Chropowatość ogólna zapis

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Banished Privateer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 09 kwie 2020, 02:00

Chropowatość ogólna zapis

#1

Post napisał: Banished Privateer » 09 kwie 2020, 02:14

Na zajęcia z zapisu konstrukcji do rysunku wału dodałem uwagi o chropowatości ogólnej nad tabliczką rysunkową. Na rysunku nie ma żadnej chropowatości oznaczonej, dlatego zastosowałem taki zapis w nawiasie i chciałem, aby ogólna została zastosowana do wszystkich powierzchni. Wiem, że jest to w dużym uproszczeniu, ale tak kiedyś prowadzący nam to przedstawił, a teraz inny to uznaje za błąd. W literaturze zawsze są jakieś szczególne chropowatości oznaczone. Czy mój zapis jest błędny? Prosiłbym też o podanie jakiegoś źródła albo przykładu jeżeli jest to poprawne.

Obrazek
Wprowadził Pan oznaczenie chropowatości ogólnej i szczególnej, a szczególna nie jest nigdzie na rysunku oznaczona, więc nie ma to sensu.




SIM1991
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 01 kwie 2020, 14:56

Re: Chropowatość ogólna zapis

#2

Post napisał: SIM1991 » 09 kwie 2020, 15:30

Przeczytaj ze zrozumieniem w Dobrzańskim rozdział 8 "ozanczenie chropowatości...." i przejrzyj rysnunki też z 14 "rysunki wykonawcze".

Twój zapis jest niepoprawny bo, nie oznaczyłeś przynajmniej jednej chropowatości powierzchni na swoim rysunku. Wg mnie jest to błąd, bo nie rozumiem niby czego miał by dotyczyć twoje oznaczenie szczególne (te z wartością 2,5) skoro nie ma jej nigdzie na rysunku. Znak w nawiasie można zastosować do wszystkich powierzchni, bo nie zaznaczyłeś którą miała by być tą szczególną. Dostrzegasz teraz ten "brak sensu"?


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chropowatość ogólna zapis

#3

Post napisał: kolec7 » 10 kwie 2020, 07:16

....ponadto, zapis który zaprezentowałeś, ma jeszcze wiele innych błędów (niezgodności z normą)!
"W życiu piękne są tylko chwile...."


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Chropowatość ogólna zapis

#4

Post napisał: adadur » 10 kwie 2020, 09:59

Jeśli Ra2,5 jest chropowatością ogólną dla twojego rysunku to to w nawiasie wg ciebie co oznacza?
A co do oznaczenia to przeczytaj: https://procestechnologiczny.com.pl/rys ... chnologia/ (tak gdzieś w połowie tekstu)


kuba1im
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2011, 15:48
Lokalizacja: Tychy/Bieruń

Re: Chropowatość ogólna zapis

#5

Post napisał: kuba1im » 10 kwie 2020, 10:12

I dostaje taki rysunek i zaczynam szukać gdzie to Ra2.5, po 15 minutach (w zależności od skomplikowania detalu krócej lub dłużej) zaczynam wyzywać "rysownika" bo konstruktorem trudno go nazwać od debili i nieuków.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”