Plakietka metalowa - giętkość

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Plakietka metalowa - giętkość

#1

Post napisał: Avalyah » 19 lip 2019, 19:58

Witam,

chciałbym sobie zamówić kilka elementów z blachy, coś w rodzaju plakietek, w różnych rozmiarach, ale wszystkie będą potem nakładane na wałki o średnicach w okolicy fi35. Podejrzewam, że tutaj wchodzi w grę tylko cięcie laserem, tylko tutaj gdzie nie popatrzę to minimalna grubość blachy to 0,5mm a nie wiem, czy to nie za dużo.

Jaka musiałaby być grubość blachy, żeby to się ładnie dało ułożyć?
Obrazek

Będę chciał takie niewielkie o szerokości ~8mm ale też i większe prostokątne o szerokości np 80mm.

Jak rozumiem materiał musi być dość miękki i żeby się tak ułożył bez odstających krawędzi będę musiał go najpierw na mniejszej średnicy spróbować dogiąć, czy tak nie da rady zrobić i będą uparcie się próbowały odgiąć?

Czy blacha stalowa, aluminiowa, mosiężna czy brązowa się do tego nada? Najlepiej gdyby brązowa lub mosiężna spasowały, ale od biedy mogą być i stalowe czy aluminiowe.

A może w ogóle się źle za to zabieram i trzeba to inaczej robić? Tylko ja tego potrzebuje w niedużych ilościach ~30-50 sztuk i w kilku różnych wzorach, także sposoby na masową produkcję raczej odpadają.

Z góry dzięki :D




andrzejk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 18 sty 2009, 15:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Plakietka metalowa - giętkość

#2

Post napisał: andrzejk » 19 lip 2019, 22:09

Musi być metal? A może folia pod laser wystarczy?


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Plakietka metalowa - giętkość

#3

Post napisał: Avalyah » 19 lip 2019, 22:24

Musi być to estetyczne, także poza metalem raczej co innego odpada.

Ja to widzę tak, żeby ciąć (może też grawerować) laserem a potem na takim urządzeniu:
Obrazek
sobie to zaginać.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Plakietka metalowa - giętkość

#4

Post napisał: pavyan » 19 lip 2019, 22:42

Walce to raczej niedobry pomysł, przy zwijaniu blachy owszem - równo i ładnie kształtują "środek" pasa (powiedzmy, 95% jego długości), ale już same końcówki giętego arkusza pozostają prawie proste, nie dogięte.
To wynika z konstrukcji "roll-maszyny", i jest praktycznie nie do uniknięcia. To jakieś mikro-walczyki, i prosty odcinek będzie krótki - ale będzie.
Ja bym Ci radził te opaski owijać na nieco mniejszej średnicy wałku (sprężystość blachy) i dociskać je klockami "połówkowymi" z wyfrezowanym promieniem, np. aluminiowymi lub lepiej z jakiegoś tworzywa. Takie klocki ukształtują dokładnie CAŁY obwód opaski, a dociskać można "udarowo" lub statycznie (bezpieczniejsze to drugie).
Wiem, to robota "na piechotę", ale nawet mikro-walczyki pewnie zdrowo kosztują - a sam mówisz: sposoby na masową produkcję odpadają :D
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Plakietka metalowa - giętkość

#5

Post napisał: Avalyah » 19 lip 2019, 22:57

pavyan pisze:Ja bym Ci radził te opaski owijać na nieco mniejszej średnicy wałku (sprężystość blachy) i dociskać je klockami "połówkowymi" z wyfrezowanym promieniem, np. aluminiowymi lub lepiej z jakiegoś tworzywa.

Taki miałem wstępnie plan, żeby sobie właśnie mniejszą średnicę zrobić, wytoczyć docisk na tokarce i w ten sposób próbować. Trochę nie wiem czego oczekiwać z tą sprężystością, ale to się najwyżej doświadczalnie dobierze jakoś.

Teraz tylko pozostaje pytanie jakiej blachy do tego użyć. Celuję w jak najcieńszą, pewnie w okolicach 0,3mm-0,5mm. Tylko jak to jest z cięciem na laserze, są jakieś przeciwwskazania, żeby poniżej 0,5mm nie robić (taka granica często jest na stronach firm oferujących cięcie)?

Dodane 59 sekundy:
pavyan pisze:mikro-walczyki pewnie zdrowo kosztują

Ten co pokazałem 600zł. Do przełknięcia, ale jak mi i tak końcówki proste zostawi, no to też mnie niespecjalnie ustawia.


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Plakietka metalowa - giętkość

#6

Post napisał: mineque » 20 lip 2019, 10:21

A proste końcówki to problem? Z renderu wynika ze tak będziesz dokręcał lub nitował


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Plakietka metalowa - giętkość

#7

Post napisał: Avalyah » 20 lip 2019, 11:11

No ale jak dokręcę na promieniu tego wałka w miejscach otworów, to nie docisnę w ten sposób tych końcówek i tak, bo one są już pod trochę innym kątem. Nie wiem ile tej prostej końcówki wyjdzie tak naprawdę, może przy takich gabarytach to by nie miało znaczenia, ale mam zero doświadczenia w tej kwestii.


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Plakietka metalowa - giętkość

#8

Post napisał: Avalyah » 21 lip 2019, 12:09

To jak, ktoś doradzi jaka blacha/grubość sprawdzi się najlepiej i jak to jest z cięciem na laserze blachy grubości poniżej 0,5mm?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”