Bystronic parametry 30 mm

Spawa blachę 30 mm co zrobić

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
poczatkujacy1
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 24
Rejestracja: 20 sie 2018, 18:21

Bystronic parametry 30 mm

#1

Post napisał: poczatkujacy1 » 22 maja 2021, 21:36

Witam mam problem z jakością cięcia blachy 30 235 Otwory to normalne że wychodzą źle bo to 22 a teoria jest taka że otwory mniejsze niż grubość blachy nie wyjdą dobrze ale do sedna morałem parametrami i niestety nie mogłem uzyskać chodź małej poprawy i już nie wiem czego się chwycić więc proszę o pomoc maszyna to bystronic fiber 5kw Kto by chciał pomóc to wyślę zdjęcia bo tu są z aduze żeby dodać




nicek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 422
Rejestracja: 06 kwie 2011, 23:00
Lokalizacja: Polska

Re: Bystronic parametry 30 mm

#2

Post napisał: nicek » 22 maja 2021, 22:15

Zmniejsz zdjęcia i dodaj, można to zrobić nawet w Paincie.
Jaką masz głowicę? (jak nie wiesz wstaw zdjęcie). Z którego roku i jaki model maszyny?
Zakładam, że sprawdziłeś szkiełko, dyszę i izolator w module HSU?
Jeśli z danymi parametrami palił, a teraz nie pali to (w kolejności prawdopodobieństwa):
Uszkodzone soczewki
Utrata mocy źródła
Uszkodzony światłowód
Coś nie tak z tlenem lub z regulatorem ciśnienia.

P.S. Te 5kW coś dziwnie wygląda, jesteś pewny tej mocy?


Autor tematu
poczatkujacy1
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 24
Rejestracja: 20 sie 2018, 18:21

Re: Bystronic parametry 30 mm

#3

Post napisał: poczatkujacy1 » 23 maja 2021, 11:03

Maszyna jest z tego roku i to maksymalna grubość jaka może palić w czarnej stali kurde dokaldnie nie wiem modelu właśnie Bo dopiero na nią przyszedłem wiem że to fiber i nawet Maks moc w parametrach ma 5000 głowica już sama się ustawia nic się przy niej nie wymienia przy zmianie grubości materiału i gazu niestety dodaje z tel ale postaram się zmniejszyć

Dodane 2 minuty 18 sekundy:
Szkiełko izolator wszystko jest ok izolator wymieniłem na nowy przed paleniem w razie w a szkiełko on sam sprawdza i jeśli jest brudne to wywala błąd


Dodane 17 minuty 55 sekundy:


Dodane 52 sekundy:


Dodane 5 minuty 8 sekundy:


Dodane 3 minuty 4 sekundy:


nicek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 422
Rejestracja: 06 kwie 2011, 23:00
Lokalizacja: Polska

Re: Bystronic parametry 30 mm

#4

Post napisał: nicek » 23 maja 2021, 18:52

Wygląda na problemy z ciśnieniem gazu lub z mocą albo optyką ponieważ najpierw przez chwilę czasami tnie dobrze, potem źle i potem znów dobrze. Oczywiście to dobrze to też pojęcie względne ponieważ wygląda, że ciśnienie jest cały czas za duże.

P.S. To trochę dziwne, ale nowy Bystronic 5kW??? Mają taką moc?
Zrób fotkę całej maszyny.


Autor tematu
poczatkujacy1
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 24
Rejestracja: 20 sie 2018, 18:21

Re: Bystronic parametry 30 mm

#5

Post napisał: poczatkujacy1 » 23 maja 2021, 19:59

Kurde teraz jak się tak zastanowię to na manometrze od wiązki z tlenem wskazówka jest na czerwonym polu mniej więcej 250 zamiast 200 ale to mogło by mieć aż takie znaczenie ?? Oki zrobię jutro zdjęcia całej maszyny

Dodane 4 minuty 55 sekundy:
Ale to ma wpływ na cięcie takie ciśnienie tam na instalacji ?? Nie żadnych zaworów regulujących już w maszynie ??


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Bystronic parametry 30 mm

#6

Post napisał: harma » 23 maja 2021, 22:03

poczatkujacy1 pisze:
23 maja 2021, 11:30
(...)głowica już sama się ustawia nic się przy niej nie wymienia przy zmianie grubości materiału i gazu (...)
Dysz w tym Bystronic'u nie wymienia się na większe/mniejsze?
(Problemy przy cięciu wskazujące na ciśnienie gazu mogą być powiązane także z dyszą -> złym doborem jej średnicy).

Masz może rozpiskę parametrów "standardowych" dla tej maszyny? Tak na pierwszy rzut oka to "położenie ogniskowej" ustawione na -6.5mm wydaje się być dosyć nisko.

