30 centymetrowa samoruszająca się kostka rubika

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Bogdaniuk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2018, 18:22

30 centymetrowa samoruszająca się kostka rubika

#1

Post napisał: Bogdaniuk » 06 lis 2018, 18:40

Witam,

Chciałbym stworzyć elektroniczną kostkę rubika, która sama będzie przesuwała ścianki.
Kostka ma mieć wymiary około 30cm x 30cm x 30cm. Mechanizm działania jak prawdziwa kostka(6 ruchomych ścianek podzielonych na 9 mniejszych kwadratów w różnych kolorach). Ruchy, które będzie miała wykonać będą zaprogramowane, chciałbym ją po prostu włączać, a ta zaczynała by je wykonywać, aż skończy. Ze względu na wymóg precyzyjnych ruchów myślę nad użyciem silników krokowych. Mam ograniczony budżet - chciałbym wykonać ten projekt jak najmniejszym kosztem, ale żeby na pewno on zadziałał. Jestem nowy w elektronice, ale mam parę osób, które będzie mogło mi pomóc. Nie wiem jakich sterowników i jakich silników użyć, dlatego piszę na tym forum, z nadzieją że naprowadzicie mnie na jakiś trop. Z góry dziękuje za każdą odpowiedź w temacie. :)



Tagi:


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: 30 centymetrowa samoruszająca się kostka rubika

#2

Post napisał: Blady » 06 lis 2018, 18:54

Silniki silnikami program programem, ale jak chcesz rozwiązać to mechanicznie ? Coś w sensie jakiś manipulator tą kostką obraca czy kostka sama ma się przestawiać ? Jeśli drugie to ciekawy temat bo ja sobie tego nie wyobrażam :)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: 30 centymetrowa samoruszająca się kostka rubika

#3

Post napisał: dance1 » 06 lis 2018, 19:35

I don't like principles, I prefer prejudices


atlc
Posty w temacie: 1

Re: 30 centymetrowa samoruszająca się kostka rubika

#4

Post napisał: atlc » 06 lis 2018, 19:37

Pomyśl może nad czymś w stylu mechanizmu maltańskiego. Wystarczy Ci wtedy silnik DC i jedna krańcówka do sygnalizacji obrotu.


Slavco
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:29
Lokalizacja: Bytom

Re: 30 centymetrowa samoruszająca się kostka rubika

#5

Post napisał: Slavco » 06 lis 2018, 20:19

Najprostsze rozwiązanie to są takie pręty wystające z centralnych kostek, to do silnika to obraca, i tak razy sześć. Łatwo an YT znajdziesz.
I paradoksalnie to użycie kostki 30 cm to jest utrudnienie, bo trzeba taką mieć... no niby jest druk 3D ale mechanizm kostki musi być dobrze wykonany.
Zwykła kostka w typowym rozmiarze będzie najlepsza, i NIE kupuj kostki tej "oryginalnej" rubika, nie jest to optymalny wybór :)
Celuj w takie 50-100 zł o dziwnych chińskich markach, na takich się układa rekordy świata :)


Autor tematu
Bogdaniuk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2018, 18:22

Re: 30 centymetrowa samoruszająca się kostka rubika

#6

Post napisał: Bogdaniuk » 07 lis 2018, 09:21

Zamierzam to zrobić właśnie w ten sposób, jedyna różnica, że ruchy będą wcześniej zaprogramowane, a nie będziemy ich uczyć kostki za każdym razem. Też chce użyć 6 silników, a sama kostka nie jest dla nas bardzo dużym problemem, nie musi być ona wykonana dokładnie jak prawdziwa, wystarczy że będzie wyglądać podobnie, rozmiar jest tylko orientacyjny. Podpowiedział by mi ktoś jakich części mam użyć do samych obrotów i jakiego kontrolera, żeby to zaprogramować?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”