Budowa lasera zapytanie

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
hs2
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 88
Rejestracja: 28 kwie 2010, 17:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

Budowa lasera zapytanie

#1

Post napisał: hs2 » 29 wrz 2015, 19:45

Przymierzam się do budowy własnego lasera i zwracam się z zapytaniem do osób które go mają lub mają z nim doświadczenie.

Tuba ponoć pracuje na 15-20 kV - dają jakieś przewody do niej ale izolacja wygląda bardziej na te do 1kV (standardowy chiński zasilacz z regulacją do tuby 50 W)

Moje zapytanie do was - czy lepiej fabryczne przewody wymienić na kable takie jak się stosuje w zasilaniu silników na większe napięcia rzędu 15-30 kV ? Nie chciał bym mieć gdzieś przebicia takim napięciem stąd rozważam ich wymianę albo dodatkową izolację.

Czy przy tubie laserowej są jakieś miejsca które należy szczególnie odizolować?

Co do chłodzenia - te zasilacze mają ledwo 200-250 W więc nawet jak to wszystko pójdzie na ciepło to nie za wiele jest do chłodzenia. Patrząc na to jak na grzałkę to mało i chłodzenie można by zrobić samemu - jakaś pompa,przekaźnik i agregacik do chłodzenia. I tu moje pytanie - czy dobrze na to patrzę?
Z doświadczenia wiem że mogę się mylić z tym chłodzeniem bo jak te 200 W rozłożył by na 4-5 cm drutu oporowego to był by biały i pękł ale ta sama moc rozłożona już na jakiejś 10-15 cm^2 to tyle co nic :)

Z góry dzięki za pomoc, chcę ruszyć w listopadzie z tematem i wrzucić na forum postępy z budowy.

Widziałem już kilka laserów i tam wygląda to wszystko dość prosto ale wiem że diabeł tkwi w szczegółach :)



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2828
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 29 wrz 2015, 19:50

Chłodzona jest tylko tuba.
Jak możesz rób na 80W RCI... jeśli grawerowanie nie jest priorytetem.

Im większa moc tym lepiej. :razz:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#3

Post napisał: dasza77 » 30 wrz 2015, 17:03

Diabeł tkwi w programie sterującym.
Zanim zaczniesz wydawać pieniądze na zakup części , pomyśl jakim programem będziesz to wszystko sterował.
Z tego co wiem nie ma darmowych albo tanich.
I tak będziesz musiał kupić płytę z oprogramowaniem i kluczem.
Wtedy to wszystko nie będzie takie tanie. Zastanów się czy warto dla niedużych oszczędności narażać się na możliwość niewypału :grin:

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#4

Post napisał: niko65 » 30 wrz 2015, 22:22

Linux jest darmowy:
https://github.com/jv4779/2x_laser

Co do oszczędności, za to co proponują polscy "producenci" chińskich ploterów, jak to jest zrobione darowałem sobie i z tym samym budżetem buduje dużo większy, za nie długo wrzucę temat.


Autor tematu
hs2
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 88
Rejestracja: 28 kwie 2010, 17:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

#5

Post napisał: hs2 » 06 paź 2015, 10:11

u mnie to będzie cięcie - oprogramowanie dobrałem, większego problemu z tym nie miałem bo nawet macha3 można przerobić na to żeby załączał laser ale wybrałem inny płatny program z pewnych przyczyn.
Zasilacz który dobrałem na sterowanie mocą tuby przez napięcie 0-5 V, dorobię sterowanie własne - będzie na atmedze + własny program (mam już doświadczenia własne, od paru lat robię maszyny do swojej firmy) , poziom mocy będzie się ustawiać z poziomu laptopa, sygnał załączający laser pociągnę z LPT na przekaźnik z jakąś separacją optyczną (proste makro).

niko65 - a jak planujesz chłodzenie? Daj znać jak ruszysz :) ja myślę to wstępnie naszkicować w listopadzie a ruszyć z budową od stycznia.

Uchwyty luster i uchwyt soczewki myślę samemu zaprojektować i puścić to na drukarce 3d, podobnie uchwyty do tuby laserowej. Przebicia już mnie nie martwią, puszczę odpowiednio kabel i odizoluję go.

Zastanawia mnie tylko spadek mocy w funkcji długości wiązki tnącej (mój ploter będzie miał bramę 1,6 m ), żeby moc była stała musiała by być jakaś regulacja mocy do zasilacza w funkcji długości wiązki ale to nie trudne do oprogramowania jak będzie regulacja mocy z laptopa i wolę tym się zająć po uruchomieniu maszyny bo zwykle w budowie i pracy wychodzą praktyczne problemy a nie takie teoretyzowanie.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7611
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 06 paź 2015, 11:35

witam.
ciekawa stronka - http://www.cooperman.talktalk.net/files/28.htm
swoją drogą - czy wydruki z 3d będą odpowiednio stabilne ?
w końcu z optyką nie ma tego - tamtego :shock:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#7

Post napisał: niko65 » 11 paź 2015, 21:12

hs2 a jak będzie u Ciebie wyglądała regulacja mocy na narożnikach podczas cięcia?

Chłodzenie - zależy jaką moc lasera dam na początek pewnie będzie jak z chłodzeniem mokrego chińczyka, jak największy baniak, jeżeli nie wystarczy to dorzucę nagrzwnicę samochodową.

U mnie postępy są dość spore w sobotę skończyłem montować optykę, teraz czekam na paski i zębatki.


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#8

Post napisał: rendejad » 19 paź 2015, 12:40

hs2 pisze: Zastanawia mnie tylko spadek mocy w funkcji długości wiązki tnącej (mój ploter będzie miał bramę 1,6 m ), żeby moc była stała musiała by być jakaś regulacja mocy do zasilacza w funkcji długości wiązki ale to nie trudne do oprogramowania jak będzie regulacja mocy z laptopa i wolę tym się zająć po uruchomieniu maszyny bo zwykle w budowie i pracy wychodzą praktyczne problemy a nie takie teoretyzowanie.
To jest bardzo ciekawy temat. jak na razie żaden znany mi doft nie uwzględnia tego problemu.

[ Dodano: 2015-10-19, 12:45 ]
pukury pisze:witam.
ciekawa stronka - http://www.cooperman.talktalk.net/files/28.htm
Stronka Tweakiego już tu była kilka razy.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7611
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 19 paź 2015, 12:49

witam.
wiem że była - ale ktoś mógł nie zauważyć .
a warto poczytać i pooglądać .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
hs2
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 88
Rejestracja: 28 kwie 2010, 17:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

#10

Post napisał: hs2 » 21 paź 2015, 21:55

niko65 - czy mógł byś doprecyzować co miałeś na myśli? Chodzi o narożniki w wycinanych elementach czy w ploterze?

W ploterze planuję najpierw wszystko złożyć i testowo ciąć. Jako że mam drukarkę 3d wszelkie oprawy optyki precyzyjnie wydrukuję i dorobię jakąś regulację :)

Jeżeli w skrajnych położeniach soczewki na prowadnicach wystąpi problem z zmianą mocy to dorobię drobny układzik który będzie zmieniał moc lasera w funkcji położenia karetki (zasilacz do lasera który dobrałem ma regulację mocy wejściem 0-5V więc takie coś jest dość banalne do zrobienia. Cały problem będzie w doborze zakresu zmian ale to zrobię już "na żywca" jak maszyna ruszy i o ile będzie to istotny problem)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”