Część robocza gwintu na całej długości?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Tomek.S
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2016, 00:34
Lokalizacja: Strzyżów

Część robocza gwintu na całej długości?

#1

Post napisał: Tomek.S » 18 cze 2017, 17:31

Cześć :)

Mam małe pytanko z zakresu gwintowania na tokarce.
Potrzebuję zrobić rysunek dla wykonawcy pewnego elementu, połączenia gwintowego aczkolwiek nie do końca wiem jak to rozwiązać. Dla uproszczenia opisu wkleję zdjęcie:

Obrazek

Rozumiem, że gwintu nie będzie w stanie wykonać na całej długości (przynajmniej ręcznie się nie da ze względu na "rozbieg" gwintu - narzynką nie dotnę do końca). Czy wykonanie tego na tokarce jest jakoś bardzo problematyczne? Jeśli tak to przełoży się to pewnie na koszty a tu chciałbym minimalizować. Element miałby wkręcać się do oporu w ściankę 10mm (sam gwint -m14- na zdjęciu ma 25mm długości - w założeniu jest by to skontrować nakrętkami dla pewności).

Drugą opcją jest nie gwintowanie tego na te 10mm które przechodziłyby przez element w który to będzie wkręcone, a jedynie sam koniec gdzie będą nakrętki. Przez co odsuwamy się od tego lica które by nam przeszkadzało przy gwintowaniu - czy lepiej pójść tą drogą?

Pytanie pewnie wydaje się błahe aczkolwiek pierwszy raz mam z czymś takim styczność, dopiero zaczynam bawić się w te klocki, robię dla siebie do warsztatu i chciałbym to zrobić porządnie :)

Jeżeli zostajemy przy opcji 1 jak powinienem zakończyć ten gwint? Jakieś podcięcie - na jaki wymiar?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź :)



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 18 cze 2017, 19:01

Poczytaj o podcięciach na wybieg gwintu. http://lwcad.republika.pl/podc_gw/r_wyj_podc1.htm
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: mag999 » 18 cze 2017, 19:52

Na tokarce cnc zrobisz to prawie do końca. Jak tam podobna sytuacje to kończę toczyć gwint 5 setek przed czołem. A przedtem robię jakimś wąskim przecinakiem podciecie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”