ChatGPT pisze kod pod arduino

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

ChatGPT pisze kod pod arduino

#1

Post napisał: grg12 » 24 lut 2023, 21:14

Dave z EEVblog próbuje zmusić chatGPT do napisania programu sterującego "zegarem"


Interakcje z AI trochę przypomina mi to co pamiętam ze szkoły, z tym że nauczciel miał trochę mniej cierpliwości dla tępych uczniów niż Dave :)




JedrzejGra
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 14 sty 2024, 08:44

Re: ChatGPT pisze kod pod arduino

#2

Post napisał: JedrzejGra » 14 sty 2024, 08:50

Ciekawe :-)

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: ChatGPT pisze kod pod arduino

#3

Post napisał: gelo » 15 sty 2024, 06:59

Od czasu do czasu zdarza mi się coś klecić w Delphi.
Wcześniej robiłem research po googlach i z kilku forum sklecałem odpowiednie procedury ( eech te czasy kiedy jakakolwiek pomoc była w bibliotece na papierze lub głowie u kolegów, a monitor świecił wówczas na zielono:) ).

Ostatnio potrzebowałem wyeksportować dane z aplikacji do Excela. Mówię sobie " A co będziesz "googlował". Daj zadanie ChatGPT..
To cholerstwo wypluło mi gotowca w 5 sekund.
I tu pojawia się konkluzja. Jeszcze góra 3-4 lata a panowie programiści odejdą do lamusa. AI będzie sobie generowała 100% kodu. Tego już nikt nie zatrzyma..
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1766
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: ChatGPT pisze kod pod arduino

#4

Post napisał: drzasiek90 » 15 sty 2024, 07:45

Korzystam z GPT.
Niektórzy krytykują, ale chyba dopóki nie spróbują ile czasu to zaoszczędza.
Narazie robi sporo byków, trzeba starannie i wyczerpująco opisywać zadanie.
Ale dużo szybciej i wygodniej niż googlowanie - zwłaszcza problemów programistycznych.
Czy całkiem wyprze programistów? Nie sądzę. AI napisze program, funkcję, ale do zbudowania całej rozbudowanej aplikacji jeszcze daleka droga.

Awatar użytkownika

Autor tematu
grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: ChatGPT pisze kod pod arduino

#5

Post napisał: grg12 » 15 sty 2024, 08:40

"Trzeba starannie i wyczerpująco opisać zadanie" - to 90% pracy programisty :)
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to pójdzie - może za parę lat rzeczywiscie ai będzie generować kompletne, złożone programy na podstawie specyfikacji typu "zrób mi fajną grę" a może pozostanie na poziomie narzędzia w edytorze tekstu "wypełniającego" bloki standardowym, powtarzalnym kodem.
Najbardziej obawiam się że rozentuzjazmowani szefowie firm zwolnią programistów i zlecą ai generowanie kodu robiącego coś ważnego - np. obsługę transakcji bankowych, sterowanie reaktorem w fabryce chemikaliów itp. I będzie to nawet działało, poza drobnymi wyjątkami... (że zacytuję firmę apple "problem dotyka bardzo małego procenta klientów")


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1766
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: ChatGPT pisze kod pod arduino

#6

Post napisał: drzasiek90 » 15 sty 2024, 08:44

Przewidzieć się nie da - kto by kilka lat temu pomyślał, że będzie można pogadać i zlecić zadanie komputerowi a on to całkiem inteligentnie wykona. Co będzie za kilka lat? Na pewno coś, co teraz nam do głowy nawet nie przychodzi.
No chyba, że to wszystko pierdyknie :)


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

Re: ChatGPT pisze kod pod arduino

#7

Post napisał: kasjo » 15 sty 2024, 10:14

Tutaj fajna rozmowa o AI, długość może odstrasza ale mnie wciągnęło :)

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: ChatGPT pisze kod pod arduino

