Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

JAakie zastosowac zabezpieczenia przepieciowe i przeciwporqazeniowe w sterowaniu cnc

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
krishandwerker
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 80
Rejestracja: 17 paź 2016, 21:24
Lokalizacja: Dolnośląskie

Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#1

Post napisał: krishandwerker » 31 mar 2020, 09:55

Pytanie mam czy w moim przypadku będzie wystarczające jeśli zastosuje zabezpieczenia w Skrzynce CNC na :
Instalacja jednofazowa ,faza za przełącznikiem głównym rozdzielona by była na te 2 zabezpieczenia

- zasilacze Meanwell (2A+2A+4A+1A) + minikomputer (2A)+ minikompresor ( 2A?)) + odkurzacz --> Schneider Electric iDPN 1p+N 16A Typ B
- Falownik 2,2 kW i Wrzeciono 1,1 kW [ może później będzie 2,2 kW ] --> Schneider Electric iDPN 1p+N 32A Typ C

cos takiego co rozłącza fazę i neutralny :

Obrazek



w opisie Falownika zalecają 30 A

Co w przypadku gdy bym chciał jeszcze włożyć do skrzynki CNC zabezpieczenie różnicowoprądowe to jaki typ i ile A ?Można dać na te"dwie linie razem "16 A i 32 A JEDNO ZABEZP różnicowoprądowe czy to sie robi dla każdej osobno? [w głównej rozdzielni domowej nie ma takiego zabezpieczenia stare wkręcane korki ale instalacja z lat 60 miedziana]. Więc tutaj bardzo ważne jest to zabezpieczenie i chciałbym je mieć w "skrzynce CNC"


Widzę też są zabezpieczenia 2w 1" Combo " ale to pewnie tez musiałbym 2 osobno kupić i nie wiem w jakiej charakterystyce czyli jaki Typ .
przykład:
https://www.se.com/pl/pl/product-range/ ... idpn-vigi/

Ten np. mógłby być na "linie " zasilacze i reszta : https://www.amazon.de/Schneider-A9D5661 ... =8-1-fkmr3

Obrazek


Co zastosować na Falownik i wrzeciono ?

Specyfikacja do falownika zaznaczone na zielono - OMRON 2,2 MX AB022

Obrazek




IHaveNoIdea
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 09 sty 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#2

Post napisał: IHaveNoIdea » 01 kwie 2020, 00:00

Instalacja w budynku 2 przewodowa ?
Jeżeli tak to:
1. Zgodnie ze sztuką różnicówek nie wolno stosować.
2. W praktyce różnicówka (odpowiednio połączona !!! z rozdziałem przewodu PEN jeszcze w gniazdku przed różnicówką -zerowanie) może częściowo spełniać swoją rolę ochronną, ale prawdopodobnie będzie często wywalać przy dotknięciu uziemionej obudowy.
3. Rozłączanie przewodów fazowego i neutralnego przez bezpiecznik może być realizowane tylko i wyłącznie jeżeli przewód neutralny nie pełni roli przewodu ochronnego (w sieciach 2 przewodowych TN-C pełni, dlatego bezpieczniki w rozdzielnicy rozłączają jedynie przewód fazowy).
4. Falowniki ze względu na kondensatory mogą nie współpracować z normalnymi różnicówkami, w praktyce różnie to bywa.

Z ciekawości jakie zabezpieczenie w rozdzielnicy (prąd) ?


Autor tematu
krishandwerker
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 80
Rejestracja: 17 paź 2016, 21:24
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#3

Post napisał: krishandwerker » 01 kwie 2020, 11:21

Napisze tak :....jest dramatycznie w rozdzielnicy domowej! , a instalacja 2 przewodowa
Jest 5 zabezpieczeń

1 zabezpieczenie - 16A -Światło + gniazda na całe mieszkanie ( gniazdek 4 sztuki)
2 zabezpieczenie -20A -kuchenka i gniazdo extra w kuchni
3,4,5 zabezpieczenie - 20A elektr. podgrzewacz wody

Więc wygląda na to że należy zrezygnować na razie z zabezp. róznicopradowego .( kiedyś może dodam ) a jeśli tak to ile Amper - jakie zabezpieczenie różnicowoprądowe dać gdy będą w skrzynce CNC 2 zabezp. nadprądowe 16A + 32A ( czytałem że i na Falownik dają zabezp. nadprądowe 16 A typ B i to działa )

