Budowa plazmy, pomoc w doborze silników i sterownika

proszę o pomoc w doborze elementów do plazmy

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
therion
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 10 sty 2018, 11:32

Budowa plazmy, pomoc w doborze silników i sterownika

#1

Post napisał: therion » 11 wrz 2018, 13:19

Witam
Zbudowałem już swoją amatorską modelarską frezarkę cnc , teraz pora na plazmę do zadań "cięższych".

Wymiary pola roboczego 1x2,5m, mam pytanie odnośnie silników jakich powinienem użyć.
Konstrukcja stalowa z ruchomą bramą, czy 3Nm wystarczy??
Chciałem to zrobić na sterownikach TB6600, czy może inne? Tb są tylko do 4A.

Przeglądając internet trafiłem na oferty silników np:
3A 1,8Nm 100zl
3A 2,2Nm 140zl
3A 3Nm 150 zl

5,5A 12Nm 278zł
6A 8,5Nm 300zl
Zdziwiło mnie 12Nm 5,5A 278zł, czy to normalna cena, czy jednak te 12 Nm mogą być "delikatnie zawyżone"?

1 Jakie silniki powinienem dobrać? ile Nm jest konieczne?
2 czy konstrukcja na paskach zębatych, jeśli tak to jakich? czy jednak konieczne są śruby kulowe?
3 Czy TB660 z silnikiem 3A 3Nm wystarczy?




snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Budowa plazmy, pomoc w doborze silników i sterownika

#2

Post napisał: snajperman-s1 » 04 lis 2018, 14:52

Kolego podałeś tyle informacji że nie dziwne iż cisza jak makiem zasiał - to tak jakbyś zapytał:
Jaki silnik do auta żeby jeździć po mieście..... 20KM wystarczy a i 1200KM też da radę....

Po pierwsze jaka waga bramy, na czym ma to jeździć (opory ruchu), jakie prędkości chcesz osiągnąć, długości osi X, Y, Z, Sposób mocowania bramy X - na krótkiej czy długiej części, jakie przełożenia dla silnika..... 1Nm i 12Nm da radę - zależy jak szybko ma to jeździć i się nie zacinać....

Jest masa tego na forum jak dobierać i jakie są stosowane więc wystarczy poszukać.

Dla porównania u mnie są zamontowane X 8,5Nm, Y 12,5Nm, Z 4,5Nm, napędy paski zębate HTD 5M 25, przełożenia 1:2 dla X i Y a kulowa 1610 dla Z. Waga bramy ok 50kg. Liniały HIWIN. Jak to działa? Zapiernicza......

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Budowa plazmy, pomoc w doborze silników i sterownika

#3

Post napisał: adam Fx » 04 lis 2018, 18:32

snajperman-s1 pisze:Zapiernicza......
czym sterujesz ? chdzi mi np. Mach 3> płytka LPT a moze Mach 3> i jakiś kontroler USB czy Ethernet
therion pisze:Zdziwiło mnie 12Nm 5,5A 278zł, czy to normalna cena, czy jednak te 12 Nm mogą być "delikatnie zawyżone"?

Patrz też na indukcyjność silnika

W palźmie najważniejsze jest źródło poczytaj tematy zanim wybierzesz wypalankę żebyś się nie wkopał

ja naprawiałem np. taką https://youtu.be/AV2qsJSWvSA?t=125 sam widzisz jakie paski i jakie silniki na dalszych filmach widać jak to chodzi mi tam to się średnio podobało nadziej mi odpowiadały listwy zębate tu Zelrp i śliniki 3Nm i 3A LitwyM1 koła 22z
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Budowa plazmy, pomoc w doborze silników i sterownika

#4

Post napisał: snajperman-s1 » 04 lis 2018, 19:23

Powiem Ci tak - sterowanie Mach3 i LPT do tej pory i mieszanka pasków i listw zębatych - drgało to i rezonans robiło.
Aktualnie plazma jest przebudowywana na zupełnie inną ramę, prowadnice HIWIN zamiast wałków i "po" wstępnych testach zrobionych na paskach "zapiernicza" ALE - wyszedł problem prostoliniowości prowadnic i rama jedzie do frezowania na frezarce wielkogabarytowej pod szyny. Jak wróci to będziemy jeszcze raz składać i wtedy mogę jakiś film nagrać i dokładnie po większych próbach określić jakość pasków di listw zębatych. Teraz sterowanie już będzie MACH3 i NVEM czyli ethernet - LPT jest zbyt wolne i kwadratowe :D

Ramę mam troszke inną bo z profili 80x80x4 więc sama waga jej to około 500kg także ciężko porównywać do tej z filmiku (za wiotkie to) - niby gość mówi że OK do plazmy nie trzeba więcej - z tym się nie zgodze bo jak na tym położyć arkusz blachy 20mm ważący ok 700kg :?: złoży się ta maszynka w rulonik :roll:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”