#8

Post napisał: gelo » 16 sty 2024, 10:21

grg12 pisze:
15 sty 2024, 08:40
Najbardziej obawiam się że rozentuzjazmowani szefowie firm zwolnią programistów i zlecą ai generowanie kodu robiącego coś ważnego - np. obsługę transakcji bankowych, sterowanie reaktorem w fabryce chemikaliów itp. I będzie to nawet działało, poza drobnymi wyjątkami... (że zacytuję firmę apple "problem dotyka bardzo małego procenta klientów")
Pracuję w firmie, gdzie mamy swój własny dział programistyczny robiący dedykowane oprogramowanie do maszyn.
Średnio raz na 2 tygodnie wychodzą poprawki do każdej wersji - bo " to nawet działa poza drobnymi wyjątkami" :D . Ludzie są tylko ludźmi i mimo zaawansowanych narzędzi diagnostycznych nie potrafią wyłapać błędnej interferencji w dziesiątkach tysięcy linijek kodu...
Zresztą w końcu AI opiera się na tym co wprowadzili i wymyślili ludzie i będzie tak samo dokładne z tym, że objętość "mózgu" tego czegoś jest nie do osiągnięcia przez najlepszego profesora...
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: ChatGPT pisze kod pod arduino

#9

Post napisał: atom1477 » 16 sty 2024, 14:15

Ja miałem taki przypadek że szukałem błędu w kodzie na stronie internetowej. Błąd nie był wskazywany przez checkery. Strona się uruchamiała tylko nie działa tak jak bym chciał.
Błąd mógł być zrobiony przeze mnie, no ale w sumie mógł to być tylko błąd składniowy bo sam kod jako taki (od strony algorytmu) był bardzo prosty.
Dopiero AI mi znalazło błąd. Jakiegoś przecinka brakowało. Teoretycznie to błąd składniowy. No ale checkery tego nie wykrywały.

Drugi przypadek. Też na stronie. Nieprawidłowo działało odczytywanie parametru (w PHP: jak ja nie cierpię języków z typowaniem słabym, gdzie nie wiadomo jakiego typu jest przechowywany parametr). Ile się poradników i książek naczytałem. Nawet nie wiedziałem czego szukać. Dałem to do AI, i bez zbędnych pytań i odpowiedzi w stylu "upewnij się czego szukasz, i czy odpowiedz jest odpowiednia dla ciebie", dało mi odpowiedz. Jak krowie na rowie, jedna linijka teksu. Jakiegoś tam znaczka brakowało przed nazwą zmiennej. Co ciekawe, już wiedząc że ma być tam ten znaczek, nadal ciężko szło wyszukanie w google co ten znaczek robi. Google tego nie znało. Ale AI znało: to jakiś mało popularna i mało udokumentowana cechę jeżyka PHP która jakoś tam wymuszą silniejsze typowanie parametru w zmiennej.

Tak więc jest to całkiem dobra pomoc przy programowaniu.
Ludzie tego nie doceniają.

Awatar użytkownika

Autor tematu
grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: ChatGPT pisze kod pod arduino

#10

Post napisał: grg12 » 16 sty 2024, 16:42

"Jakiegoś przecinka brakowało" - znam ten ból. Najcześciej rozwiązuje go przypadkowy kolega który po jednym spojrzeniu na ekran wskaże błąd nad którym męczyłem się dwie godziny...
Co do ai - zrobiłem (jak chyba każdy programista) parę testów. Z jednej strony podziwiam co potrafi: "napisz program w pythonie realizujący komunikację sieciową na pakietach udp" wyprodukowało całkiem użyteczny programik, z drugiej "napisz w c++ klasę implementacją drzewko sceny" wyprodukowało coś co wprawdzie się kompilowało ale zawierało dość niebezpieczne błędy (double free o ile pamiętam), dopiero po dodaniu "użyj smart pointerów" wygenerował poprawny kod.
Takie proste programiki można prosto skontrolować i poprawić błędy, albo ręcznie albo modyfikując prompt. Ale jeśli ai zacznie generować złożone systemy z milionami linii kodu albo po prostu zacznie generować bezpośrednio kod maszynowy/byte code i zrobi się "interesująco" bo nikt nie będzi w stanie tego sprawdzić

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”