Pomimo tego że jak wyżej zostało wyjaśnione przy instalacji TN-C przewód neutralny nie będzie rozłączany czy mogę zastosować te bezpieczniki 1P+N i będą one po prostu na przyszłość gdy będzie nowoczesna instalacja ?. ( bo chyba na jedno wyjdzie gdybym wstawił normalny bezpiecznik nadprądowy rozłączający tylko fazę)


IHaveNoIdea
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 09 sty 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#4

Post napisał: IHaveNoIdea » 01 kwie 2020, 11:52

Przede wszystkim zabezpieczenia powinny działać w sposób selektywny - Jeżeli w rozdzielnicy masz 16A, to na maszynie powinno być albo mniej, albo o szybszej charakterystyce. Inaczej po prostu wywalać będzie bezpieczniki w rozdzielnicy, a instalacja w budynku nie będzie dodatkowo chroniona (równie dobrze zabezpieczenia tego mogło by nie być).
Nie chcę cię martwić, ale na zabezpieczeniu w rozdzielnicy 16A (i jeżeli rzeczywiście prądy pobierane przez odbiorniki są takie, jak podałeś) daje temu przy dobrych wiatrach kilka minut działania.

W temacie różnicówki - obciążalność tyle amper ile może popłynąć w obwodzie, im więcej tym lepiej (jeżeli masz zabezpieczenia 30+16=46 to typoszereg dalej ma chyba 63A. Jeżeli chodzi o prąd różnicowy to klasycznie jest 30mA (tak, 30 miliamperów - tylko tyle potrzeba, aby zrobić człowiekowi krzywdę).

Wyłączniki nadprądowe kosztują kilkanaście złotych - nie warto kombinować.

Jeżeli nie masz pojęcia co robić, to radzę dokładnie przedyskutować każde posunięcie z kimś, kto takie pojęcie ma, bo tu nie ma żartów - zrobisz nieświadomie na przykład rozdział PEN (ochronno-neutralny) na PE i N już w maszynie, a w gniazdku faza będzie na innym bolcu i właśnie dałeś fazę na obudowę, bez zabezpieczeń różnicowo-prądowych w rozdzielnicy jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to ostatni błąd w Twoim życiu.
Nie zrozum mnie źle, nie chcę tutaj wytykać braku wiedzy czy czegoś podobnego, z prądem po prostu nie żartów.


Autor tematu
krishandwerker
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 80
Rejestracja: 17 paź 2016, 21:24
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#5

Post napisał: krishandwerker » 01 kwie 2020, 13:05

Dziękuję bardzo za obszerne wyjaśnienie.
Jako ze nie mam pojęcia o zagadnieniach elektrycznych wiec na "tej pseudo instalacji domowej " żadnej róznicówki nie będę dawał i nic kombinował .
Dam tylko:
-1x16 A typ b -> zasilacze i reszta
- 1 x 16 A typ C na Falownik .. jak nie da rady i będzie wybijać to wtedy sie pomyśli co dalej …
Czy mogę tam włożyć( rozdzielnia domowa ,stare wkręcane "korki") mocniejsze zabezpieczenie ?Pewnie mogę ale co na to "powiedzą " kable w instalacji bo na 1,5 mm2 to one mi nie wyglądają raczej 1mm2 ale miedziane ….

Według tabeli poniżej obciążalność prądowa w grupie 3 wynosi dla 1 mm2 -->15-19 A , a 1,5mm2 --> 18-24 A

Tabelka:
Obrazek


IHaveNoIdea
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 09 sty 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#6

Post napisał: IHaveNoIdea » 01 kwie 2020, 13:50

Bardzo dobrze, bez odpowiedniej wiedzy nie ingeruj w instalację elektryczną. Wstawienie większego bezpiecznika w rozdzielnicy może znacznie pogorszyć sprawę i zakończyć się pożarem lub wymianą całej instalacji w mieszkaniu.
Czy planujesz podłączanie obudowy maszyny do uziemienia ? Jeżeli tak, to czy masz w mieszkaniu zrobione zerowanie (podłączenie przewodu PEN do "bolca" w gniazdku i dopiero potem do odpowiedniego wtyku w gniazdku) ?

W ścianach kable są 2 żyłowe (przez oba płynie prąd, więc ilość ciepła jest w sumie 2x większa), poza tym nie znajdują się one w powietrzu. Dobrą praktyką jest przyjęcie, że na każdy 1mm^2 przekroju powinno się liczyć około 10A (dla miedzi).

