Budowa agregatu hydraulicznego 7,5 KW od A do Z

Budowa agregatu hydraulicznego 7,5 KW od A do Z

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
stryjek.wujka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2018, 08:25
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Budowa agregatu hydraulicznego 7,5 KW od A do Z

#1

Post napisał: stryjek.wujka » 17 lut 2018, 15:08

Witam

Pasuje się przyznawać do ułomności, więc spośród wielu moich na pewno jestem ułomny w temacie hydrauliki.

Nie mniej przygotowuję się do budowy agregatu, który obsłuży prasę.

Prasa dostanie dwa siłowniki :

1.- tłok 160 mm, skok 10 cm
2.- tłok 80 mm, skok 20 cm

Obydwa przystosowane do 30 Mpa, zakładam, że maksymalnie agregat rozkręcę do 28 Mpa, choć na dzień dzisiejszy podejrzewam 80 % prac na 15-20 Mpa.


OTÓŻ: temat dość prosty i można by się posłużyć doradztwem ze strony Ponaru czy Hydro, acz niewiele treści w sieci na temat kompletnej budowy agregatu, więc może przyda się jeszcze komuś;]

Agregat będzie pracował na nowych klockach z warunkami:

1. !! ma być bezpieczny
2. złożony z przyzwoitej jakości klocków
3. cena do ogarnięcia dla początkującego przedsiębiorcy- tak strzelam 5k zł?

Moja propozycja:

1. Silnik 7,5 KW, 2900 rpm – nie wiem czy dobrze kombinuję : po mojemu to byłby sterowany falownikiem,
a) mógłbym regulować wydajność pompy
b) w przypadku czujnika ciśnieniowego, sygnał zadanego ciśnienia obcinałby obroty silnika w celu przejścia z szybkiego dojazdu na precyzyjny, ale nie wiem czy jeśli ten silnik zjedzie obrotami na powiedzmy 1200 rpm to zachowa większą część mocy...
A tak nawiasem, w jakiego producenta silnika inwestować : jest sens np. w Siemensa, czy uderzać w przedział za 850 zł „i zrobi to samo”?
2. Jeśli będzie falownik to jest sens wchodzić w zabezpieczenie silnika powiedzmy wyłącznikiem MS116?
3. Pompa zębata ALHP2B0-X-10 - Wydajność 10cm3/obr
4. Zabezpieczenia hydrauliczne: proszę o propozycje co jest potrzebne:
-pewnie zawór przelewowy
-czujniki?
-zawór redukcyjny?
5. Ze względu na dwa siłowniki jak rozwiązać rozdzielanie? Dwa rozdzielacze czy jeden rozdzielacz powiedzmy z przepływem 30l i jakiś „zawór trójdrożny”? Czy jest szansa na rozdzielacz, którym będę mógł regulować przepływem? Siłowniki nie będą pracować jednocześnie.
6. Jak rozwiązać filtrowanie oleju? Filtr ssawny i na powrocie? Jakiś czujnik na powrocie, który poinformuje o zatkanym filtrze?
7. Jaka ilość oleju jest potrzebna, żeby zachować optymalną temp? Agregat może pracować do kilku godzin bez przerwy. Może lepiej użyć chłodnicy niż sporej ilości oleju?
8. Jak przekazać moc z silnika do pompy? Sprzęgło?- Jak się uda to w falowniku będzie soft start.
9. Instalację pompy planuję wewnątrz zbiornika oleju- zapewne będzie ciszej- może dodatkowo zbiornik z 5mm blachy i postawienie na gumowych poduszkach dla zwiększenia kultury pracy?

Proszę o wszelkie uwagi, jeśli błądzę chętnie się wycofam z pomyłek;]
Super by było gdybyście zaproponowali wszelkie potrzebne podzespoły, które skompletują agregat,
a gdyby jeszcze tak padły propozycje co do zalecanych producentów części w priorytecie:
1. jakość
2. cena

to było by idealnie.

Budowa chwilę potrwa, ale podzielę się fotorelacją zarówno z budowy agregatu jak i ramy prasy, jak i doświadczeniem i spostrzeżeniami.


Dzięki z góry za choćby przeczytanie- sporo liter wyszło;]
buszy8
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 21 lut 2018, 10:33

Re: Budowa agregatu hydraulicznego 7,5 KW od A do Z

#2

Post napisał: buszy8 » 06 mar 2018, 21:31

Jeśli zastosujesz falownik, nie musisz stosować wyłącznika silnikowego. Falownik posiada "mechanizm" zabezpieczający silnik przed przeciążeniem. Wręcz niezalecane jest przerywanie obwodu elektrycznego pomiędzy falownikiem a silnikiem.
Falownik EVO6800 posiada wejście do podłączenia czujnika ciśnienia o standardzie sygnałowym 0-10V lub 4-20mA.
https://www.eldar.biz/falownik-wektorow ... d5e20.html - falowniki LITEON zawierają regulator PID, który płynnie reguluje obrotami silnika, tak aby uzyskać stałość ciśnienia w obwodzie.


