Ciśnienie/siła zacisku uchwytu a odkształcenie detalu

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Bit3ls
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 10 mar 2015, 17:02
Lokalizacja: Krosno

Ciśnienie/siła zacisku uchwytu a odkształcenie detalu

#1

Post napisał: Bit3ls » 16 gru 2017, 19:17

Witam.

Interesuje mnie temat obliczenia z jakim maksymalnym ciśnieniem (siłą zacisku) mogę złapać detal tak aby nie odkształcić go (znając jego parametry i zakładając, że jest pełnym wałkiem), jak to odbierać, jeżeli detal jest tulejką (pierścieniem)?

Mógłby mnie jakiś fachowiec naprowadzić odpowiednie tory gdzie szukać takich informacji ? jakieś wzory/literatura ?


fdk

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7978
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Ciśnienie/siła zacisku uchwytu a odkształcenie detalu

#2

Post napisał: WZÓR » 16 gru 2017, 19:49

Moim zdaniem nie ten dział wybrałeś ..... , ale niech Ci będzie.

Przy tokarkach zwykle zainstalowane są uchwyty uniwersalne , gdzie mocujesz element w szczekach za pomocą klucza , a siłę nacisku regulujesz siłą ludzkich mięśni.
Punktem odniesienia tego nacisku jest zasada ,, chybił , trafił " , a w miarę upływu czasu doświadczenie nabyte w trakcie pracy.
Przy maszynach CNC zwykle są uchwyty hydrauliczne.
Siłę nacisku ustala sie w/g tabeli , która jest umieszczona przy zaworze w formie naklejki lub (i) w instrukcji obsługi danej obrabiarki.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciśnienie/siła zacisku uchwytu a odkształcenie detalu

#3

Post napisał: Yarec » 16 gru 2017, 20:52

WZÓR pisze:Moim zdaniem nie ten dział wybrałeś
to przenieś do "Amatorska Tokarnia i konwencjonelne" - będzie OK i łatwiej o Tokarza z praktyką.
przy uchwycie samocentrującym są (chyba) tabele siły ścisku i klucze dynamometryczne, można to też wyliczyć matematycznie, znając materiał, wzór na odkształcenie rury, Ø i ≠ ściany oraz przełożenie samego uchwytu.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Ciśnienie/siła zacisku uchwytu a odkształcenie detalu

#4

Post napisał: Majster70 » 18 gru 2017, 06:59

W praktyce przy produkcji jednostkowej tulejek cienkościennych używasz do mocowania przyrządów w rodzaju przeciętej tulei i przez nią łapiesz detal cienkościenny np w uchwyt 3-szczękowy. Przy długich seriach zamiast uchwytu 3-szczękowego używasz uchwytu z tulejkami zaciskowymi (trzyma prawie całym obwodem). Tak od strony praktycznej. Bo co z mi wiedzy czy z cienkościennej tulejki wyjdzie rozeta po obróbce i zwolnieniu z uchwytu 3-szczękowego - mi jest potrzebny poprawnie wykonany detal. Czyli potrzebne mi praktyczne rozwiązanie tego problemu bo teoretyczna wiedza kiedy wystąpi zjawisko lub nie to za mało. No ale to specyfika szkół i różnica pomiędzy wiedzą a doświadczeniem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”