czym sie roznia te systemy ?????

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
bugaj
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 12 gru 2007, 17:34
Lokalizacja: okolice R

czym sie roznia te systemy ?????

#1

Post napisał: bugaj » 19 sty 2008, 13:13

w zawiazku ztym ze niit nieodpowiada na posty w dziale na luzie wiec napisze tutaj .potrzebuje info na temat roznicy sinumerika i fanuca czym sie konkretnie roznia ??oraz Mtsa i Mitsubishi meldasa ??? pisze prace inz. i mam to zorbic na podstawie instrukcji i zaznaczyc ktore funkcjie sie roznia a ze ejst tego w huu.... to moze mnie jakos nakierujecie na co mam zwrocic uwage przy takim porownaniu.To jest jedno i jesczze jedna rzezcz potrzebuje jakiegos napisanego prostego programu powiedzmy na frezowanie,wierceienie i moze gwintowanie z rysunkiem zeby bylo to napsiane w jezyku sinumerik i jezyku fanuc izaznaczone ktorymi funkcjiami sie to rozni..oczywiscie jesli by ktos mial to prosze o pomoc jesli chodzi o koszta bo wiadomo komu sie chce szukac czegos za darmo to tez mozemy sie dogadac.pozdrawiam i czekam na jakas opodwiedz.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2008, 23:42 przez bugaj, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#2

Post napisał: CNCRob » 19 sty 2008, 15:38

chcesz miec jeden i ten sam detal w roznych jezykach czy w kazdym moze byc inny detal? czym sie roznia...? przede wszystkim czescia funkcji i cykli. troche budowa samego programu. ogolnie jak poznasz jeden z nich to z nauczeniem drugiego nei ma wiekszego problemu. nie mozna napisac dokladnie i szczegolowo roznic i podobienstw bez konkretnych pytan bo trzeba by ksiazke o tym napisac. aha i ja pisze o fanucu i siemensie bo akurat te bardzo dobrze znam.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#3

Post napisał: jasiu... » 19 sty 2008, 16:17

Draco ma rację!

Nie da się ot tak bezpośrednio z grubsza porównać, bo wyjdzie ci, że są to te same programy!

Zawsze "G01" włączy ci ruch po prostej z posuwem "F", zawsze M03 albo M04 włączy ci obroty wrzeciona (trzy w prawo, cztery w lewo). "M5" wyłączy ci silnik, a "M9" chłodziwo.

i jeszcze "M30", to zawsze koniec programu, wyłączenie posuwów i obrotów i powrót na początek programu.

Jak widzisz - żadnych różnic w JĘZYKACH PROGRAMOWANIA tak naprawdę nie ma :!: Szok, no nie, po prostu te programy oparte są o zasady ISO, wspólne dla wszystkich SYSTEMÓW. Właśnie - systemów, bo tak należy to traktować. I tutaj masz niektóre różnice, choć są one dość specyficzne. Dotyczyć będą głównie kompensacji, stałych cykli (wiercenie, wybieranie kieszeni, gwintowanie itp), kiedy niektóre cykle w jednym systemie występują, a w innym nie, lub pod innym numerem. Choć na 99.99% możesz przyjąć, że cykl "G94" to ustalenie posuwu "F" w mm/min, a znowu G40, G41 i G42 to funkcje obsługujące korekcję i "G40" to chyba zawsze odwołanie korekcji promienia narzędzia.

Różnice i to znaczne masz za to w budowie całego systemu i zasadach jego obsługi. Inaczej odbywa się np. zjazd na punkty referencyjne, wpisywanie np. długości czy średnicy narzędzia, miejsca, w którym na stole znajduje się detal. Inaczej obsługuje się podajnik narzędzi, czy głowicę, włącza się podajnik wiórów, wpisuje program, czy dane.

