bmp nakłuwany w kamieniu - zasada ?

Dyskusje dotyczące obróbki kamienia, szkła, itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

bmp nakłuwany w kamieniu - zasada ?

#1

Post napisał: Inf-el » 28 lut 2008, 21:03

Może ktoś mi wyjaśnić na jakiej zasadzie ręcznie lub mechanicznie przenosi się obraz np. ze zdjęcia na płytę kamienną metodą nakłuwania ?
Chcę zrobić programik generujący g-kody do takiej operacji ale chyba brakuje mi pomysłu na algorytm.
Wyobrażam sobie, że:
- w przypadku ciemnego kamienia miejsca nakłucia będą jaśniejsze i odwrotnie
- jaśniejsze miejsca na zdjęciu powinny być gęściej nakłute
- zamiana pojedynczego piksela z obrazka na ilość nakłuć chyba jest złym pomysłem, lepiej podejść do sprawy globalnie.

Nie wiem też jakim kodem spowodować pojedyncze ukłucie.
Może to być uruchomienie elektromagnesu kodem np M03 / M05

Porady praktyków mile widziane.
Ostatnio zmieniony 29 lut 2008, 09:14 przez Inf-el, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#2

Post napisał: Jaszuk88 » 28 lut 2008, 23:26

Witam
słyszałem, że nakuwa się igłą diamentową. Jej wytrzymałość jest niska nie chcę podawać cyfry ponieważ nie pamiętam. Ta technologia nadaje się do kamieni najlepiej czarnych.
Widziałem taką maszynkę na targach - wtedy nie byłem zainteresowany. Dzisiaj chętnie bym poznał zasadę działania i sterowania.

[ Dodano: 2008-02-28, 23:52 ]
Ta firma jako pierwsza w Polsce zbudowała takie urządzenie. Na stronie nie zauważyłem wzmianki na ten temat ale w czasopiśmie "Nowy Kamieniarz" był krótki opis i reklama tej firmy. Temat będę śledził z zainteresowaniem :grin:
nazwa potoczna: rytownice


OZI
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 130
Rejestracja: 27 lut 2008, 09:07
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: OZI » 29 lut 2008, 00:30

Jeżeli chodzi o grawrowanie po przez nakłuwanie to odbywa się to za pomocą głowicy najczęściej diamentowej. Grawerowanie odbywa się na zasadzie 0,1- binarnej, czarny - biały . Nie ma takiej opcji, że w danym punkcie głowica udeża dłużej lub krócej. Siła udeżenia takiej głowicy to około 600g, głębokość grawerki dochodzi do około 0,3 mm. Do grawerowania nadaje się tylko wąska grupa kamieni granitów i marmurów. Czarne lub bardzo ciemne o bardzo zwartej strukturze. Granit to np. STAR GALAXY, IMPALA.
Na kamieniu jasnym np. Strzegom, Kashmir White efekt będzie mizerny. Nie będzie kontrastów.

Kiedyś widziałem że przenieszony był obraz bezpośrednio z Adobe Photoshop.

Niestety jest bardzo mało literatury nt budowy samej głowicy. Może warto poprosić producenta o przesłanie oferty, zawsze coś można podejżeć.

Poniżej podaję link do jednego z producenów takich urządzeń:

http://www.heliosautomazioni.com/cnc_en.asp?id=18

Życzę wytrwałości w "drążeniu" tematu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka kamienia”