Ciecie nożem wleczonym - pomysły, sugestie

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Ciecie nożem wleczonym - pomysły, sugestie

#1

Post napisał: drzasiek90 » 09 maja 2021, 12:08

Postanowiłem zapytać, może komuś przyjdzie do głowy jakiś ciekawy pomysł.
Wycinamy dekoracje z papieru za pomocą plotera z nożem wleczonym.
Kształty wycinane są bardzo różne, zazwyczaj są to przeróbki/konwersje grafiki i nieraz kształt nie jest optymalny pod względem wycinania nożem. Zdarzają się kształty które zawierają ostry kąt na kształcie. Oczywiście na nawrocie w takim kącie nóż wykonuje objazd po okręgu.
Obrazek
Jednak w przypadku takim raz na jakiś czas zdarza się, że wycięty kształt po prostu się zawróci za nożem. Papier jest klejony do maty jednak w momencie gdy kształt jest cienki to powierzchnia klejenia jest zbyt mała i nie wystarcza siły kleju aby wytrzymać siłę podczas cięcia. Próbowałem z różnymi nożami (różny kąt nachylenia), próbowałem zwalniania lub przyspieszania na nawrocie jednak to nie to. Problem nie jest bardzo uciążliwy jednak szukam rozwiązania o ile takowe jest. Może ktoś ma pomysł, jakieś spostrzeżenia lub doświadczenia w tym temacie.




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Ciecie nożem wleczonym - pomysły, sugestie

#2

Post napisał: kubus838 » 10 maja 2021, 09:40

Witam

To też się dołączę do tematu - mam ten sam problem tylko z folią.

robert


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Ciecie nożem wleczonym - pomysły, sugestie

#3

Post napisał: GumiRobot » 10 maja 2021, 11:35

Dociąć pierwszą prostą do ostrego narożnika ewentualnie przedłużyć ją o 2-3mm, nóż do góry, ustawić się na przedłużeniu prostej odchodzącej od ostrego narożnika w odległości zapewniającej ustabilizowanie się noża na właściwym kierunku, zejść nożem na wysokość cięcia, kontynuować cięcie po pozostałym profilu.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Ciecie nożem wleczonym - pomysły, sugestie

#4

Post napisał: drzasiek90 » 10 maja 2021, 21:22

Wyjątkowo nietrafiona rada.
To dekoracja a nie fragment opakowania :) Tu musi być ładnie i starannie, nie można nadcinać więcej niż trzeba. Jeśli elementem który ma pozostać jest wewnętrzna część to jeszcze by uszło bo nie będzie widać, ale czasami elementem dekoracji jest ta część na zewnątrz narożnika.

Program CAM mam swój własny więc sekwencję mogę dać dowolną jednak póki co pomysłu brak. Nóż ustawia się w kierunku cięcia zaraz na narożniku, do tego właśnie jest ten objazd po okręgu. Offset ostrza od osi obrotu to około 0.4mm. Jedyny sensowny pomysł to docinać taki narożnik z obu stron w kierunku ostrym ale wtedy czas wycinania się wydłuża a to też ma znaczenie.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Ciecie nożem wleczonym - pomysły, sugestie

#5

Post napisał: rdarek » 10 maja 2021, 22:03

To będzie zatem kolejna nie trafiona rada.
Ploter z nożem wleczonym po prostu tak ma (ograniczenie minimalnego elementu jaki potrafi wyciąć dany ploter), jedynie co jeszcze można to z ostrych narożników zrobić łuki. Tak wiem idiotyczny pomysł szczególnie w jakiejś "koronkowej" ozdobie :mrgreen:
Wersja druga niestety zainwestować w ploter z nożem aktywnym ale i tam nie wszystko wyjdzie tak jak byśmy chcieli.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Ciecie nożem wleczonym - pomysły, sugestie

#6

Post napisał: drzasiek90 » 10 maja 2021, 22:13

Ploter z nożem aktywnym niczego tu nie zmieni. Tu nie problemem jest nóż, ponieważ nóż obraca się prawidłowo dzięki objazdom po łuku. Nóż aktywny obróci się tak samo. Problemem jest to, że papier odcięty z jednej strony i cięty niejako "pod włos" po prostu raz na jakiś czas się zwinie i pójdzie na nożem. Tak samo nic nie pomoże zrobienie łuku, bo powierzchnia papieru nadal będzie zbyt mała i czasami nie wystarczy "siły klejenia" nad "siłą cięcia". Trzeba by po prostu "pogrubiać" narożniki cieńsze niż ale to nie przejdzie bo zepsuje efekt. Bardziej szukam natchnienia na wymyślenie sposobu wycinania tegoż ale zdaje sobie sprawę, że to po prostu tak musi być...


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Ciecie nożem wleczonym - pomysły, sugestie

#7

Post napisał: rdarek » 11 maja 2021, 00:27

drzasiek90 pisze:
10 maja 2021, 22:13
Ploter z nożem aktywnym niczego tu nie zmieni. Tu nie problemem jest nóż, ponieważ nóż obraca się prawidłowo dzięki objazdom po łuku. Nóż aktywny obróci się tak samo.
Nie masz do końca racji bo nóż aktywny podnosi się, obraca opada i dopiero tnie. Wleczony musi na materiale zawrócić
drzasiek90 pisze:
10 maja 2021, 22:13
Problemem jest to, że papier odcięty z jednej strony i cięty niejako "pod włos" po prostu raz na jakiś czas się zwinie i pójdzie na nożem.
Tak za mały element (tnę folię samoprzylepną) wyrwie nawet ploter z nożem aktywnym ciąłem na jednym i drugim typie.
drzasiek90 pisze:
10 maja 2021, 22:13
Trzeba by po prostu "pogrubiać" narożniki cieńsze niż ale to nie przejdzie bo zepsuje efekt. Bardziej szukam natchnienia na wymyślenie sposobu wycinania tegoż ale zdaje sobie sprawę, że to po prostu tak musi być...
Amen :wink:

Ale można by pokombinować nad indywidualną konstrukcją oprawki noża (raczej tylko dla plotera z nożem aktywnym) choć nie jestem przekonany czy to się tak do końca uda

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”