jest to więcej niż 0.5V, to trzeba dać więcej diód szeregowo. Jeśli dużo mniej, to trzeba dołożyć rezystor. Diodę zapinasz na sam miliamperomierz (z ew. małym rezystorem).

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Dobór diody prostowniczej

#4

Post napisał: grg12 » 28 gru 2021, 08:27

Patrzę na ten układ i zastanawiam się do czego może służyć. Jedyne co mi przychodzi do głowy - układ do pomiaru prądu upływu diód i tyrystorów.
Po prawej stronie widać coś co wygląda na gniazdo bananowe i przełącznik do zmiany biegunowosci. Z tego wynika że miliamperomierz musi mieć wysoką czułość (i prawdopodobnie jest mikroamperomierzem) a dioda służy do jego zabezpieczenia w przypadku jeśli badany element został podłączony "na odwrót". Przy powyższych założeniach - zwykla 1N4001 powinna starczyć.
Powyższe to czyste domysły - układ wyglada na skopiowany ze starego podrecznika - przypuszczam że zadanie domowe? Bo jakoś cieżko mi uwierzyć że ktoś kto nie potrafi dobrać tej diody chce zbudować dedykowany układ do pomiaru upływność tyrystora.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”