chytrý spínač

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

chytrý spínač

#1

Post napisał: tuxcnc » 03 cze 2021, 16:26

Tytuł jest po czesku żeby śmiesznie było i jest to jedyny tego powód.

Natomiast problem śmieszny nie jest i nieźle mnie wkurza.
Otóż zakupiłem w promocji taki oto czujnik długości narzędzia https://www.aliexpress.com/item/4000997899462.html
Co prawda średnio mi się on podoba, ale doszedłem do wniosku że za stówkę to mi się nie chce własnego robić...
Działa to w ten sposób, że ma dwie pary styków normalnie zwartych. Przy lekkim nacisku działa pierwsza para i to słuzy do pomiaru narzędzia. Przy mocniejszym nacisku działa druga para, którą należy wpiąć w obwód E-stop, co ma zabezpieczać czujnik przed dzwonem.
W czasie pomiaru narzędzia działa to bardzo fajnie i nie ma się czego czepiać.
Niestety w czasie ciężkiego frezowania maszyna wpada w wibracje, które niespecjalnie wpływają na obróbkę, ale powodują zadziałanie czujnika wysokości narzędzia i program się zatrzymuje wywalając stosowny komunikat...
Oczywiście czujnik dałoby się ręcznie odpinać na czas obróbki, ale to się wcześniej czy później musi skończyć dzwonem.
Jest jeszcze druga sprawa, kupiłem miniaturowe czujniki zbliżeniowe https://www.aliexpress.com/item/4001263764891.html, które mają raptem 6.4*10*27mm i kombinuję zrobić z jednego czujnik zera materiału mocowany w uchwycie wrzeciona (taki 3d-probe ale działający tylko w jednej osi).
Procedura pomiaru ma wyglądać tak, że ten czujnik we wrzecionie najpierw najeżdża na czujnik wysokości narzędzia na stole i łapie swój offset, a potem najeżdża na materiał i łapie jego offset.
Mówiąc inaczej pierwszy jest pomiar głębokości zamocowania czujnika we wrzecionie, a drugi jest pomiar materiału względem wrzeciona.
A mówiąc jeszcze inaczej, wkładasz czujnik we wrzeciono jak popadnie, uruchamiasz właściwy podprogram i masz ustawione wszystkie offsety.
Tutaj problemem jest najeżdżanie czujnikiem na czujnik. Jest praktycznie niemożliwe aby zadziałały oba czujniki równocześnie, w zależności od oporów w danej chwili zadziała albo jeden albo drugi.
Pomysł jest taki, aby czujnik we wrzecionie był wyłączany na czas pomiaru offsetu czujnika, a ponieważ będzie miał mniejszą siłę zadziałania i twardy zderzak, to zawsze zadziała czujnik zamontowany na stole, a pomiar będzie precyzyjny, tylko trochę przesunięty względem punktu zadziałania czujnika we wrzecionie, ale ponieważ to przesunięcie będzie stałe, to można je skompensować w programie.

Mam nadzieję że do tej pory wszystko jest jasne.
Najzwyczajniej kiedy wrzeciono jest nad czujnikiem montowanym na stole, to ma działać ten czujnik, natomiast kiedy wrzeciono jest poza obszarem czujnika montowanego na stole, to ma działać czujnik montowany we wrzecionie, albo w czasie frezowania żaden.
Pozostaje problem odpowiedniej implementacji.
W Linuxcnc wszystko da się zrobić programowo, ale tu mamy kolejny problem, bo jest potrzebny jeszcze jeden pin portu LPT. Ja nawet mam w swoich komputerach zamontowane po dwa porty LPT, ale z myślą o poważniejszych zastosowaniach, ciągnięcie drugiego kabla dla jednego pinu wcale mi się nie podoba.
Poza tym jest jeszcze problem uniwersalności rozwiązania. Człowiek łatwo się przyzwyczaja do dobrych rzeczy i jak mi się taka funkcjonalność spodoba w Linuxcnc, to pewnie będę chciał ją mieć też w GRBL...

W tej sytuacji pozostaje tylko rozwiązanie sprzętowe.
Widzę to tak, że zamontuję jeden czy dwa czujniki indukcyjne "przelotowo", czyli tak żeby zwora uruchamiająca czujnik nie kolidowała z jego obudową. Taki czujnik może działać nie tylko na końcu zakresu ruchu, ale także pośrodku. Czyli przykładowo, czujnik może się załączać przy położeniu osi Y od np. 100 do 120, a przy wartościach mniejszych lub większych pozostanie wyłączony. Przy dwóch czujnikach na dwóch osiach, spiętych w funkcję AND można ustalić na stole prawie dowolny prostokąt, na powierzchni którego będą przełączane obydwa czujniki i wystawiany sygnał przełączający przekaźnik, który będzie łączył do komputera wyjście albo jednego, albo drugiego czujnika.

