Sprężarki śrubowe i kompresory przetwarzają powietrze, którym oddychamy w taki sposób, że jego ciśnienie staje się wyższe niż atmosferyczne. Otrzymane w ten sposób sprężone powietrze może zmagazynować dużo energii pod wysokim ciśnieniem. Jest ono źródłem zasilania różnego rodzaju maszyn, przede wszystkim siłowników pneumatycznych, bywa także ważną częścią procesu produkcyjnego np. w transporcie pneumatycznych czy aeracji.
Sprężarki bezolejowe
Powietrze sprężane w kompresorach czy sprężarkach śrubowych, choć bezpieczne, ma w sobie zawartość oleju. Spowodowane jest to rodzajem procesu sprężania. Tłoki urządzeń, by zapobiec tarciu, są smarowane olejem, którego cząstki w procesie sprężania przedostają się do finalnego produktu. Aby otrzymać powietrze w zupełności czyste i wolne od niechcianych cząstek, używa się sprężarek bezolejowych. Działają tak samo jak śrubowe, a jedyną różnicą jest to, iż w sprężarce bezolejowej tłok zbudowany jest z materiału, który nie ulega tarciu. Dzięki temu nie musi być smarowany olejem, a podczas procesu sprężania do powietrza nie przedostają się szkodliwe jego pozostałości.
W jakich branżach ważne jest, by sprężone powietrze było maksymalnie czyste?
Oczywiste jest, że przemysł spożywczy wymaga sprężonego powietrza jak najbardziej czystego. Obecnie jednak coraz więcej przedsiębiorstw z innych branż, od niewielkich zakładów po ogromne firmy, decyduje się na pracę ze sprężarkami śrubowymi bezolejowymi. Jest to rozwiązanie korzystne także z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ urządzenie bezolejowe nie wymaga korzystania z dodatkowych filtrów do oczyszczania powietrza. Wszystkie sprężarki wyposażone są również w ekonomiczny powietrzny bądź wodny system chłodzenia który dodatkowo może odzysk energie w postaci gorącego powietrza bądź wody do ogrzewania pomieszczeń socjalnych. – takie modele w swojej ofercie ma firma BOGE.
Gdzie stosuje się bezolejowe sprężone powietrze?
- przemysł zbożowy,
- woda i napoje,
- browarnictwo,
- mleczarnie,
- elektronika,
- przemysł elektroniczny,
- sektor medyczny w tym szpitale,
- przemysł papierniczy,
- przemysł tekstylny.