Trochę off-topic, ale trzeba mieć sporo wprawy, żeby odróżnić od siebie przewody 1 i 1,5 mm^2 (różnica w średnicy to 0,25mm) - ja na przykład sporo pracując przy układach sterowania mam problem ze zrobieniem tego na oko.

Jak już wspomniałem jeżeli podpinasz potem maszynę do obwodu 1. (16A), to prawdopodobnie właśnie bezpiecznik w rozdzielnicy nie da rady.
Nic nie zaszkodzi spróbować, ale jeżeli będzie się to działo, to jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu (lub ewentualnie dołożenie nowego obwodu w rozdzielnicy z gniazdem, do którego wpinana będzie maszyna) - tak czy inaczej bez pomocy elektryka się nie obędzie.

Nie mając pojęcia nie powinieneś dłubać przy obwodach z napięciami powyżej 60V DC i 25V AC.


Autor tematu
krishandwerker
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 80
Rejestracja: 17 paź 2016, 21:24
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#7

Post napisał: krishandwerker » 01 kwie 2020, 15:06

Maszynę planuje podłączyć do uziemienia bo chyba ze względu na wrzeciono na niej tak trzeba zrobić.
Tylko teraz sprawę komplikuje instalacja TN-C.

Do skrzynki sterującej wchodzi kabel który zrobiłem 3x2,5 mm^2
a skrzynka CNC jest zbudowana z profili Item 40x40 aluminiowych i uziemienie czyli PEN w tej skrzynce jest podłączone na śrubę do jej ramy.
Jak trzeba mogę zdjęcie podesłać.

W gniazdach ściennych są dwa kable Czarny =faza , Szary = Neutralny
Kabel Neutralny jest połączony z uziemieniem gniazda.

Kabel rozpoznaje na "oko" bo mi coś tak mniejszy sie wydaje wraz z izolacją w porównaniu do nowych obecnych kabli które sie teraz stosuje ,ale mogę się mylić.

Poniżej zdjęcie :

Obrazek


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#8

Post napisał: Andrzej 40 » 08 kwie 2020, 00:58

Może jednak zacząć od tego co jest przed licznikiem - wartość zabezpieczenia, bo to będzie decydowało o zabezpieczeniach za licznikiem. Suma zabezpieczeń na odbiorze nie może być dowolna, jest jakąś krotnością zabezpieczenia przedlicznikowego. Warto spytać kogoś zajmującego się obecnie instalacjami, bo normy już parę razy zmieniano.
O ile się nie mylę max. dla domowych instalacji jednofazowych pobór mocy jest mniejszy niż 4kW.
U kol. w tej chwili teoretycznie, przy sumarycznie 76A zabezpieczeń, można podłączyć przeszło 17kW !!
Dym i ogień :D. Sytuację w takim przypadku ratuje zabezpieczenie przedlicznikowe.
Te bezpieczniki 20A jednak bym zastąpił mniejszymi. Dla gniazdek w pokojach wystarczy 10A ze względu na np. odkurzacz. Warto niezależnie zasilać oświetlenie, wystarczy bezpiecznik 6A.
Moim zdaniem w instalacji domowej jednofazowej powinno się stosować bezpieczniki max.16A.
Dobieramy je tak, żeby zabezpieczenie przedlicznikowe możliwie bardzo rzadko "wywalało". Zwykle jest ono tylko o jeden lub dwa stopnie wyższe od największego zabezpieczenia po liczniku.
Przewód N w instalacji dwuprzewodowej należy najpierw połączyć z bolcem a potem z gniazdem.


Autor tematu
krishandwerker
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 80
Rejestracja: 17 paź 2016, 21:24
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#9

Post napisał: krishandwerker » 08 kwie 2020, 10:45

Obrazek

Pisałem 3 bezpieczniki każdy po 20A idą na podgrzewacz wody i tylko na niego,więc chyba to jako 3 fazowe urządzenie jest .
Opisałem powyżej co i jak i tak jest oryginalnie ,stara skrzynka jak na fotografii poniżej.

3 dolne 20A na ogrzewacz , 2 górne - jeden kuchenkę 20A i jeden 16A na gniazda i światło wszystko razem.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

#10

Post napisał: Andrzej 40 » 08 kwie 2020, 14:00

To całkowicie zmienia postać rzeczy. Ma kol.3 fazy, co zmienia rozkład obciążeń. Zmylił mnie (i nie tylko mnie) zwrot "instalacja jednofazowa" w pierwszym poście. Doprowadzenie do domu ma 4 czy 5 przewodów ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”