Zasadniczo to powinno to zadziałać, ale jako że rodzice nie potrafią być obiektywni w stosunku do swoich dzieci, to się chciałem Was zapytać co o tym myślicie, bo może coś istotnego mi umknęło...




elektronockaut
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 38
Rejestracja: 24 lis 2019, 06:35

Re: chytrý spínač

#2

Post napisał: elektronockaut » 03 cze 2021, 16:59

Ja chyba bym bardziej pomyślał o dodaniu jakichś sprężyn, a nie odłączaniu przekaźnikiem czujnika od maszyny na czas gdy jest nie potrzebny. Czujniki indukcyjne odpadają - czasy reakcji czujników indukcyjnych są różne, i zmieniają się też z czasem użytkowania czujnika.

Jeszcze jeden pomysł.
Wywalić pierwszy mikroswitch, i zamiast niego zrobić detekcję przez przejście elektryczne, tyle że ze wzmacniaczem i odpowiednim wzmocnieniem. W między czasie pomiaru przejścia można jeszcze zrobić pomiar pojemności czujnika. W ten sposób można uzyskać dokładność wręcz do mikronów. Robiłem już taki czujnik dla pewnej firmy produkującej formy do pras.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: chytrý spínač

#3

Post napisał: tuxcnc » 03 cze 2021, 17:50

elektronockaut pisze:
03 cze 2021, 16:59
zrobić detekcję przez przejście elektryczne
Nie wchodzi w grę.


elektronockaut
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 38
Rejestracja: 24 lis 2019, 06:35

Re: chytrý spínač

#4

Post napisał: elektronockaut » 03 cze 2021, 18:17

"zrobić detekcję przez przejście elektryczne" i jednoczesny pomiar pojemności...
Jak chcesz...
Możesz pomyśleć by usprawnić to co masz i dołożyć np jakieś sprężyny.
Powtarzalność samych mikrowyłączników jest znikoma więc moim zdaniem sam w sobie czujnik ma małą rację bytu.
Dołożenie czujników indukcyjnych to też bezsens. Czujniki mają opóźnienia bo w środku jest zwykła elektronika. Opóźnienia te są różne i bardzo zależą w którym takcie mikroprocesora w czujniku przyłożysz badany materiał.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: chytrý spínač

#5

Post napisał: tuxcnc » 03 cze 2021, 18:36

elektronockaut pisze:
03 cze 2021, 18:17
"zrobić detekcję przez przejście elektryczne" i jednoczesny pomiar pojemności...
Jak chcesz...
Możesz pomyśleć by usprawnić to co masz i dołożyć np jakieś sprężyny.
Powtarzalność samych mikrowyłączników jest znikoma więc moim zdaniem sam w sobie czujnik ma małą rację bytu.
Dołożenie czujników indukcyjnych to też bezsens. Czujniki mają opóźnienia bo w środku jest zwykła elektronika. Opóźnienia te są różne i bardzo zależą w którym takcie mikroprocesora w czujniku przyłożysz badany materiał.
Piszesz nie na temat i jeszcze do tego kompletne głupoty.
Użyte podzespoły mają wystarczającą dokładność i szybkość zadziałania, a gdzie sobie możesz wsadzić sprężynę to sam się domyśl...
Detekcja przez przejście elektryczne faktycznie jest stosowana w amatorskich budżetowych maszynach, ale nie u mnie, bo ja nie toleruję rozwiązań w których coś może nie kontaktować, urwać się, albo można o czymś zapomnieć, na przykład o podłączeniu kabelka, o czym zresztą już wspominałem.

Pytam o hipotetyczne sytuacje gdy takie automatyczne przełączanie czujników nie zda egzaminu.


elektronockaut
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 38
Rejestracja: 24 lis 2019, 06:35

Re: chytrý spínač

#6

Post napisał: elektronockaut » 03 cze 2021, 18:50

Kolego ja się już udzielał nie będę, ale sugeruję Ci żebyś poczytał o detekcji przez przejście ze wzmocnieniem, i jednoczesnym pomiarze pojemności. Nie kupisz takiego czegoś w markecie budowlanym, i z tego co widzę po Twoich wypowiedziach to sam sobie też tego nie zrobisz ;) Czujnik który zakupiłeś jest świetną bazą mechaniczną do takiego rozwiązania. Tolerancja i powtarzalność do mikronów. Nie ma nic wspólnego z wieszaniem kabelka na narzędziu i nie jest to rozwiązanie amatorskie a wręcz bardzo profesjonalne. Sprzedałem takie urządzenie 2 lata temu za 3 tys złotych firmie która produkuje profesjonalne formy do wtryskarek. Baw się dobrze a ja już nie będę pisał nie w temacie ;)