PS. Co do mocy samej maszyny - na zdjęciu parametrów masz wpisaną 5200W, a więc prawdopodobnie ma min. 6kW
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


nicek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 422
Rejestracja: 06 kwie 2011, 23:00
Lokalizacja: Polska

Re: Bystronic parametry 30 mm

#7

Post napisał: nicek » 23 maja 2021, 22:27

Zazwyczaj Lasery IPG mają trochę większą moc niż nominalna więc można wpisać 5.2kW przy laserze 5kW
Tak w ogóle to moc 6kW dla 30mm jest nieco za mała to cięcie jest i tak na siłę, więc zmniejszanie jej do 5.2kW nie miało by żadnego sensu.
Ciśnienia tlenu na wejściu lasera nie reguluje się, ostatni reduktor jest na butlach, wiązkach czy zbiorniku.
W samym laserze jest regulator ciśnienia ale on już ma zmniejszać ciśnienie do zadanej wartości chyba, że jest uszkodzony.
Ciśnienie tlenu na wejściu jest przesadzone ponieważ wystarczyło by ok 10 barów (ok 150 PSI) ale to nie powinno mieć wpływu na ciśnienie wyjściowe.


Autor tematu
poczatkujacy1
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 24
Rejestracja: 20 sie 2018, 18:21

Re: Bystronic parametry 30 mm

#8

Post napisał: poczatkujacy1 » 23 maja 2021, 22:37

Była do tego zmieniarka ale źle się na niej pracuje tak szczerze mówiąc i robię to ręcznie dysza napewno dobra wsadzona sprawdzam zawsze 3 razy Dla pewności Moc lasera jest 5000 ja przestawiłem na 5200 i prędkość była 800 reszta nic nie ruszane i standardowe (oczywiście co do mocy mogę i pewnie się mylę więc może być 6 a całe kierownictwo mówi że 5 więc wprowadzają w błąd )

Dodane 5 minuty 43 sekundy:
To ciśnienie na ostatnim reduktorze z wiązki butli jest 250 i na czerwonym polu więc za duże ale nie powinno być problemu skoro w maszynie jest regulator chyba że za duże ciśnienie mogło go uszkodzić ??


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Bystronic parametry 30 mm

#9

Post napisał: harma » 23 maja 2021, 23:51

250psi to daje ci 17bar, a to zdecydowanie niepotrzebnie za dużo jak na tlen.
7-10bar powinno wystarczyć (jak już wspomniano wyżej w tej dyskusji), ale tutaj podparł bym się dokumentacją producenta, tam na pewno jest napisane ile ma być ustawione.

Co do mocy - na stronie bystronic'a masz maszyny 4kw i później 6kW (nie ma 5kW) i dopiero 6kW ma opcję dodatkową cięcia stali 30mm (z BeamShaper), normalnie jest to max 25mm.
Ale jest tez tam adnotacja, że:
"Aby można było ciąć blachy o maksymalnych grubościach, muszą być spełnione następujące warunki:
– Optymalnie konserwowany i wyregulowany system cięcia laserowego
– Materiały muszą osiągnąć jakość wymaganą przez Bystronic (materiały laserowe)"

Także do dobrego cięcia takich grubości musisz mieć tez odpowiedni materiał.

Dodane 48 minuty 46 sekundy:
PS. zrób jeszcze inaczej i prościej - jak możesz, spróbuj wypalić inny gruby materiał np 25mm.
Jeżeli będa problemy z jakością cięcia - winna najprawdopodobniej jest maszyna i to będzie już robota dla serwisu.
Jak nie będzie takich nieregularnych problemów z jakością jak na zdjęciach - to będzie oznaczało, że laser sprzętowo jest ok (a więc nie jest to związane ze złym ciśnieniem gazu/mocą/optyką, ponieważ przy 20-25mm także powinno się to objawić złą jakością krawędzi) a winne moga być parametry cięcia tej 30mm/jakośc blachy.

Jakie masz w parametrach "położenie ogniska" dla czarnej blachy 25mm?
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


Autor tematu
poczatkujacy1
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 24
Rejestracja: 20 sie 2018, 18:21

Re: Bystronic parametry 30 mm

#10

Post napisał: poczatkujacy1 » 24 maja 2021, 06:56

Tydzień wcześniej była cięta też 30 mm ale s355 i wyszło dobrze a w parametrach była tylko zwolniona z 800 na 600 i było super a tu żadnym parametrem nie mogę poprawić jakości

Dodane 46 minuty 58 sekundy:
Masz rację 6 kw


Dodane 3 minuty 35 sekundy:
A takie są do 20 i też nie było problemu z nią

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”