Użyłeś zwrotu: "zeby bylo to napsiane w jezyku sinumerik i jezyku fanuc". To błąd, bo nie ma czegoś takiego, jak język fanuc, czy sinumeric. Jest system sterowania obrabiarką Fanuc, czy Sinumeric, podobnie jak są systemy sterowania komputerem PC (linux, windows itd). Zarówno linux jak windows może służyć do odpalenia np. programu odczytującego pliki mp3. I w linuksie i w windowsie będą to takie same empetrójki i tak samo będą brzmieć, a różnica polega głównie na sposobie, w jaki poszczególne systemy będą te pliki przetwarzać, żeby mi zagrały. Podobnie jest z systemami sterowania obrabiarek. masz te same ruchy, opisane poprzez tzw. kody G, ale system określonego producenta w inny sposób pracując wysyła narzędzie bądź po prostej, bądź po łuku, włącza i wyłącza obroty i tak dalej.

Z punktu budowy programu różnice są niewielkie, choć z punktu budowy systemu operacyjnego (jak między windows i linuks) diametralne. Inny jest interfejs (ekrany w poszczególnych systemach, inny sposób obsługi (przyciski, układ klawiatury itd.). Przedstawiam to bardzo infantylnie, jak dla dziecka, ale myślę, że nie masz o to do mnie żalu. Gdybyś chciał coś konkretnego pociągnij wątek. Ale nie koncentruj się na samych kodach, bo wyjdzie ci, że różnice sa niewielkie i wystarczy maksymalnie na 2-3 strony rozdziału. Ale jeśli wyjdziesz od sposobu obsługi, i wygląd, najlepiej w oparciu o konkretny typ obrabiarek, możesz mieć fajną pracę i materiałów dość dużo.


Autor tematu
bugaj
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 12 gru 2007, 17:34
Lokalizacja: okolice R

#4

Post napisał: bugaj » 20 sty 2008, 10:38

.
Draco pisze:chcesz miec jeden i ten sam detal w roznych jezykach czy w kazdym moze byc inny detal?
tak chce jeden iten sam detal w roznych jezykach .Bo na takim wlansie przykladzie koles kazal mi porownac ze np jak sie te dwa programy obok siebie ustawi to zeby byly zaznaczone roznice jak to jest w fanucu ajak w sinumeriku .zamota jak niewiem co z ta praca jest :neutral:
jasiu... pisze:Użyłeś zwrotu: "zeby bylo to napsiane w jezyku sinumerik i jezyku fanuc". To błąd, bo nie ma czegoś takiego, jak język fanuc, czy sinumeric. Jest system sterowania obrabiarką Fanuc, czy Sinumeric, podobnie jak są systemy sterowania komputerem PC (linux, windows itd). Zarówno linux jak windows może służyć do odpalenia np. programu odczytującego pliki mp3. I w linuksie i w windowsie będą to takie same empetrójki i tak samo będą brzmieć, a różnica polega głównie na sposobie, w jaki poszczególne systemy będą te pliki przetwarzać, żeby mi zagrały. Podobnie jest z systemami sterowania obrabiarek. masz te same ruchy, opisane poprzez tzw. kody G, ale system określonego producenta w inny sposób pracując wysyła narzędzie bądź po prostej, bądź po łuku, włącza i wyłącza obroty i tak dalej.
dzieki za te informacje teraz mi sie troche oczy otworzyly na te cale systemy :smile: na uczelni nikt nam nie tlumaczyl na temat systemow sterowan i dlatego sa tutaj wtym co pisze byki :oops: bo dopiero teraz zaczolem ta prace rozgryzac powoli i rozumiec na czym to wszystko polega :wink:

[ Dodano: 2008-01-22, 23:39 ]
potrzebuje info na temat mitsubishi meldasa ma ktos moze???? jakies linki czy cosik ????? pilnee

Awatar użytkownika

cieslak_2005r
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 213
Rejestracja: 01 kwie 2006, 17:00
Lokalizacja: Trinidad and Tobago

#5

Post napisał: cieslak_2005r » 01 lut 2008, 23:49

może Ci się przyda coś z tej stronki


Autor tematu
bugaj
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 12 gru 2007, 17:34
Lokalizacja: okolice R

#6

Post napisał: bugaj » 18 lut 2008, 15:23

dzieki wlaśnie tego potrzebowalem :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”