W ogóle widzę że taki tu ruch na forum i chęć jakiejkolwiek współpracy że już nie będę się odzywał. Jak nie piszę o jakimś GBRL, arduino albo innym gotowym podanym na tacy rozwiązaniu z którym poradzi sobie 7-latek to nie usłyszę żadnej konstruktywnej, pomocnej wypowiedzi.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: chytrý spínač

#7

Post napisał: tuxcnc » 03 cze 2021, 19:12

elektronockaut pisze:
03 cze 2021, 18:50
sugeruję Ci żebyś poczytał o detekcji przez przejście ze wzmocnieniem, i jednoczesnym pomiarze pojemności. Nie kupisz takiego czegoś w markecie budowlanym, i z tego co widzę po Twoich wypowiedziach to sam sobie też tego nie zrobisz ;)
Nie sugeruj, bo mnie nie znasz i bladego pojęcia nie masz o czym wiem, a o czym nie.
Owszem można nawet mierzyć prąd upływu jak w mikroskopie skaningowym, tylko trochę to bez sensu tam, gdzie się chlapie chłodziwem i lecą wióry...
Ten chiński czujnik jest dobrze wykonany i wystarczająco dokładny, tylko bardzo czuły, bo taki musi być żeby delikatnych narzędzi na nim nie łamać.
Mam tylko do Ciebie taką prośbę, żebyś pisał na temat, bo póki co to na pytanie "jaki olej do dwusuwu?" odpowiadasz "kup sobie diesla"...


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: chytrý spínač

#8

Post napisał: ARGUS » 03 cze 2021, 19:27

A nie prościej podpiąć czujnik poprzez przekaźnik który będzie rozłączał obwód w momencie kiedy załączy się wrzeciono?


Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: chytrý spínač

#9

Post napisał: Darek05 » 03 cze 2021, 19:41

tuxcnc pisze:
03 cze 2021, 16:26
.....

W tej sytuacji pozostaje tylko rozwiązanie sprzętowe.
......
Cześć, ja widzę jeszcze inne rozwiązanie - w układ zasilania wrzeciona lub jego układ sterowania włączaniem wrzeciona wpiąć przekaźnik lub układ który będzie wyłączał działanie czujnika, gdy wrzeciono się uruchomi, problemem może być sterowanie falownika wrzeciona przez magistralę MODBUS.
Dziwne ale mam ten sam czujnik również zamontowany na stole i jak na razie nie mam takich problemów podczas frezowania, może jest to kwestia jego czułość na nacisk.

Opss widzę że zostałem już uprzedzony podobnym rozwiązaniem.
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: chytrý spínač

#10

Post napisał: tuxcnc » 03 cze 2021, 20:16

ARGUS pisze:
03 cze 2021, 19:27
A nie prościej podpiąć czujnik poprzez przekaźnik który będzie rozłączał obwód w momencie kiedy załączy się wrzeciono?
Nie, bo to rozwiązuje tylko problem wibracji.
Problemu dwóch czujników już nie, bo jeden by się musiał obracać....

Dodane 17 minuty 3 sekundy:
Zamówiłem czujniki https://www.aliexpress.com/item/1005001279954514.html.
Są dość małe, łby śrub nie wystają ponad czujnik i działają już od 5V (sprawdzałem).
Dokupiłem bo mam tylko NPN NO, a przyszedł mi do głowy "chytrý nápad", do którego potrzebny jest też PNP NO.
Otóż czujniki indukcyjne działają tak :
Obrazek
Więc można zestawić dwa tak, że jeden będzie odcinał plus zasilania, a drugi odcinał masę.
Prąd w obciążeniu popłynie tylko wtedy, gdy oba czujniki zadziałają.
Trzeba diodę LED zastąpić przekaźnikiem, ale tego już nie chciało mi się rysować.
Obrazek

Dodane 14 minuty 10 sekundy:
Zapomniałem o rzeczy dość istotnej.
Na rysunkach nie ma gniazd i wtyczek.
Układ z przekaźnikiem włączanym pomiędzy wyjścia czujników ma też taką zaletę, że będzie działał jeśli wtyczki zamieni się miejscami. Tylko nie może być żadnych LED-ów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”