CNC 3018

pomoc z plikiem STL

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
walld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2021, 09:15

CNC 3018

#1

Post napisał: walld » 23 lip 2021, 11:26

Dzień dobry.
To mój pierwszy post na tym forum więc przepraszam jeśli pomyliłem dział. Z zawodu jestem elektrykiem, amatorsko zajmuję się lutnictwem. Moją przygodę z CNC sprawił przypadek, otóż w rozliczeniu za usługi od klienta otrzymałem cały zestaw mini cnc, CNC 3018 pro, komplet frezów, laptop wraz z zainstalowanymi programami, trochę materiałów w postaci desek w większości lipowych, ( foto w załącznikach ). Obrabiarka to popularny sprzęt od chińskiego dystrybutora CNC 3018 pro z uchwytem ER11- 3.175mm i 9000 obr\min, dodatkowo laser 2500 mW.
Frezy: - trzpieniowy od 1.0 d0 3.0mm
- kulowy od 0.8 do 3.0mm
- grawerski 19 i 20 stopni ( zdjęcie frezów w załączniku )
Programy: - Autodesk ArtCAM Premium 2018
- Aspire 9.5
- grblControl
- Candle_1.1.7
Sprzęt działa bezproblemowo, do tej pory nie miałem problemów z wypalaniem laserem czy drobnymi projektami, jednak utknąłem na jednym pliku STL ( link do darmowej strony z plikiem poniżej ). Otóż chcę zrobić ten relief na prezent dla mojego brata który jest kapłanem. Odnoszę jednak wrażenie, że z tym sprzętem i moją nikłą wiedzą o cnc, rzucam się z motyką na słońce.
Link do STL: https://www.ameede.net/icon-of-the-apos ... d-carving/

W tym momencie zwracam się do szanownych forumowiczów z wielką prośbą w ogarnięciu tego projektu. Głównie chodzi mi o to, jakich mam użyć frezów do obróbki zgrubnej i wykończeniowej, jaki ustawić posuw, skok i warstwę skrawania zarówno do obróbki wstępnej jak i końcowej. W moich dotychczasowych próbach w podsumowaniu projektu wychodzi mi czas obróbki 30- 40 godzin. Być może istnieje możliwość " odchudzenia " tego STL-a, plik ma prawie 500MB. Format wyjściowy chciałbym uzyskać 180x150x20mm. Dodam jeszcze że, przy próbie skalowania w Artcam
wyskakuje mi artefakt w postaci smug, przez co nie mogę płynnie ustawić wysokości reliefu ( ale to chyba wina karty graficznej w laptopie, zdjęcie w zał. )

Spodziewam się odpowiedzi typu metoda prób i błędów, nie mniej jednak proszę o wszelkie sugestie i podpowiedzi. Bardzo mi na tym konkretnym projekcie zależy. Za jakąkolwiek informację z góry dziękuję.

Pozdrawiam.
Waldemar



Awatar użytkownika

gluk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 31 paź 2020, 10:59
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: CNC 3018

#2

Post napisał: gluk » 23 lip 2021, 19:55

nikt nie doradza, to może wrzucę swoje "3 grosze"
walld pisze: [ ... ]
W moich dotychczasowych próbach w podsumowaniu projektu wychodzi mi czas obróbki 30- 40 godzin.
[ ... ]
Format wyjściowy chciałbym uzyskać 180x150x20mm.
niestety są to całkiem realne czasy pracy dla takiej "zabawki".
Na szybko policzony czas jednokrotnego przejechania frezem obszaru 180mm x 150mm co 0.2mm z prędkością 400mm/min:

180mm * (150 mm / 0.2 mm) / 400 mm/min = 337,5 min (~=5.6h)

a to tylko czas jednokrotnego przejazdu wykańczającego :( tak więc całkowity czas ~30-40h jest realny.
na dużo większe prędkości / zagłębienia nie pozwoli niestety sztywność cnc3018.

Jeśli miałbym coś sugerować, to najprędzej zmianę obrazka 2.5D na ulubiony cytat biblijny w tym rozmiarze jakąś ciekawym fontem (wybacz to moje małe "skrzywienie")


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: CNC 3018

#3

Post napisał: kubus838 » 23 lip 2021, 20:53

Witam

1 W ciągu 40 godzin tego nie zrobisz. Ten relief jest bardzo skomplikowany więc maszyna będzie co chwilę "jeździła" z góry do dołu i odwrotnie - obróbka wykończająca. Możesz spróbować podkręcić prędkość ale tylko podczas pustych przejazdów.

