Czym zajmuje się operator maszyn CNC?

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Czym zajmuje się operator maszyn CNC?

#1

Post napisał: Redakcja » 29 lis 2018, 17:41

Obrazek
Maszyny sterowane numerycznie CNC są już bardzo rozpowszechnione i w wielu miejscach wyparły “ręczne” maszyny obróbcze. Warto więc wiedzieć, na czym polega praca operatora CNC i kogo może zainteresować taka ścieżka kariery zawodowej.
By móc zostać operatorem maszyn sterowanych numerycznie trzeba przejść przez odpowiednie kursy i szkolenia CNC, a następnie zdać wymagany egzamin. To przyszłościowy zawód, ponieważ coraz więcej krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw potrzebuje specjalistów do obsługi tego typu urządzeń. Zakłady produkcyjne odchodzą od maszyn obsługiwanych ręcznie na rzecz CNC, w efekcie czego zyskują możliwość szybszego i dokładniejszego obrabiania materiałów - wykorzystywanych przy wytwarzaniu urządzeń mechanicznych, pojazdów czy maszyn budowlanych.

Podstawowy zakres zadań operatora maszyn CNC
Określenie operator CNC odnosi się do zawodu, którego istota polega na szeroko rozumianej obsłudze maszyn sterowanych numerycznie, czyli między innymi tokarek, frezarek, czy wykrawarek. Zakres zadań operatora zależy od firmy w której jest zatrudniony, jak również od posiadanych przez niego kwalifikacji. Na zestaw podstawowych obowiązków składa się uruchamianie i kontrolowanie procesu obróbki danego materiału, a także zatrzymywanie obrabiarki. Do tych nieco bardziej zaawansowanych zadań zaliczają się: kontrola i analiza jakości wykonywanej obróbki.

Pozostałe zadania
Rolą operatora może być też programowanie maszyn CNC oraz ewentualne wprowadzanie korekt w zakresie parametrów procesu obróbczego. Jako programista może określać kolejność operacji technologicznych, wykonywać szkice prostych detali czy też opracowywać programy obróbki.

W czasie trwania obróbki operator analizuje zachowanie urządzeń i narzędzi, zwłaszcza pod kątem ich efektywności. Poza tym, ponieważ odpowiada za ich prawidłowe działanie, musi regularnie przeprowadzać badanie stanu technicznego maszyn, a w razie potrzeby - dokonywać niezbędnych napraw.

Praca z maszynami CNC - dla kogo?
W pracy operatora maszyn CNC przydaje się przede wszystkim wiedza matematyczna, umiejętność czytania rysunków technicznych, a także sprawność manualna i wysoka precyzja. Podstawowym wymogiem jest też zdolność do koncentracji, ponieważ urządzenia CNC, choć działają automatycznie, to jednak wymagają stałego nadzoru. Poza tym, kandydat na takie stanowisko powinien wykazywać się cierpliwością, samodzielnością oraz gotowością do wzięcia na siebie dużej odpowiedzialności. Dla osób, które spełniają wszystkie lub przynajmniej większość z tych wymagań, praca jako operator będzie źródłem wielu ciekawych wyzwań, jak również atrakcyjnych dochodów.Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”