Robert_K
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 15 sie 2017, 07:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Budowa agregatu hydraulicznego 7,5 KW od A do Z

#3

Post napisał: Robert_K » 06 mar 2018, 23:02

Jeśli mogę swoje 4 grosze wtrącić, to:
(moje punkty nie koniecznie będą się pokrywać z Twoimi).
1. Jeśli chcesz wydajny i dobry zasilacz hydrauliczny to nie pchaj się w pompy zębate, dołóż trochę i kup pompę tłoczkową. Takie pompy są w stanie osiągnąć wyższe ciśnienie i nie zużywają się tak szybko jak zębate. Pompa na przykład taka:
https://www.google.pl/search?q=pompa+hy ... 20&bih=974
Przy siłowniku o średnicy tłoka około 300mm i średnicy tłoczyska około 140mm spokojnie daje nacisk ponad 200 ton.
2. Falownik przy zasilaczu hydraulicznym to spory przerost formy nad treścią. Wystarczy zwykły silnik i prosty układ na trzech stycznikach i czasówce żeby zrobić rozruch gwiazda-trójkąt. Takie rozwiązanie jest wystarczające i powszechnie stosowane.
3. Regulacje przepływu
stryjek.wujka pisze:w przypadku czujnika ciśnieniowego, sygnał zadanego ciśnienia obcinałby obroty silnika w celu przejścia z szybkiego dojazdu na precyzyjny, ale nie wiem czy jeśli ten silnik zjedzie obrotami na powiedzmy 1200 rpm to zachowa większą część mocy...
Wybacz, ale kombinujesz jak koń pod górę. Tego się nie robi w ten sposób bo szkoda wyważać otwartych drzwi.
Jeżeli chcesz dwie prędkości posuwu tłoka to robisz również prosty układ z czujnikiem indukcyjnym i przekaźnikiem, który przełącza dwa elektrozawory, pod które z kolei są podłączone dwa regulatory przepływu i na nich regulujesz prędkość posuwu tłoka siłownika. Rozwiązanie proste i niezawodne.
4. Marka silnika nie ma znaczenia. Silnik ma być w dobrym stanie (jeśli kupujesz nowy to masz z głowy) i odpowiednio dobrany do pompy.
5.Zabezpieczenia to na pewno zawór przelewowy, możesz pozakładać linki na węże hydrauliczne na tłoczeniu, coś jak tutaj:
https://www.tubes-international.pl/prod ... pieczenia/
stryjek.wujka pisze:czujniki?

Czujniki czego chcesz zakładać jako zabezpieczenie?
6. Osobiście wybrałbym nieco droższe rozwiązanie i zrobił dwa osobne obwody hydrauliczne, kóre wspólne miałyby tylko pompę, zbiornik i ew. filtr oleju. Takie rozwiązanie daje większą swobodę i możliwość sterowania siłownikami jednocześnie, gdyby kiedyś zaszła taka potrzeba. Tańsze rozwiązanie to jeden układ regulacji i siłowniki przełączane zaworach/elektrozaworach.
7. Filtr na powrocie, jest wystarczający. Możesz kupić filtr w obudowie, który ma wbudowany sygnalizator zatkania filtra (coś jak oczko w poziomicy), są też wersje obudowy z czujnikiem elektronicznym (wygląda ten czujnik jak cewka elektrozaworu).
8. Ilość oleju wg. mnie w granicach 50-100 litrów. Lepiej dać chłodnicę, powiększanie zbiornika nie ma sensu bo trzeba większy zbiornik, więcej miejsca na większy zbiornik, więcej oleju itp a to są koszty. A i to nie gwarantuje nam że przy intensywnej pracy olej się nie przegrzeje. Lepiej jest zamontować chłodnicę, jest mała i dużo lepiej oddaje ciepło.
9. Przekazanie napędu za pomocą zwykłego sprzęgła kłowego: https://www.google.pl/search?q=sprz%C4% ... ASEXYOvIzM:
Rozmiar tego sprzęgła trzeba dobrać do obciążeń, czyli do rozmiaru pompy i silnika.
10. Jeśli ja robiłbym zasilacz to pompa trafiłaby na górę zbiornika oleju razem z resztą osprzętu (rozdzielaczami, zaworami itp). Masz to wszystko na wierzchu i jak gdzieś coś pęknie, gdzieś się rozszczelni to przynajmniej widzisz co się dzieje, a do wymiany pompy, zaworów czy innego elementu nie musisz spuszczać oleju (co może być kłopotliwe jeśli coś wysiądzie podczas intensywnej pracy kiedy olej ma załóżmy 60-70 stopni) ani nie musisz otwierać zbiornika (co z kolei gwarantuje Ci że podczas wymiany nic Ci do oleju nie wpadnie - i nie mam tu na myśli narzędzi albo osprzętu ale przede wszystkim brud, opiłki i inne trudno wyławialne rzeczy). Poza tym skoro pompę chcesz wsadzić w zbiornik to i silnik będziesz musiał gdzieś tam schować (Zbiornik oleju powinien być w miarę możliwości jak najbardziej szczelny, więc ciężko będzie dać pompę do środka a silnik na zewnątrz). Pytanie jak to zrobisz.
11. Jeśli o gumowych poduszkach mowa to możesz zrobić tak, że na zbiorniku oleju na gumach właśnie przykręcasz blachę 10mm i na niej sadowisz silnik z pompą.
12. Na koniec możesz zrobić na wierzch zbiornika nakładkę/pokrywkę z blachy od środka wyłożoną taką gąbką, pod którą schowane będą wszystkie podzespoły, w tym przede wszystkim silnik i pompa:
https://www.google.pl/search?q=g%C4%85b ... 20&bih=974
Skutecznie pomoże to w ograniczeniu decybeli z zasilacza obecnych w warsztacie.

Co do kosztów - dodaj drugie tyle co zakładasz a i tak nie wiem czy Ci nie braknie. Tym bardziej jak chcesz składać na nowych klockach dobrej jakości.

Uf, trochę literek wyszło i mi, mam nadzieję, że cokolwiek pomogłem na tyle pisania.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”