2. Do obróbki kształtowej możesz użyć frezów największych jakie wejdą w uchwyt. Do obróbki wykańczającej użyjesz frezów od 3 do 0,6 mm. Przy konstrukcji tej maszynki raczej wysokich posuwów nie osiągniesz. A przy podanej prędkości wrzeciona to raczej nie możliwe.
3. Te "artefakty" mogą być spowodowane słabej jakości kartą graficzną ale też mogą być efektem złego przygotowania samego reliefu. Ale masz tam program aspire w którym jest opcja wyczyszczenia tych artefaktów. W tym programie możesz też ustawić odpowiednią wielkość takiego reliefu. I tu jest mała uwaga, przed przystąpienie do jakiejkolwiek pracy najpierw przeczytaj dokumentacje do CAD/CAM, sterownika maszyny i samej maszyny.
4. Twoja maszyna nie jest maszyna stabilną i raczej dużych prędkości na niej nie osiągniesz. Powodem tego jest słaba konstrukcja, materiał z którego jest zbudowana. Co nie znaczy, że nie da się na niej nic zrobić. Jeżeli nie będziesz prowokował zbyt dużych oporów pracy to wszystko wyjdzie dobrze. Czyli ustawiasz tak obróbkę aby przejścia były co 0,3 milimetra. Na takie odległości między przejściami wpływ ma również kształt reliefu.
5 Plik stl przed próbą obróbki musisz sprawdzić. A dokładnie chodzi czy wszystkie powierzchnie są zamknięte.
6.Jak pisałem wcześniej przygotuj sobie około 1,5 tygodnia i zrób klika plików obróbkowych abyś jednego dnie zdążył "przerobić" jeden plik. Ta maszyna niestety na wiele nie pozwoli.

robert


Autor tematu
walld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2021, 09:15

Re: CNC 3018

#4

Post napisał: walld » 23 lip 2021, 23:33

Dziękuję za odpowiedzi na post.
Zdaję sobie sprawę że, ten sprzęt to tylko zabawka, ale próbować nie zaszkodzi.
Maksymalne posuwy w poziomie jakie udało mi się uzyskać to 800mm\min dla zgrubnej i 600mm\min wykończeniowej, frezy end mil 1.5mm i grawerski 0.1mm przy skoku na przejście odpowiednio 0.6 i 0.04mm. W Artcamie przetestuję opcję wygładzania, zmniejszając ilość szczegółów być może nieznacznie przyspieszę czas obróbki. Tak jak kolega pisał spróbuję przesiąść się na Aspire jeszcze go nie używałem. Skorzystam także z sugestii, posiedzę 2 tygodnie nad tym STL i przygotuję kilka plików w obu programach z różnymi nastawami. Wybiorę optymalny, a potem niech się maszyna kręci nawet 2-3 dni. Jeszcze raz dziękuję podpowiedzi.

Pozdrawiam


furt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 06 sie 2021, 02:35

Re: CNC 3018

#5

Post napisał: furt » 06 sie 2021, 03:28

Witaj Walld.

Jestem nowy na forum (Uwaga: używam tłumacza), ponieważ badałem router cnc pod kątem ulg i znalazłem twój problem.
Jestem zainteresowany wykonaniem tych prac w płaskorzeźbach podobnych do twojego, ale nie jestem pewien, czy jest to opłacalne finansowo, ponieważ praca maszyny zajmuje dużo czasu.
Nadal nie zdecydowałem, czy kupić router cnc, czy wycinany laserowo cnc.

Chcę kupić router cnc do takich zadań:
https://www.dxfdownloads.com/category/3 ... -religious

Jeśli nie jest możliwe wyprodukowanie części do ich sprzedaży, pomyślałem o maszynie do cięcia laserowego do produkcji wyciętych i zmontowanych części z blachy, takich jak te w linku poniżej:
https://speypers.com/downloads/cdr

Zajmuję się obróbką metali ciężkich, czas maszynowy jest bardzo kosztowny, ale nie mam pojęcia ile za te prace w routerach trzeba zapłacić, ponieważ maszyny do produkcji tych modeli są znacznie tańsze.

Jeśli wiem ile naliczyć za każdą godzinę przepracowanej maszyny, to może mam już wyobrażenie, ile mogę naliczyć klientowi końcowemu.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy jestem na dobrej drodze? Czy płacisz za godzinę przepracowanej maszyny?
Czy istnieje większy rynek i łatwość sprzedaży części wykonanych za pomocą routera cnc lub lasera cnc?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”